Silna wola w życiu - przykłady. Jak ćwiczyć silną wolę?

Silna wolaSilna wola to nasza energia, która pozwala nam działać, mimo niepowodzeń. Pomaga nam realizować to, co sobie zaplanowaliśmy, w tym spełniać nasze marzenia. Taka właśnie jest. Wielu psychologów twierdzi, że silna wola jest jak mięsień: ćwiczony i doskonalony będzie silny i mocny. W myśl tych słów doskonalmy ją każdego dnia. Na pewno odczujemy pozytywne aspekty tej pracy już niedługo! Co nam daje, co może ją osłabiać i jak ją wzmacniać?

Czym jest silna wola?

Silna wola jest określana jako zdolność do pozostawania przy określonych poglądach czy konkretnym działaniu, co ma nas prowadzić do realizowania celów, mimo napotykanych przeciwności. To wytrwałość, która pozwala nam zrobić do końca to, co sobie zamierzyliśmy. Jest to nasza energia i siła, która daje możliwość kontynuowania tego, co zaczęliśmy mimo, że spotykają nas po drodze różne zdarzenia.

Termin silnej woli może odnosić się do wielu kwestii w naszym życiu, np. niejedzenia słodyczy, rzucenia palenia ale i ogólnie sposobu postępowania w różnych sytuacjach, w tym walki z pokusami dnia codziennego.

Po co nam silna wola?

Kiedy przydaje się nam silna wola? Co daje nam umiejętność trwania w swoich postanowienia mimo niepowodzeń?

Silna wola pomaga nam:

  • Działać aktywnie mimo niepowodzeń, podejmować kolejne próby i wysiłki mimo poniesionych wcześniej strat;
  • Realizować plany, zarówno te małe, jak i dalekosiężne;
  • Wytrwać w pewnych, ważnych dla nas postanowieniach;
  • Spełniać marzenia, nawet gdy droga do nich jest długa i niełatwa;
  • Zmieniać się na lepsze, walczyć ze swoimi wadami i przyzwyczajeniami.

Widzimy więc, jak cenna jest jej wola w naszym życiu. Kiedy mamy do czynienia z silną wolą?

Silna wola w życiu - przykłady

Kiedy w naszym życiu mamy do czynienia z silną wolą? Praktycznie każde nasze działanie jest z nią związane, to czy będziemy jeść codziennie śniadanie, czy będziemy punktualnie pojawiać się w pracy, regularnie spotykać z przyjaciółmi, chodzić do dentysty… Warto jednak wyróżnić kilka przykładów z naszego życia, gdy działanie silnej woli jest szczególnie istotne.

Są to na pewno:

  1. silna wola do nauki - np. poprawienia ocen, utrzymania się w danej szkole, dostania się na wymarzone studia;
  2. do znalezienia pracy - np. uczęszczanie na rozmowy kwalifikacje mimo wcześniejszych niepowodzeń;
  3. do poprawiania swojego statusu - np. kontynuowanie budowy domu;
  4. do walki z własnymi słabościami - np. nieśmiałością;
  5. do walki z nałogami - np. paleniem papierosów, jedzeniem słodyczy;
  6. do zmian na lepsze, doskonalenia się - np. udanie się na kurs, studia podyplomowe, naukę języka obcego, kurs tańca, gry na instrumencie, itp.;

Silna wola przydaje się nam więc zarówno w przypadku podejmowania nowych dla nas aktywności, ambitnych planów, naprawiania tego, co nam się nie udało, czyli podejmowania kolejnych prób, mimo niepowodzeń, jak również walki ze stanem faktycznym: słabościami, wadami, czymś, co przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu.

Co osłabia silną wolę?

