Spędzanie czasu z dzieckiem w domu

Spędzanie czasu w domuGdy nadchodzi okres wolny od szkoły i zajęć dodatkowych dla twoich pociech, zaczynasz się zastanawiać jak przetrwać ten czas. Dobrze jest mieć plan na ten obfity we wrażenia czas. Wakacje, urlop, ferie, choroba, czy inne spodziewane lub niespodziewane sytuacje, to właśnie wtedy najczęściej zadajemy sobie pytanie, jak zorganizować czas wolny dzieciom.

Obecnie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową mogącą nieść ze sobą przykre konsekwencje, czas epidemii z jaką zmaga się aktualnie niemal cały świat to również trudny okres dla rodziców. Problemów z jakimi muszą się zmagać dorośli jest cała masa - problemy dzieci, są również ich problemami. Co począć gdy dzieci się nudzą a my nie mamy już sił ani energii na wymyślanie nowych aktywności?

Pomysły na spędzanie czasu wolnego

1. Dla dzieci 5-12 lat - budowa namiotu z koców i poduszek
Na pewno wielu dorosłych doskonale pamięta taką zabawę i dobrze ją wspomina. Wystarczy przygotować kilka koców lub innych materiałów - prześcieradeł, zasłon lub obrusów. Mogą przydać się również krzesła lub pufy no i oczywiście poduszki. Prawdopodobnie będzie trzeba tutaj pomóc dzieciom przy połączeniu materiałów. Taka zabawa w konstruktora własnej kryjówki rozwija umiejętności manuale, pobudza wyobraźnię przestrzenną i świetnie ćwiczy kreatywność.

2. Dla dzieci 2-10 lat - malowanie wielkiego obrazu za pomocą rąk i stóp
To dobra opcja dla dzieci które lubią prace plastyczne. Wystarczy taśmą klejącą połączyć kilkanaście białych kartek A4 tak aby stworzyć wielką przestrzeń do malowania. Jeżeli mamy w domu brystol - to też dobry moment, aby go wykorzystać. Zostawiamy dzieciom farby do malowania, zdejmuje skarpetki i puszczamy wodze fantazji! Malujemy podeszwy stóp i wewnętrzne strony dłoni i odciskamy ślady na kartkach. Świetna zabawa murowana.

3. Dla dzieci 3-7 lat - puszczamy ulubione przeboje i pozwalamy się wytańczyć i wyskakać do woli
Dodatkową atrakcją mogą być tutaj szarfy z krepy, które wykonamy w ciągu kilku sekund. Wystarczy pociąć kolorową krepę w pięciocentymetrowe paski. Robią interesujący efekt gdy powiewają w tańcu targane przez dzieciaki.

4. Dla dzieci 5-10 lat - pokaz mody
Wyrzucamy dzieciom na środek pokoju wszystkie ciuchy i dajemy za zadanie przygotowanie 3 stylizacji w określonym stylu lub na konkretne okazje - np. stylizacja sportowa, elegancka, zabawna, wyjście na dyskotekę, do kina czy do restauracji (kategorie i style dopasowujemy do wieku dzieci).

5. Dla dzieci 5-12 lat - arcydzieło z wydzieranek
Tutaj pomagamy dzieciom wyzbyć się nieco nadmiaru energii. Do dyspozycji oddajemy stos już dawno przeczytanych gazet lub czasopism i pozwalamy podrzeć jak najwięcej kartek na malutkie kawałki. Gdy uzyskamy już dość podartych kawałków - przyklejamy je używając kleju i układając w konkretny, dowolny kształt na kartce. W zależności od wieku dzieci, możemy za zadanie dać im stworzyć obraz w podobnych odcieniach - poprzez użycie wyłącznie kawałków w podobnych kolorach. Młodsze dzieci mogą w tym zadaniu pomagać poprzez produkcję wydzieranych kawałków.

6. Dla dzieci 4-100 lat - turniej gier planszowych
W każdym domu powinny być dostępne gry planszowe. Jeżeli ich nie mamy, możemy zamówić przez internet. Gry takie jak 5 sekund, Dobble, Uno, Chińczyk, Czarne historie, Monopol, Dixit... jest ich naprawdę bardzo wiele. W zależności od wieku dzieci, znajdziemy coś odpowiedniego - co sprawi wiele frajdy całej rodzinie, nie tylko pozostawi miłe wspomnienia, ale zacieśni więzi.

7. Dla dzieci 5-12 lat - tor przeszkód
W domu posiadamy wiele przydatnych do tego celu przedmiotów. Poduszki, piłki, garnki, miski, hula hop, skakanka, łyżeczki, buty... można użyć naprawdę wszystkiego - wystarczy pobudzić wyobraźnię. Ta zabawa sprawia naprawdę dużo radości. Wystarczy w kolejności ustawić dane przedmioty i/lub zadania które tworzą tor przeszkód. Np. na początku kładę dużą poduszkę którą trzeba okrążyć 3 razy, następnie kładziemy na podłodze taśmę lub sznurowadło po którym należy przejść tzw. tip-topami. Kolejną przeszkodą może być np wejście na kanapę w określony sposób np. nie podnosząc wysoko nóg, z zaciśniętymi pięściami lub recytując jakiś wiersz czy języko-łamacz - np."szedł Sasza szosą aż się szosa wysuszyła", lub "król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego", następnym zadaniem może być wrzucenie z odległości piłki lub kilku piłek, piłeczek do garnka lub miski, następnym zadaniem może być określona liczba skoków przez skakankę, na następnej stacji zakładamy buty - wiązane - lewym na przód (jeśli chcemy dodać element humorystyczny) po kilku przeszkodach zdejmujemy je rozwiązując. Całe przejście możemy mierzyć czas i w ten sposób tworzyć rywalizację między dziećmi. Możemy także kazać przejść tor przeszkód w różnym stylu - żółwia albo ślimaka. Sposobów na tę zabawę jest naprawdę bardzo wiele.

8. Dla dzieci 4-12 lat - zabawa w "ciepło-zimno"
Gdy dzieci nie podglądają chowamy jakieś określone, ustalone z nimi przedmioty. Dzieci wchodzą do pokoju a my nakierowujemy je na "cel" wypowiadając wyłącznie słowa "ciepło" i "zimno". "Ciepło" oznacza, że są blisko celu, słowo "zimno", oznacza, że cel nie jest w zasięgu osoby poszukiwanej. Tutaj również można bawić się na wiele sposobów. Można bawić się z dziećmi, mogą również bawić się same. Mogą dzielić się na drużyny lub rywalizować między sobą w pojedynkę. Możemy chować kilka lub jeden przedmiot, w jednym lub kilku pomieszczeniach..

9. Dla dzieci 3-12 lat - wyroby z masy solnej
Sama masa solna jest banalnie prosta, potrzebujemy sól i wodę, ewentualnie trochę mąki i/lub barwnik. Sam proces wyrabiania masy jest ciekawy dla wielu dzieci, zwłaszcza tych z zacięciem artystycznym lub gastronomicznym. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów i inspiracji na wykonanie prac z takiej masy.

10. I mnóstwo innych pomysłów takich jak:

 • bitwa na poduszki,
 • wspólne lepienie i gotowanie pierogów,
 • pieczenie i ozdabianie ciastek,
 • malowanie jajek,
 • czytanie książek,
 • wspólny seans ulubionych lub nowych bajek - wiele pięknych wartościowych bajek znajdziemy na netflix.pl - polecam założyć konto! (przed seansem można dodatkowo wspólnie przygotować popcorn),
 • urządzenie zabawy w kąpieli z wielką ilością piany,
 • pomoc w segregowaniu zabawek na te zepsute, działające, używane i zapomniane,
 • teatrzyk kukiełkowy (wykonanie pacynek, kukiełek ze skarpet, tektury czy innych materiałów to osobny temat),
 • wykonywanie różnych prac z rolki papieru toaletowego (tak! pomysłów jest naprawdę wiele!),
 • tworzenie masek,
 • lepienie w plastelinie,
 • wykonywanie eksperymentów.

Pomysłów jest nieskończenie wiele. Bądźmy kreatywni! Wykorzystajmy ten czas efektywnie!

Komentarze