Smart casual - elegancja i sportowy luz - dress code na wiele okacji

Smart casual Wygodnie schludnie z nutką elegancji, czyli w stylu smart casual. Do biura, kina i na półformalne spotkanie. Wraz z modą na styl lat 90 powraca i to z przytupem sportowa elegancja, czyli ulubiony dress code w latach 90 ubiegłego stulecia. Zobacz, jak stworzyć takie stylizacje, czego nie powinno w nich zabraknąć i gdzie wypada się tak ubrać.

Elegancja + sportowy luz = smart casual - tak wygląda wzór na najpopularniejszy styl wśród pracowników biurowych i studentów. Jednak stworzenie takie stylizacji jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ to niuanse bardzo często decydują czy jeszcze jest to strój do biura, czy na spacer lub spotkanie z przyjaciółmi. Wirtuozami jego byli pracownicy biurowi w późnych latach 90, kiedy to sportowe obuwie i eleganckie bluzki zakładane do jeansów i żakietów były na porządku dziennym. W dzisiejszych czasach, żeby stworzyć idealną stylizację smart casual trzeba nieco więcej starań. Jest rozgraniczenie czy interesuje nas dress code smart casual front office, czy back office. Zobacz jak stworzyć niepowtarzalne stylizacje w tym stylu, jakiego elementu garderoby nie powinno w nim zabraknąć, co sprawia, że strój do biura zamienia się w sportową elegancję i kto go stworzył.

Sportowa elegancja
Elegancja + sportowy luz

Smart casual co to właściwie jest?

Smart casual, czyli sportowa elegancja to dress code, który ma niewiele wspólnego ze sportowym stylem, ale promowany komfort nawiązuje do wygody, jaką zapewniają sportowe ubrania. Nie wplatamy ich jednak do stylizacji w tym stylu, ale jedynie wybieramy wygodniejszą wersję ubrań oficjalnych.

Sportową elegancję możemy podzielić na dwie kategorie:

  1. Front office, czyli bardziej oficjalną, która jest dedykowana dla pracowników, którzy reprezentują firmę i mają kontakt z klientem biznesowym.
  2. Back office to dress code dedykowany dla osób zatrudnionych w biurze, ale nie mających kontaktu z osobami z zewnątrz, których wizerunek nie ma przełożenia na wizerunek firmy.

Jak już wspomnieliśmy, styl ten najlepiej obrazuje wzór:

Elegancja + sportowy luz = smart casual

Jednak podany powyżej wzór nie może więc być rozumiany dosłownie, ale z przymrużeniem oka, ponieważ:

  • Elegancja to koszula marynarka + materiałowe spodnie lub elegancka bluzka + spódnica ołówkowa w przypadku pań.
  • Sportowy luz to rezygnacja z krawata i garnituru na rzecz marynarki i spodni (nadal materiałowych nie z jeansu), panie natomiast mogą zrezygnować ze szpilek na rzecz wygodnych butów na słupku lub w przypadku back office schludnych tenisówek. Panowie w wersji back office mogą zamienić koszulę na koszulkę polo, ale nadal wskazana jest marynarka i spodnie materiałowe, choć nie muszą one być do kantu. Latem taką stylizację można jeszcze uzupełnić mokasynami zamiast eleganckich oxfordów czy derbów. I na tym w zasadzie polega sportowy luz w smart casual.

Jak wyglądają stylizacje smart casual?

Smart casual to kwintesencja umiarkowanej elegancji i taka też powinna być stylizacja, nie za bardzo elegancka i oficjalna ale nie powinna też być za bardzo wyluzowana. Jeśli nadal nie wiesz czego dokładnie szukać w swojej szafie, podpowiedzią może być strój, jaki zakładasz na pierwszą randkę. Nie wiedząc, w jaki sposób spędzacie ten czas, chcesz wyglądać ładnie i schludnie, ale jak najbardziej uniwersalnie, tak żeby pasował i do teatru, i na kolację, spacer czy kręgle. I tak właśnie wyglądają najbardziej trafione stylizacje na sportowy luz.

Styl biurowy
Smart casual

Zobacz, jak wyglądała moda pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia, to wtedy po mistrzowsku łączono jeansy ze szpilkami i białą bluzką. Noszono czarne spodnie do kantu z damskimi mokasynami czy też butami na koturnie. Do tego bluzka z kołnierzykiem i żakiet lub mini jeansowa katana. Jeśli odpowiednio dobierzesz wszystkie jej elementy, to twój strój będzie odpowiedni do pracy, na spotkanie z przyjaciółmi po pracy i na randkę. I to właśnie chodzi w sportowej elegancji, żeby jedna stylizacja była odpowiednia na wiele okazji.

Smart casual jakie kolory?

