Starzenie się organizmu - objawy. Jak spowolnić proces starzenia się organizmu?

Starzenie się organizmuPierwsze objawy starzenia się łatwo jest przegapić. Mamy 25 czy 30 lat i wydaje nam się, że cienie pod oczami czy bruzdy w okolicy nosa pojawiły się, bo jesteśmy przemęczeni lub dlatego, że światło jest mniej korzystne, niż zwykle. To popularny problem: zaczynamy interesować się tematyką przeciwstarzeniową dopiero wtedy, gdy zmiany są już bardzo zaawansowane i nie da się udawać, że ich nie widać.

Objawy starzenia się organizmu

Istnieje wiele wczesnych sygnałów, które mogą nam podpowiedzieć, że w naszej skórze rozpoczął się proces starzenia się naskórka. Należą do nich:

1. Suchość, szorstkość skóry

Suchość skóry to wynik zmniejszającej się ilości gruczołów łojowych i ich mniej efektywnej pracy. To pierwszy objaw, że skóra starzeje się - w kolejnym kroku staje się cieńsza i coraz gorzej nawilżona, aż uzyskuje konsystencję i fakturę pergaminu. Początkowo jednak suchość skóry może się wydawać niegroźnym czynnikiem, który często z ulgą witają osoby wcześniej zmagające się z typową dla wieku nastoletniego skórą tłustą. To jednak objaw, którego nie powinno się ignorować. Poza tym, że prowadzi do dalszych zmian struktury skóry, to uwydatnia już istniejące zmiany skórne. Na skórze suchej pierwsze zmarszczki są o wiele bardziej widoczne, niż na odpowiednio nawilżonym naskórku i pojawiają się szybciej. Skąd wiedzieć, czy twoja skóra jest podrażniona klimatyzacją, czy raczej wysycha na stałe i powinnaś się niepokoić? Jeśli zmiany pojawiają się nagle, około 25-30 roku życia, i już nie znikają, to może oznaczać, że twoja skóra zaczęła się starzeć.

2. Zmiany barwnikowe (przebarwienia)

To kolejny objaw często ignorowany przez młode osoby. Przebarwienia posłoneczne w młodym wieku łatwo jest bowiem pomylić ze zwykłymi piegami, które nie kojarzą się z poważnym problemem skórnym. To jednak błąd! Promienie słoneczne składają się z promieni UVA i UVB. Podczas gdy promienie UVB wywołują na skórze zmiany barwnikowe, promienie UVA penetrują głębsze warstwy naskórka i niszczą je. Na powierzchni skóry mogą być widoczne zwykłe "piegi", podczas gdy wewnątrz skóry uruchomiony został proces starzenia się, który zaowocuje w przyszłości głębokimi zmarszczkami. Co gorsza, przebarwienia mogą być ledwo widoczne, przez co proces starzenia się skóry może trwać długo niezauważony. Przebarwienia powstałe około 20. roku życia ujawnić się mogą dopiero wiele lat później, gdy na walkę z efektami nieodpowiedzialnego opalania się może być już za późno. Obecność przebarwień można jednak wykryć w gabinecie dermatologicznym za pomocą specjalnej lampy, która w świetle czarno-białym ujawni to, czego nie widać gołym okiem.

3. Zmarszczki mimiczne

Pojawianie się zmarszczek mimicznych jest nieuchronne. Wiąże się ono z naturalną mimiką twarzy i utrwala emocje, które odczuwany na co dzień - złość czy radość; ale też mimikę niezwiązaną z emocjami, jak np. mrużenie oczu do słońca czy picie napojów przez słomkę. Jeśli jednak zmarszczki mimiczne pojawiają się wcześniej, niż u innych, a do tego są głębsze i bardziej wyraźne, może to oznaczać, że twoja skóra jest na nie bardziej podatna a tym samym potrzebuje większego "wsparcia" w postaci odpowiedniej diety czy kosmetyków.

Powyższe trzy problemy skórne mogą się ze sobą łączyć a jedne z nich często prowadzą do drugich. Przykładowo, promieniowanie słoneczne może poza przebarwieniami powodować wysuszenie skóry a na suchej skórze z kolei bardziej widoczne są zmarszczki mimiczne. To dlatego nie można ignorować żadnej z przyczyn powstawania zmarszczek.

Takie problemy ze skórą mogą pojawić się najwcześniej, bo już ok. 25-30 roku życia. Kolejnymi zmianami, które mogą pojawić się ok. 35-45 roku życia, są:

4. Zmiana owalu twarzy

Głównym budulcem skóry, który utrzymuje ją w jędrności, jest kolagen. Z biegiem lat a także przy nieodpowiedniej pielęgnacji, jego ilość w skórze zmniejsza się. Prowadzi to do osłabienia struktury skóry a tym samym do jej opadania. U niektórych osób będzie się to wiązać z pojawianiem się worków pod oczami czy opadających powiek. U większości osób oznacza to zmianę owalu twarzy ok. 40-50 roku życia. Opadający owal twarzy to tzw. "chomiki". Skóra opada i staje się mniej jędrna, a tym samym pod policzkami i brodą pojawiają się charakterystyczne "worki".

5. Cieńsza skóra

Jak już wspomnieliśmy w akapicie, dotyczącym suchości skóry, z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość gruczołów łojowych i ich aktywność, a więc skóra staje się coraz bardziej sucha. Do tego dochodzi zmniejszona wraz z wiekiem częstotliwość produkcji nowych komórek skóry - z ok. 28 dni do 60 dni. Jest to szczególnie widoczne na skórze suchej, której "stare" komórki łuszczą się, mają nierówną konsystencję i wyglądają nieestetycznie. Sucha skóra z czasem staje się coraz cieńsza. To z kolei ułatwia uszkodzenie jej bariery lipidowej, a to ułatwia dostanie się do niej negatywnych czynników zewnętrznych. Cieńsza skóra to jeden z częstych objawów starzenia się skóry, pojawiający się ok. 50 roku życia. Jak to sprawdzić? Złap skórę na policzku. Czy jest cieńsza, niż kiedyś? To znaczy, że ten proces się zaczął. Łatwym sposobem, by zauważyć, czy skóra jest cienka, jest spojrzenie na swoje dłoni. Czy mocniej, niż kiedyś, odznaczają się pod skórą kości i żyły? To znaczy, że skóra jest cieńsza, niż kiedyś.

6. Zmarszczki głębokie

Zmarszczki mimiczne to płytkie linie pojawiające się wraz z używaniem konkretnych mięśni twarzy. Gdy mięśnie przestaną być używane, zmarszczki mimiczne mogą zniknąć lub znacznie się zmniejszyć. Może na nie też wpłynąć poprawa nawilżenia skóry. W przeciwieństwie do nich, pozbycie się zmarszczek głębokich nie jest już tak proste i zwykle wymaga poważnych zmian w trybie życia a czasem po prostu wizyty u chirurga plastycznego. To zmarszczki, które ok. 40-50 roku życia zaczynają tworzyć grube fałdy (zmarszczki nosowo-wargowe, "lwia zmarszczka" pomiędzy brwiami) a także grube i gęsto rozmieszczone zmarszczki pod oczami, na czole czy policzkach.

7. Plamy starcze

Plamy starcze to charakterystyczne, duże przebarwienia, widoczne na skórze osób po 60. roku życia (w wyniku niektórych chorób czy złego trybu życia mogą też pojawiać się wcześniej). Wywołują je głównie promienie słoneczne i związane z nimi przebarwienia skóry i pojawiają się u osób, które przez całe życie chętnie opalały się na słońcu bez stosowania filtra UV. Poza tym mają związek ze zmniejszoną w wieku starszym ilością melanocytów (czyli komórek barwnikowych skóry) a także ich gromadzeniem się w charakterystyczne plamy. Pojawiają się one na dłoniach, twarzy i innych odsłoniętych miejscach ciała i przypominają duże, ciemne piegi.

Jak spowolnić proces starzenia się organizmu?

Medycyna i kosmetologia opracowała wiele skutecznych metod zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jednocześnie jednak drogerie i apteki są pełne przypadkowych kosmetyków o źle dobranych recepturach a wśród gąszczu reklam trudno jest zorientować się nawet osobie, która ma wiedzę dotyczącą starzenia się skóry. Aby ułatwić decyzję w drogerii można wyróżnić kilka podstawowych składników, które jak dotąd okazały się być najbardziej skuteczne. Tych składników szukaj w drogerii!

Filtry UV
To podstawa współczesnej pielęgnacji. Filtry UV blokują na powierzchni skóry przenikanie promieni do jej wnętrza, dzięki czemu znacznie zmniejszają ryzyko chorób skóry i zmarszczki. Mimo to nie wszyscy są do nich przekonani a sceptycy zadają pytanie o to, dlaczego powinniśmy stosować filtry, skoro człowiek obywał się bez nich przez tysiąclecia? Odpowiedź jest prosta. Ostatnie stulecie i gwałtownie rozwijający się przemysł wytworzyły pomiędzy ziemią a słońcem dziurę ozonową, przez którą przenikają te promienie UV, które wcześniej były blokowane.

Większość populacji, jeśli w ogóle sięga po filtry, stosuje je za rzadko i w zbyt niskim natężeniu. Latem, w upalnej temperaturze, powinniśmy stosować filtr o mocy nie niższej, niż SPF 30. Ale filtr jest niezbędny również w umiarkowanie ciepłe dni. Trzeba bowiem pamiętać, że słońce, choć w mniejszym stopniu, ale wciąż atakuje naszą skórę, gdy siedzimy w cieniu, jesteśmy za szybą samochodu lub gdy odbija się ono od śniegu. Dlatego również na co dzień warto stosować filtr o mocy min. SPF 15. Wiele osób ma wątpliwości wywołane tłustą konsystencją takich kremów. Jednak w aptekach można dziś nabyć filtry dostosowane do konkretnego rodzaju cery - dla dzieci, przeciwzmarszczkowe czy przeciwtrądzikowe. Ważne, aby sięgać po filtry naturalne (mineralne) lub ich mieszankę z filtrami chemicznymi. Dopiero taki filtr zapewni pełną ochronę przed promieniami UVA i UVB. Co ciekawe, niektóre pokarmy mogą działać na organizm jak naturalna ochrona przeciwko promieniowaniu. Należą do nich głównie produkty bogate w antyoksydanty i naturalne kwasy tłuszczowe.

Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to substancja, która w komórkach skóry odpowiada za wiązanie wody. Dlatego w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych wykonuje się wstrzykiwanie podskórne kwasu hialuronowego i jest to jeden z najpopularniejszych składników przeciwstarzeniowych, jakie można znaleźć w kremach i serum.

Komórki macierzyste
Ich wykorzystywanie w kosmetyce to wciąż nowość. Działają poprzez imitowanie naturalnych procesów wzrostu skóry i wzmacnianie ich. Ich wykorzystywanie opiera się na założeniu, że komórki macierzyste np. roślin, które mają właściwości regenerujące i ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w ten sam sposób będą chronić i regenerować naszą skórę.

Peptydy
To wyprodukowane w laboratorium składniki, które mają działanie pomocnicze na inne substancje przeciwzmarszczkowe. Peptydy budową mogą przypominać białka obecne naturalnie w skórze, przez co imitują ich działanie i pobudzają je do wzrostu i odnowy. Mogą też wspomagać przenoszenie składników odżywczych w głąb skóry czy hamować aktywność szkodliwych enzymów.

Antyoksydanty
Jak wspomniano w poprzednich rozdziałach książki, głównym powodem starzenia się skóry są wolne rodniki, zwane również oksydantami. Jak wskazuje ich nazwa, mają one działanie oksydacyjne, czyli utleniające, a więc powoli niszczą komórki skóry. Namnażają się wraz z dymem tytoniowym czy złą dietą. Jednak istnieją również sposoby na to, by je usunąć z organizmu. Chodzi o substancje zwane antyoksydantami, czyli wstrzymujące utlenianie się komórek ciała i "wymiatające" wolne rodniki z organizmu. Antyoksydanty można przyjmować wraz z bogatym w nie pożywieniem, w formie soków i suplementów diety a także można ich dostarczać do skóry wraz z kosmetykami i zabiegami medycyny estetycznej.

Jakie są najważniejsze dla zdrowia i młodości skóry antyoksydanty?

Witamina C
Działa przeciwzapalnie i zwiększa odporność skóry i całego organizmu. Poza tym wzmacnia naczynia krwionośne ( tym samym lepiej mogą wchłaniać się inne składniki kosmetyków) i stymuluje produkcję kolagenu. Jako składnik kosmetyków ma lekkie działanie złuszczające, przez co poprawia koloryt skóry i sprawia, że staje się ona gładsza.

Witamina E
Witamina E chroni organizm przed wolnymi rodnikami a także działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, zwiększając mechanizmy obronne skóry. Stosowana w kremach ma również działanie regenerujące na uszkodzoną czy suchą skórę.

Witamina A
Zarówno stosowana w kremach, jak i wraz z suplementami czy pożywieniem, poprawia koloryt skóry i działa na nią przeciwstarzeniowo i ochronnie. Pobudza też wzrost komórek naskórka i stymuluje syntezę kolagenu.

Koenzym Q10
Podobnie jak kwas hialuronowy, koenzym Q10 jest naturalnie wytwarzany w komórkach naszego organizmu, jednak z wiekiem jego ilość maleje. Ma działanie dotleniające komórki skóry i usuwające wolne rodniki, przez co jest często wykorzystywany w terapiach przeciwstarzeniowych i popularnych kremach.

Kwas liponowy
Oczyszcza organizm z metali ciężkich i toksyn, przez co wspomaga układ odpornościowy i zdrowie skóry. To potężny antyutleniacz, jednak wiele osób cierpi na jego niedobory. Szczególnie dotyczy to wegetarian, bo jego główne źródła to mięso, szpinak i drożdże.

Ekstrakt z zielonej lub białej herbaty
O prozdrowotnych właściwościach zielonej herbaty napisano już wiele. Warto wiedzieć, że ma również korzystny wpływ na urodę. Ponieważ zapobiega uszkodzeniom DNA skóry i zawiera polifenole a także niewielką dawkę witaminy C, w znacznym stopniu opóźnia starzenie się skóry. Dotyczy to zarówno herbaty jako napoju, jak i masek czy kremów przygotowanych na jej bazie.

Antocyjany
Silne antyoksydanty, które "wymiatają" wolne rodniki i wspomagają działanie witaminy C. Mają też dobry wpływ na wzrok i zdrowie serca.

Hydroksykwasy (alfa- i beta-hydroksykwasy)
Sprawiają, że skóra wydaje się gładsza, lepiej nawilżona i ma ładniejszy odcień. Stymulują też syntezę tkanek, przez co skóra odnawia się szybciej

Komentarze