Rolety rzymskie - rodzaje i różnice między nimi

Roleta rzymskaRolety rzymskie to coraz bardziej popularna metoda przyozdabiania okien. Sprawia to, że na rynku mamy do czynienia z ich ogromnym wyborem. Postaramy się przybliżyć jakie rodzaje rolet rzymskich można spotkać aktualnie w sklepach i czym się różnią.

 

Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie można dzielić na różny sposób, choćby ze względu na:

  • sposób szycia
  • wzór, kolor i tkaniny
  • przeznaczenie

Sposób szycia

Pod tym względem należy przede wszystkim rozróżnić rolety rzymskie z fiszbinami i bez. W tych pierwszych, fiszbiny wszyte są w poziome pasy, które pomagają uzyskać charakterystyczny efekt rzadkich i szerokich podczas składania tkaniny.

Choć piękne, tego rodzaju rolety rzymskie sprawdzą się głównie w szerokich oknach dużych pomieszczeń. W wypadku mniejszych przeszkleń, bardziej praktyczne są rolety rzymskie bez fiszbin. Ich fałdy są częstsze i drobniejsze.

Fiszbiny oprócz eleganckiego wszycia w tunele z tyłu, mogą być estetycznie wyeksponowane do wnętrza pomieszczenia. W stylu austriackim i angielskim stosuje wszywanie pionowych taśm, dzięki którym tkanina układa się w równoległe fałdy nawet po całkowitym rozłożeniu rolety.

Wzór, kolor i tkaniny

Ze względu na rosnącą popularność rolet rzymskich, na rynku dostępnych jest niezliczona ilość ich kolorów i wzorów. Wykonywane są także z różnego rodzaju tkanin, które dobierane są wedle stylu aranżacyjnego i przeznaczenia.

Przykładowo roleta z lnianą tkaniną świetnie wkomponuje się w styl boho, a jednocześnie zaoferuje po rozłożeniu przyjemny półcień, nie blokując całkowicie promieni słonecznych. Będzie ona stanowiła świetną roletę rzymską do kuchni lub salonu.

W kuchni dobrze sprawdzą się też rolety rzymskie firanowe. Zrobione są one z delikatnych tkanin, takich jak woal i innych zwiewnych, przejrzystych materiałów. Właśnie te cechy wywołują skojarzenie z firanami.

Przeznaczenie

Rolety rzymskie ze względu na swój charakterystykę - zastosowaną tkaninę czy szycie - mniej lub bardziej sprawdzą się w różnych pomieszczeniach.

Tak jak wspomnieliśmy, rolety z fiszbinami będą wyglądać bardzo estetycznie przy większych oknach, w większych pomieszczeniach. Dany rodzaj materiału sprawdzi się lepiej lub gorzej w zależności od wnętrza. Rolety z lekkimi, przepuszczającymi światło tkaninami będą odpowiednim wyborem do okien w strefie dziennej, gdzie będziemy chcieli ochronić się od zbyt ostrego światła, ale nie całkowicie je zablokować.

Znowu, w sypialniach najlepiej zastosować rolety rzymskie zaciemniające, których tkanina posiada odpowiednią grubość i dodatkową warstwę mającą całkowicie zablokować promienie słoneczne. Taka roleta rzymska do sypialni zapewni mocny i spokojny sen bez względu na to czy za oknem świeci księżyc w pełni albo liczne uliczne latarnie.

Jak zamontować roletę rzymską?

Sposób montowania może być niejako kolejnym kryterium podziału, jeśli chodzi o rolety rzymskie. Najczęściej rolety rzymskie montowane są do sufitu lub ściany. Wiąże się to z koniecznością zmierzenia odległości od miejsca montażu do wysokości, na której chcemy, aby kończyła się roleta po rozwinięciu.

Zazwyczaj trzeba też wbić się lub wwiercić w ścianę. Tego typu montaż najlepiej sprawdza się w przestronnych pomieszczeniach. Natomiast jeśli nie posiadamy dużej ilości przestrzeni, warto zdecydować się na rolety rzymskie montowane na oknie. Montaż bezpośrednio na ramie okiennej pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce.

Komentarze