Czym jest stopniowanie włosów? Włosy stopniowane długie, średnie i krótkie

Stopniowanie włosówStopniowanie włosów jest bardzo popularną metodą na uzyskanie lekkiej dopasowanej do twarzy fryzury. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku włosów rzadszych, jak i bardzo gęstych, które są zbyt ciężkie i fryzura się nie układa. Stopniowanie to cieniowanie włosów polegające na nadaniu fryzurze lekkości lub objętości, a czasem jednego i drugiego. Zobacz, jak wyglądają najpopularniejsze stopniowane strzyżenia i które z nich jest idealne dla Ciebie.

Bez względu na to czy mamy burzę gęstych kręconych pikli, czy też rzadkie i proste zawsze chcemy by nasza fryzura była idealna, łatwo się układała i przez cały dzień wyglądała nienagannie. Stopniowanie włosów pozwala ją ujarzmić, nada odpowiedni kształt i ułatwi układanie. To dzięki niemu fryzjerzy tworzą zachwycające fryzury, dopasowane do kształtu twarzy i rodzaju naszych kosmyków. Zobacz, czym dokładnie jest stopniowanie włosów i kto powinien się na nie zdecydować.

Czym jest stopniowanie włosów?

Stopniowanie włosów to metoda cieniowania polegająca na podziale włosów na warstwy i stopniowaniu ich długości, w taki sposób, żeby każda warstwa była nieznacznie krótsza od drugiej. W ten sposób uzyskujemy efekt odbicia od nasady, kontrolowanej objętości, a fryzura łatwo się układa. W latach 90 bardzo modne były włosy cieniowane w taki sposób, że stopniowanie ich długości było widoczne gołym okiem.

Mowa tutaj o niezapomnianej fryzurze Jennifer Aniston. Zatem może ono być wykonane w sposób niewidoczny, a jedynie pozwalający ujarzmić niesforne kosmyki, taki który nada im objętości, pozwala zachować właściwe proporcje, czyli tworzy objętość na czubku głowy i ujmuje jej na końcach lub stopniowe przedłużanie kosmyków od najkrótszych na skroniach, lub grzywce do najdłuższych nad karkiem. Najczęściej jest ono połączone z degażowaniem, mającym na celu uzyskanie łagodnych przejść między poszczególnymi warstwami i uzyskanie jeszcze większej lekkości.

Stopniowanie średnich włosów
Włosy średnie stopniowane

Stopniowanie nie oznacza radykalnego cięcia

  • Cieniowanie włosów można wykonać zarówno na długich, jak i krótkich pasmach. Zabieg ten pozwala ujarzmić i utrzymać fryzurę pod kontrolą. W zależności od tego, jaką fryzurę chcemy uzyskać, fryzjer będzie robił to inaczej. Długie włosy najczęściej są cieniowane, a następnie degażowane na czubku głowy, dzięki czemu odbiją się od nasady. Potem delikatne wystrzępienie końcówek, żeby nie sterczały i nie tworzyły efektu trójkąta, czyli przyklapnięte od skóry i puszyste na końcówkach.
  • W przypadku fryzury bombki czy pieczarki są one stopniowane w taki sposób, że warstwy pod wierzchnią są skracane tak, żeby uzyskać efekt okrągłej fryzury z podwiniętymi do spodu końcami.
  • Wszystkie bardziej wymyślne fryzury również polegają na stopniowaniu, ale to już wyższa szkoła jazdy, której nie da się opisać w kilku słowach. Tym bardziej że każdy fryzjer ma swoją własne metody, a w przypadku mistrzów nożyczek jest to pilnie strzeżona tajemnica.

Kiedy warto zdecydować się na stopniowanie włosów?

Zawsze, ponieważ nawet proste długie włosy lub te z niesfornymi lokami, na których nie widać ingerencji fryzjera wymagają zdyscyplinowania. Odpowiednio ukształtowana fryzura jest łatwiejsza do ułożenia i utrzymania pod kontrolą. Zdarzyło wam się zastanawiać jak to możliwe, że wasza koleżanka spędza na porannym układaniu włosów zaledwie kilkanaście minut, a ty godzinami walczysz ze szczotką do modelowania. Jej fryzura przez cały dzień wygląda jak milion dolarów, a po twojej stylizacji już dawno nie ma śladu? To właśnie magia dobrego wystopniowania i a nadania włosom odpowiedniego kształtu. Dlatego, nawet jeśli jesteś fanką klasycznych długich włosów bez grzywki, drobna ingerencja fryzjera jest nieoceniona.

Stopniowanie długich włosów
Włosy długie stopniowane

Stopniowanie warstwowe dla kogo?