Warto zastanowić się, co wpływa na silną wolę, jakie czynniki mogą ją osłabiać, sprawiać, że trudniej nam będzie wytrwać w naszych postanowieniach, doprowadzić rozpoczęte aktywności do końca. Na pewno należą do nich:

  1. czynniki osobowościowe - czyli pewne cechy naszej osobowości, które sprawiają, że o wiele trudniej nam doprowadzić do końca to, co zaczęliśmy i o wiele łatwiej porzucamy dalsze starania. Należą do nich z pewnością: nieśmiałość, uległość, wysoki perfekcjonizm, krytycyzm czy mała pewność siebie.
  2. brak naszej wiary w powodzenie - jeśli my nie wierzymy w powodzenie danego przedsięwzięcia, np. walki z naszym nałogiem, kto ma w nie uwierzyć? To przede wszystkim my powinniśmy wierzyć, że nam się uda, chcieć tego i robić wszystko, aby doprowadzić dane działanie do końca.
  3. brak wsparcia ze strony innych - czasami jednak nasza wiara nie wystarczy, bardzo pomocne w budowaniu silnej woli jest wsparcie ze strony innych, szczególnie bliskich nam osób. Warto prosić ich o emocjonalne wsparcie, gdy realizujemy jakieś ważne dla nas zadanie.
  4. wielokrotne porażki - nie oszukujmy się, porażki, jakie napotykamy na swojej drodze nie dodają nam mocy, nie dodają skrzydeł. Niepowodzenia są hamulcem w drodze do spełniania marzeń i znacznie osłabiają silną wolę. Warto nauczyć się radzić sobie z porażkami, aby ich pojawianie się nie pogorszyło naszej pewności siebie i wytrwałości w dążeniu do celu.

Jak widzimy, silną wolą łatwo osłabić. Co więc zrobić, aby ją trenować, doskonalić, wzmacniać?

Jak ćwiczyć silną wolę? - Proste wskazówki dla każdego

Chcesz pracować nad swoją silną wolą, doskonalić ją i sprawiać, że o wiele łatwiej będzie Ci realizować powzięte cele? Poniżej 7 wskazówek, które warto wdrożyć w życie.

1. Zastanów się nad czym Ci zależy i dlaczego

Odpowiedz sobie na pytanie, czego tak naprawdę chcesz i dlaczego? Z jakiego powodu jest to dla Ciebie ważne? Gąszcz pytań nie ma Cię zniechęcić do działania, wręcz przeciwnie, pokazać, że to, co robisz jest dla Ciebie z pewnych powodów wartościowe, potrzebne i dużo dla Ciebie znaczy. Możesz te powody wypisać na kartce i zachować, aby wracać do nich w chwilach słabości i zwątpienia w powodzenie. Niech będą dla nas motywacją do działania, mimo niepowodzeń, które - niestety zapewne - napotykamy na swojej drodze.

2. Wyznacz jasno swój cel oraz ustal drogę do niego

Kolejna kwestia to jasne wyznaczenie celu, który sobie stawiamy, powinien być konkretny i zgodny z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Zamiast mówić: "Schudnę do lata", powiedzmy: "Zrzucę 5 kilogramów do rozpoczęcia wakacji". Zamiast mówić: "Pójdę w przyszłym roku na jakiś kurs doszkalając", powiedzmy: "W marcu zapiszę się na kurs z obsługi komputera". Posiadanie jasno sprecyzowanych i konkretnych celów sprawi, że o wiele łatwiej będzie Ci realizować kolejne kroki do ich osiągnięcia. Dodatkowo, warto określić po co, to robimy, np. schudnę dla zdrowia i aby czuć się lepiej w swoim ciele, a chcę iść na kurs, aby lepiej wywiązywać się z obowiązków zawodowych w nowej pracy i zwiększyć swoje kompetencje. Unikajmy wzmacniania tylko motywacji zewnętrznej, np. dlatego, że każde mi szef. Budujmy motywację wewnętrzną, płynącą od nas samych.