Jest to uproszczona mniej oficjalna wersja biurowego dress code, dlatego też bardzo ważny jest dobór tkanin i barw. Stawiamy na klasyczną czerń i biel, a także stonowane beże, brązy czy ponadczasowy kolor granatowy. Ostatnimi czasy paleta barw sportowej elegancji jest znacznie szersza i panie coraz odważniej tworzą służbowe stylizacje w pastelach, a nawet odważnych soczystych kolorach. Jednak uwaga - jest to dopuszczalne tylko w przypadku osób na stanowiskach back office oraz w wersji na spotkanie z przyjaciółmi. Tkaniny w każdej wersji tego stroju powinny być wysokiej jakości, najlepiej płótno, len, jedwab lub naturalna wełna, to one sprawiają, że nawet te nieco mniej oficjalne stroje mają klasę i wyglądają odpowiednio do pracy, jak i na wiele innych okazji. Proponowane desenie są nadal bardzo konserwatywne, jeśli nie lubimy gładkich ubrań, możemy się zdecydować na prążki (w wersji biurowej), paski, ale tylko od back office do luźniejszych okazji. Kratka jest dopuszczalna we wszystkich wzorach, ale w stonowanej kolorystyce.

Fasony ubrań w stylu smart casual

Proste klasyczne fasony zawsze najlepiej się sprawdzają do uniwersalnych stylizacji, a sportowa elegancja jest kwintesencją neutralności w modzie. Dlatego wybierając żakiet warto postawić na prosty, bez falbanek, wycięć i udziwnień. Wśród spodni doskonałym wyborem będą proste cygaretki do kantu, a także dzwony, ale z niezbyt szerokimi nogawkami. W przypadku bluzek możemy popuścić nieco wodzę fantazji i oprócz klasycznej białej koszuli zdecydować się na klasyczny biały T-shirt, ale taki z dekoltem w łódkę lub okrągłym jednak bez ściągacza wokół szyi. Może on być bawełniany albo w wersji ekskluzywnej z jedwabiu lub innej tkaniny, ale w tym wypadku idziemy w elegancję, nie w styl sportowy. Spódnicę ołówkową, która dobrze prezentuje się do wszystkich butów i do każdej bluzki można nosić na wiele sposobów i zawsze wyszczupla sylwetkę oraz wydłuża nogi. Jeśli sukienka to koniecznie mała czarna, klasyczna nie krótsza niż przed kolano, pod szyję lub z niewielkim dekoltem.

Sportowa elegancja
Sportowa elegancja

W doborze ubrań najważniejsze jest, żeby były one jak najbardziej uniwersalne, pasowały do stroju oficjalnego, jak i luźnego.

Stylizacja smart casual, czyli jak skomponować strój w stylu smart casual?

Jeśli chcesz się ubierać w stylu smart casual, wcale nie musisz od razu wymieniać całej garderoby, wystarczy dobrze skomponowana szafa kapsułowa, w której znajdzie się kilka uniwersalnych ubrań takich jak:

  • czarne spodnie materiałowe cygaretki,
  • materiałowe spodnie dzwony,
  • biała koszula,
  • biały T-shirt
  • bluzka w łódkę lub w serek z hiszpańskimi rękawami,
  • czarny żakiet,
  • jeansowa katana,
  • mała czarna,
  • spódnica ołówkowa,
  • czarne czółenka na słupku,
  • czarne lub nude szpilki,
  • białe tenisówki na koturnie.

Stylizacja 1

Stylizacja smart casual front office

Spódnica ołówkowa + biała koszula + czarny żakiet + czółenka na słupku + torebka kopertówka

Stylizacja back office

Spódnica ołówkowa + biała koszula jeansowa katana + czółenka + torebka szperka

Stylizacja na spotkanie z przyjaciółmi lub na spacer

Spódnica ołówkowa + biała koszula jeansowa katana + tenisówki + plecak damski

Stylizacja nr 2

Stylizacja smart casual front office

Spodnie cygaretki + biała koszula + żakiet + szpilki lub czółenka na słupku + kopertówka

Stylizacja back office

Cygaretki + biały T-shirt + jeansowa katana + szpilki lub czółenka na słupku + shoperka, lub kopertówka

Luźna stylizacja smart casual

Cygaretki + T-shirt + jeansowa katana + tenisówki na koturnie + plecak lub szoperka

Stylizacja smart casual nr 3

Stylizacja front office

Mała czarna + żakiet + czółenka na słupku + kopertówka

Stylizacja back office

Mała czarna + jeansowa katana + buty na słupku + kopertówka

Luźna stylizacja smart casual

Mała czarna + jeansowa katana + tenisówki + plecak lub szoperka

Stylizacja smart casual nr 4

Stylizacja front office

Bluzka w łódkę z hiszpańskimi rękawami i żabotem + czarne cygaretki + żakiet + szpilki + kopertówka

Stylizacja back office

Bluzka w łódkę z hiszpańskimi rękawami i żabotem + spodnie dzwony + żakiet + szpilki lub buty na słupku + szoperka lub kopertówka

Luźna stylizacja

Bluzka w łódkę z hiszpańskimi rękawami i żabotem + spodnie dzwony + katana jeansowa + tenisówki

Jak widzicie, mając kapsułkową szafę, można kreować wiele strojów w stylu sportowej elegancji. Nie trzeba od razu wydawać fortuny, żeby wyglądać dobrze na każdą okazję.

Smart casual męski

To przede wszystkim rezygnacja z krawata, który sprawia, że panowie nie czują się w nim komfortowo. Kolejna kwestia to obuwie, skórzane kryte sznurowane buty oxfordy lub derby, które mają wąskie noski i latem nie należą do komfortowych. W sportowej elegancji mogą oni zrezygnować z nich na rzecz mokasynów. Kolejna kwestia to garnitur, który można zamienić na marynarkę i spodnie, a zamiast koszuli w wersji back office można założyć koszulkę polo lub T-shirt, jednak w tym wypadku jej jakość ma kluczowe znaczenie.

W chłodniejsze dni, ale tylko w wersji back office i na spotkania nie służbowe, koszulę można zmienić na golf lub półgolf. Dopuszczalne jest również noszenie spodni sztruksów do materiałowej marynarki i butów pół sportowych, czyli wygodniejszych od oksfordów, ale nie typowo treningowych.

Smart casual, czyli sportowa elegancja od Steve’a Jobsa

Smart casual to dress code, który jest popularny na całym świecie od dziesięcioleci, jego prekursorami byli informatycy z Doliny Krzemowej. Młodzi pewni siebie piersi eksperci z zakresu IT, którzy w latach 80 ubiegłego stulecia wkraczali na rynek pracy, czuli się jak magowie w średniowieczu. Tylko oni mieli wiedzę, umożliwiającą rozwój technologiczny i budowanie pierwszych wielkich fortun. Rynek pracy ich potrzebował, więc mogli, dyktować warunki, a jednym z nich był swobodny półformalny strój do pracy.

Nieco później styl ten lansował Steve Jobs, amerykański miliarder i założyciel firmy Apple, który zgromadził na swoim koncie aż 8,5 miliarda dolarów. Bez względu na rangę spotkania i ilość zer na koncie zawsze pokazywał się w sztruksach i golfie. Ostatecznie to on sprawił, że pracownicy sektora IT nawet zajmujący najwyższe stanowiska mogli zrezygnować z garnituru i krawata. Początkowo kontrowersyjny sposób ubierania się do biura zdobył serca innych kalifornijskich pracowników. Obecnie smart casual jest dopuszczalny w większości firm. Natomiast w miejscach, w których obowiązuje biznesowy dress code, organizowane są piątki smart casual. A osoby zatrudnione w kreatywnych zawodach mogą ubierać się w stylu smart casual back office, a nawet smart casual, czyli nieoficjalnie, ale schludnie.

Biała koszula
Biała koszula

Na jakie okazje wypada ubrać się w stylu sportowej elegancji?

Do biura, ale nie tylko. Mile widziany będzie taki strój na uczelnię, kiedy załatwiasz sprawy urzędowe, a także podczas rozmowy o pracę. Wybierając się na takie spotkanie, nigdy nie wiesz, jaki dress code obowiązuje w tej firmie. Jeśli chcesz wypaść dobrze i dać szansę pracodawcy, żeby mógł sobie ciebie wyobrazić jako część zespołu, ubierz się jak na pierwszą randkę. Sportowa elegancja będzie również mile widziana na pierwszej randce, na spotkaniu z przyjaciółmi, także na zakupach modowych i w kinie czy na lunchu półformalnym. Także w każdej sytuacji, w której chcesz wyglądać schludnie, czuć się swobodnie i nie zdradzać swojego stylu czy cech charakteru, a zatem zawsze, kiedy chcesz wyglądać naturalnie i nie odkrywać wszystkich kart osobie, z którą się masz zamiar spotkać.

Ponadto możesz się tak ubrać, jeśli wybierasz się na spotkanie, w większej grupie osób, ale nie znasz jego rangi, nie wiesz, jaki obowiązuje dress code i jak wypada wyglądać. W takiej sytuacji mała czarna lub cygaretki i bluzka z żabotami oraz buty na obcasie będą kołem ratunkowym, które nie wprawi Cię w zakłopotanie i w razie czego możesz skłamać, że dopiero udało Ci się wyrwać ze służbowego spotkania. W takiej sytuacji warto założyć neutralną biżuterię, a tą bardziej ekskluzywną mieć w zanadrzu w torebce, na wypadek, gdyby spotkanie okazało się wystawne.

Dlaczego smart casual cieszy się popularnością od tak wielu lat?

Smart casual jest uniwersalny, wygodny i można jedną stylizację nosić na wiele różnych okazji, o każdej porze dnia i nocy. I to jest główna zaleta sportowej elegancji. Ponadto osoby, których strój wymaga pół oficjalnego looku, mogą stworzyć komfortową stylizację, która nadal mieści się w stroju dedykowanym do biura. Sportowa elegancja pozwala uniknąć niewygodnych szpilek czy krawata w przypadku panów.

Innym powodem jego popularności jest wszechstronność stylu, czyli możliwość dopasowania go na każdą porę dnia. W praktyce wystarczy wymienić jeden element np. zamienić żakiet na kurtkę lub szpilki na tenisówki i jesteśmy gotowi na imprezę czy do kina.