Warstwowe cieniowanie włosów jest dla ciebie, jeśli masz:

  • Włosy gęste, grube i ciężkie, dzięki różnym długościom poszczególnych warstw nabiorą one lekkości i łatwiej będą się układać. Unikniesz niechcianego efektu włosów oklapniętych u nasady i gęstych napuszonych na końcach. Tak fryzura nie tylko nie wygląda dobrze, ale też postarza. Trik ten stosuje wiele gwiazd na uzyskanie pięknych i puszystych włosów, które zawsze nawet zaraz po wyjściu z kąpieli wyglądają zjawiskowo.
  • Falowane włosy i z naturalną teksturą, które dzięki nadaniu im odpowiedniego kształtu i różnym długościom na poszczególnych warstwach zyskują na lekkości i łatwiej jest je wymodelować lub wyprostować i utrzymać fryzurę przez wiele godzin.
  • Włosy kręcone, choć to marzenie wielu kobiet, ich ujarzmienie bywa kłopotliwe. Dzięki warstwowemu podcięciu skręt jest w pełni kontrolowany. Loki stają się zbite i sprężyste, efekt puszenia się znika, a ty nie musisz godzinami ich dyscyplinować.

Komu nie pasują stopniowane włosy?

Mimo że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod nadawania włosom objętości lekkości i pożądanego kształtu nie pasują one każdemu.

Nie powinnaś się decydować na stopniowane włosy, jeśli masz:

  • Bardzo zniszczone, wówczas końcówki każdej warstwy będą nieestetycznie sterczały i staną się bardziej widoczne. W tym wypadku masz dwie możliwości. Rezygnację z tego strzyżenia lub radykalne cięcie do długości, na której włosy są zdrowe i sprężyste.
  • Włosy cienkie i rzadkie, czyli takie, których nawet prawdziwy mistrz fryzjerstwa nie będzie w stanie podzielić na warstwy. Warto zaznaczyć, że odpowiedni efekt uzyskamy tylko wówczas kiedy każda z warstw będzie miał odpowiednią grubość. Stopniowanie bardzo cienkich pasemek, nie przyniesie oczekiwanego efektu. Nie pomoże tutaj ani modelowanie, ani też żaden kosmetyk nadający objętość. W tym wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste cięcia i praca na jednej warstwie. Inną możliwością jest obcięcie na krótko włosów i postawienie na pielęgnację. Po dwóch trzech latach systematycznego strzyżenia na krótko włosy powinny się nieco zagęścić.

Degażowanie stopniowanych włosów

Degażowanie włosów to nieznaczne podcinanie pojedynczych włosów dedykowanymi nożyczki. Nie ma wpływu na długość fryzury, gdyż skróceniu ulegają pojedyncze końcówki, dzięki czemu fryzura nabiera lekkości. W przypadku stopniowania daje ono efekt płynnego przejścia z jednej warstwy w drugą, dzięki czemu włosy wyglądają naturalnie i nawet profesjonalnie wymodelowane pięknie się prezentują. W tym wypadku nawet wysuszone suszarką kosmyki będą się dobrze prezentowały.

Degrażowanie włosów
Cieniowanie końcówek włosów

Po co stopniujemy włosy?

Włosy stopniujemy w kilku celach, a te będą różne w zależności, od tego jakiej są one długości i jaką mamy fryzurę. Zawsze jednak ułatwiają jej ułożenie i utrzymanie w nienagannym stanie przez wiele godzin. Warstwowe cieniowanie jest również kołem ratunkowym, jeśli nie mamy czasu na codzienną stylizację, kręcenie, modelowanie lub prostowanie. A także w przypadku bardzo grubych i cienkich pasemek na ich odciążenie, dzięki czemu wyglądają one estetycznie, nawet kiedy zaśpimy i zabraknie nam czasu na ich stylizację. Dla podkreślenia rysów twarzy i uzyskania objętości bez tapirowania i stosowania całego mnóstwa kosmetyków spulchniających pukle.

Stopniujemy włosy:

  • Długie, żeby odbić je od nasady, uzyskać bujne na czubku, do linii żuchwy i wygładzone poniżej. Włosy długie często mają stopniowaną długość, zaczynając od czubka głowy i grzywki, a aż do znacznie dłuższych. W tym wypadku są one podzielone na sekcji, a każda sekcja na dwie lub trzy warstwy każda innej długości. Na koniec fryzjer degażuje końcówki każdej warstwy, nadając im lekkości.
  • Średnie włosy stopniujemy, żeby nadać fryzurze właściwe proporcje. W przypadku włosów do ramion lub tych znacznie krótszych problematyczna bywa dolna partia włosów, która pokłada się na ramionach i puszy. Wówczas są one bardziej bujne, niż te na czubku głowy co nie wygląda najlepiej. Cieniowanie na takiej długości polega na odciążeniu końców, poprzez stopniowanie i degażowane. Finalnie najdłuższa warstwa jest przerzedzona, dzięki czemu fryzura zawsze pozostaje zdyscyplinowana.
  • Stopniowanie włosów krótkich może polegać na nadaniu objętości u nasady lub w wybranej partii co jest bezpośrednio uzależnione od wybranego strzyżenia. Zawsze jednak jego celem jest warstwowanie ich, żeby same się układały lub przy minimalny nakładzie pracy.

Jak zrobić stopniowanie włosów na Jennifer Aniston, czyli kultowa fryzura Rachel z serialu "Przyjaciele"

To strzyżenie możesz wykonać samodzielnie pod warunkiem, że obstawisz się lustrami z każdej strony i masz klamerki do upinania włosów oraz degażówki i grzebień ze szpikulcem.

  1. Podziel włosy na sekcje. W tym wypadku nie będzie to trudne, ponieważ musisz oddzielić włosy z przodu i na skroniach od tych na czubku głowy.
  2. Za pomocą klamerek fryzjerskich lub innych spinek do włosów zawinięte w ślimaczki pasemka z przodu i po bokach upnij.
  3. Teraz wybierz pasmo znajdujące się idealnie na czubku głowy i obetnij na wybraną długość. Pamiętaj jednak, że do niego będziesz stopniować resztę włosów, więc nie może być za krótkie.
  4. Po obcięciu pasma nie wypuszczaj go z dłoni, dobieraj do niego kolejne pasma z tyłu i boku. Pasmo pamięci wraz z dobranym napręż i przeczesz grzebieniem. Potem obetnij dobrane na długość tego pierwszego, tak skróć pierwszą warstwę włosów z tyłu z przodu i po bokach. Potem dobieraj do warstwy znajdującej się wyżej niższą i skracaj ją na długość tej powyżej. I tak aż obetniesz wszystkie włosy.
  5. Wystopniowane włosy, ponownie podziel na sekcje, zgodnie z ich długością lub bez dzielenia dobieraj pasemka i degażuj końce. Taki sposób jak na zdjęciu.
  6. Jeśli masz również grzywkę, możesz ją skrócić na dowolną długość, w tym wypadku nie musisz się sugerować pasmem pamięci.
  7. Jeśli uznasz, że włosy na czubku są nadal za długie, możesz ponownie podzielić włosy na sekcje i wybierać tym razem znacznie cieńsze warstwy, wówczas czubek będzie znacznie krótszy, ale nie stracisz na długości reszty włosów.
  8. Pamiętaj, że pierwsze strzyżenie wykonujemy zawsze bardzo ostrożnie, tak żeby potem nie żałować. Lepiej jest wykonać na dwa, a nawet trzy razy niż potem rozpaczać po swoich długich włosach. Trening czyni mistrza, więc za każdym razem będzie Ci łatwiej wycieniować i wydegażować włosy.

Powodzenia!

Jak stylizować stopniowane włosy?

  1. Włosy krótkie stopniowane, które mają pozostać proste, ale maksymalnie uniesione od nasady modelujemy po myciu na grubej szczotce. Jej średnica powinna być na tyle duża, żeby pasemka owijały się tylko raz na niej. Potem do wystygnięcia zakręcamy włosy na grube wałki samonośne na rzepy. One również powinny być na tyle grube, żeby nie owijać włosów wokół nich kilkakrotnie a maksymalnie raz. Optymalna ich średnica pozwala na zwinięcie mniej więcej na ¾ wałka, tak żeby końce były zaokrąglone, ale nie pokręcone. Jeśli chcesz uzyskać na nich delikatne fale, modeluj na szczotce nieznaczne cieńszej, takiej, na której zawiniesz je na półtora raza i potem na takich samych wałkach czekamy aż ostygną.
  2. W przypadku krótkiego strzyżenia polegającego na zmierzeniu i kontrolowanym potarganej najczęściej wystarczy je wysuszyć. Potem dłonią z roztartym żelem, pastą do włosów lub innym produktem do stylizacji nadajemy jej końcowy kształt. Jeśli twoje pukle są trudne do układania a wszystkie stylizacje wyglądają dobrze do przekroczenia progu domu, gotową fryzurę spryskaj sprayem utrwalającym z odległości 20-30 cm, pamiętając, że nadmiar kosmetyku obciąży je i włosy opadną.
  3. Stopniowane włosy średniej długości możemy stylizować podobnie jak krótkie, oczywiście dopasowują grubość szczotki i wałków. Następnie musimy zadbać, żeby nasze końcówki nie przejęły dowodzenia, kiedy wyjdziesz na świeże powietrze. W tym celu nanieś na nie odrobinę żelu lub pasty utrwalającej i nabłyszczającej.
  4. Proste stopniowane włosy ułożysz na prostokątnej lub owalnej szczotce do modelowania. Końcówki utrzymasz pod kontrolą za pomocą olejków odżywczych, które je odżywia, nabłyszcza i nie pozwolą na ich puszenie. W tym celu możesz zastosować olejek arganowy z witaminą E i A lub keratyną bez spłukiwania. Po nałożeniu wybranego produktu ponownie wystylizuj końce na szczotce i podgrzej suszarką wówczas nie będą zbyt tłuste i preparat sprawi, że staną się sprężyste i będą się świetnie prezentować przez cały dzień.
  5. Falowane cieniowane włosy uzyskasz stosując po myciu piankę do włosów. Potem wysusz włosy na szczotce, każdej nocy stosuj wałeczek jedwabny. Zakręcone na nim włosy po nocy będą miały naturalnie podwinięte końcówki na każdej warstwie, a Ty nie będziesz musiała każdego ranka ich stylizować.
  6. Długie włosy stopniowane w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać albo modelujemy i nawijamy na grube wałki, albo suszymy z głową opuszczoną w dół.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze