Skrzydłokwiat, czyli roślina, która oczyszcza powietrze

SkrzydłokwiatSkrzydłokwiat, nazywany też lilią domową, to ozdobna roślina doniczkowa, która jest naturalnym filtrem powietrza. Ma ona zdolność wchłaniania szkodliwych dla zdrowia i samopoczucia toksyn lotnych, jak: benzen, amoniak, ksyleny, a także ma neutralizacji zarodków pleśni. Roślina działa również jako naturalny nawilżacz powietrza.

Właściwości prozdrowotne skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która w zależności od rodzaju może osiągnąć wysokość 1 metra (skrzydłokwiat olbrzymi) bądź około 30 centymetrów (skrzydłokwiat miniaturowy). Skrzydłokwiaty różnią się między sobą, nie tylko wielkością, ale również kolorem zarówno kwiatów, jak i liści. Najczęściej spotykane lilie domowe kwitną na beżowo lub biało oraz posiadają intensywnie ciemnozielone liście, kształtem przypominające nieco skrzydła - stąd też nazwa rośliny. Skrzydłokwiat ceniony jest nie tylko za walory estetyczne, ale również prozdrowotne właściwości. Uznawany jest bowiem za jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin ze szkodliwych toksyn znajdujących się w powietrzu. Ma zdolność wchłaniania takich związków jak: amoniak, benzen, formaldehyd, trichloroeten, ksyleny. Zbyt duże stężenie wymienionych toksyn negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, ponieważ może powodować np.: bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, podrażnienie dróg oddechowych, duszności, pieczenie oczu, a nawet wymioty oraz biegunkę. Co więcej, roślina wykazuje również zdolność neutralizowania zarodków pleśni, dlatego też świetnie sprawdzi się w domach alergików. Skrzydłokwiat również delikatnie nawilża powietrze, co jest szczególnie cenne w okresie jesienno-zimowym, ze względu na sezon grzewczy.

Skrzydłokwiat a środki ostrożności

Skrzydłokwiat wykazuje cenne właściwości prozdrowotne, należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca. Zawiera ona bowiem w sobie szczawiany wapnia, których zjedzenie nawet niewielkiej ilości może powodować reakcje alergiczne skóry, a także liczne kłopotliwe dolegliwości, jak: problemy z przełykaniem, podrażnienie jamy ustnej, nudności oraz wymioty. Z tego też względu decydując się na skrzydłokwiat w domu, należy zachować ostrożność, zwłaszcza, gdy domownicy to małe dzieci bądź zwierzęta, które mają w zwyczaju podgryzać domowe rośliny.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Lilia domowa to mało wymagająca roślina. Potrzebuje wilgotnego podłoża, dlatego należy ją podlewać przynajmniej 2 razy w tygodniu, a w okresie letnim 3 razy na tydzień. Optymalne warunki do rozwoju skrzydłokwiatu to jasne stanowisko, ale osłonięte przed bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne oraz temperatura w pomieszczeniu, w jakim się znajduje, około 20-23 stopnie Celsjusza. Skrzydłokwiaty to rośliny, które przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo często kwitną, a kwiatostany mogą utrzymać się nawet do 3 miesięcy. Pielęgnacja rośliny nie jest kłopotliwa, gdyż w dość widoczny sposób sama sygnalizuje swoje potrzeby. Oklapnięte i wiotkie liście świadczą o zbyt małym nawodnieniu, z kolei przesuszone i żółte - o tym, że roślina została wystawiona na za mocne nasłonecznienie. Gdy skrzydłokwiat nie kwitnie, może to sygnalizować, że ziemia, w której rośnie, jest za mało żyzna.

Komentarze