Wyznaczanie celu
Wyznaczanie celu

3. Nie narzucaj sobie zbyt dużego tempa i wymagań, działań metodą małych kroków

Wiele osób ma tendencję do wymagania od siebie zbyt wiele oraz narzucania szybkiego tempa realizowania celów. Robimy to głównie po to, aby szybko widzieć efekty naszych działań, które oczywiście są dodatkową motywacją do dalszej pracy i wzmacniają silną wolę. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt ambitne podejście do realizowania celów może sprawić, że nasza silna wola i zapał do pracy osłabną. Dlaczego? Przyczyna jest prosta, bardzo wymagające podejście do realizowania pragnień - jak w przypadku każdego drogi do celu - napotykać może na przeszkody: porażki, niepowodzenia, słabsze, gorsze dni. W przypadku osób zbyt ambitnych i mających skłonności do perfekcjonizmu, porażka może okazać się bardzo negatywnym zjawiskiem, znacznie osłabiającym silną wolę, energię i zapał do pracy. Mieliśmy takie nadzieje, a spotkało nas niepowodzenie. W tym wypadku urasta ono do rangi dramatu, katastrofy. Nie koncentrujemy się na podejmowaniu kolejnych prób, wysiłku ale na rozpamiętywaniu niepowodzenia, co na pewno nie jest motywujące do działania. Warto więc czasami odpuścić sobie, wyznaczyć cel możliwy do realizowania i cieszyć się z otrzymywanych efektów. Kolejny cel może być oczywiście bardziej ambitny, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby realizować swoje marzenia w takiej formie, jak tego pragniemy.

4. Unikaj pokus

Oczywiście, nie zawsze jest to łatwe, nie zawsze możemy unikać tego, co kusi nas do zaprzestania działania, np. witryna cukierni kusi do zakończenia diety, a palący kolega do pałania papierosa, mimo iż zdecydowaliśmy się zerwać z nałogiem. Na każdym kroku pojawiać się mogą przeszkody w drodze do osiągnięcia celu, które zapewne negatywnie wpłyną na naszą silną wolę. Jeśli jest możliwe unikniecie pokus, róbmy to, np. zmieńmy drogę do pracy i nie przechodźmy w stronę cukierni, przeprośmy kolegę-palacza za rzadszy kontakt z nim, informując o naszym zamiarze zerwania z uzależnieniem. Nie wstydźmy się mówić o tym, co jest dla nas trudne, przyznawać się do słabości. Walczymy z nimi całe życie, każdego dnia na nowo!

Unikanie pokus
Unikanie pokus

5. Poproś o wsparcie bliskich

Wskazówka z pewnością powiązana z poprzednią. Jeśli czujesz, że droga do celu zaczyna Cię przerastać, a Twoja silna wola słabnie, nie wstydź się prosić o wsparcie bliskich. Ich obecność oraz wiara w to, że nam się uda może być najlepszą motywacją i skutecznie wzmacniać naszą silną wolę. Z bliską i zaufaną osobą możesz również swobodnie porozmawiać o tym, co jest dla Ciebie trudne, uzyskać pomoc i oparcie w trudnych chwilach.

6. Nie karz się za każde niepowodzenie

Na drodze do celu jasne jest, że może spotkać nas niepowodzenie. Nie każdy z nas jest gotowy na przeżycie porażki, dla jednych są to dramaty, przeszkody, które trudno pokonać. Nie karz się za każde takie niepowodzenie, nie pozwól, by słabszy moment przekreślił Twoje marzenia o sukcesie. Przeżyj porażkę i idź dalej, nie załamuj się, jedno niepowodzenie nie może przecież sprawić, że cel stanie się bardziej odległy, prawda?

7. Zatrzymuj się na małych sukcesach i nagradzaj za nie

Przyjmij inną strategię: nie rozpamiętuj porażek, a świętuj sukcesy, niech każdy mały krok, który przybliża Cię do celu będzie Twoim małym świętem. Ciesz się nawet z drobnych sukcesów, tego, że udało Ci się czegoś dokonać, przezwyciężyć słabości. Nie kupuj oczywiście nowej pary butów za każdy dzień bez słodyczy… W nagrodę idź do kina albo na spacer, zobacz, jaki świat jest piękny i wartościowy, a Ty jaką jesteś silną i wyjątkową osobą!

Silna wola bardzo pomaga nam w działaniu, w osiąganiu celów i spełnianiu marzeń. Teraz już wiesz, że możesz ją doskonalić i to w naprawdę prosty sposób: nieco zmieniając swoje myślenie i przyzwyczajenia.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze