Rodzaje cery - cera normalna, mieszana, sucha, tłusta, wrażliwa. Jak rozpoznać rodzaj cery?

Jak rozpoznać rodzaj ceryMarzysz o pięknej i zdrowej skórze? Kluczem do sukcesu jest pielęgnacja idealnie dobrana do typu cery. Jeśli nasza skóra jest przesuszona, przetłuszcza się lub notorycznie pojawiają się na niej niedoskonałości, może to być wynikiem źle dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Niestety używanie nieodpowiedniego dla naszego typu cery kremu, czy żelu myjącego może narobić sporo kłopotów. Unikniemy ich, określając rodzaj swojej cery. Skóra tłusta, mieszana, sucha, wrażliwa - każda ma inne potrzeby i wymaga stosowania innych kosmetyków. Ich odpowiedni dobór sprawi, że będzie dobrze nawilżona, promienna i zdrowa.

Jak określić rodzaj cery?

W określeniu naszego rodzaju skóry pomoże zapoznanie się z cechami charakterystycznymi skóry wrażliwej, suchej, normalnej, mieszanej oraz tłustej.

Rodzaje cery

Rodzaje cery

Cera wrażliwa
Podrażnienia, pieczenie, zaczerwienienia, wysypka - to problemy, z którymi najczęściej borykają się posiadaczki cery wrażliwej. Bardzo szybko reaguje ona na czynniki środowiskowe takie jak wiatr, zimno, słonce, ale również na takie składniki kosmetyków jak alkohol, SLS, substancje zapachowe, olejki eteryczne i inne silnie działające składniki aktywne.

Jeśli nasza skóra bardzo często piecze, łuszczy się i ulega podrażnieniu, to powinnyśmy na co dzień stosować bardzo delikatne, bezzapachowe kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i alergicznej. Najlepiej sprawdzą się takie, ze specjalistycznych linii aptecznych. Dobrym wyborem są również naturalne hipoalergiczne kosmetyki dla dzieci, które z pewnością nie podrażnią naszej skóry.

Raczej nie eksperymentujmy na własną rękę z kosmetykami silnie działającymi na przykład przeciwtrądzikowymi, jeśli mamy skórę wrażliwą. Jeżeli pojawi się u nas jakikolwiek problem z cerą, najbezpieczniej będzie od razu zasięgnąć opinii lekarza dermatologa, który poradzi nam, jakie kosmetyki możemy stosować.

Pamiętajmy też, że skóra wrażliwa wymaga szczególnej ochronny przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, takimi jak promieniowanie UV oraz smog. Koniecznością jest więc stosowanie na co dzień kremów z wysokimi filtrami UV, a jeśli mieszkami w rejonie o dużym zanieczyszczeniu powietrza, szukajmy kosmetyków ochronnych, ze specjalnych linii antysmogowych.

Cera sucha
Bywa podrażniona i ma tendencję do łuszczenia się, jeśli jest nieodpowiednio nawilżana i odżywiana. Mogą się na niej także przedwcześnie pojawiać zmarszczki. Zaletą skóry suchej jest to, że praktycznie nie dotyczą jej takie problemy, jak zaskórniki, czy pryszcze. Jest za to dosyć wrażliwa na czynniki atmosferyczne i wymaga systematycznego nawilżania i zabezpieczania przed utratą wilgoci z głębszych warstw skóry.

W przypadku skóry suchej świetnie sprawdzi się zarówno oczyszczanie twarzy przy pomocy naturalnych olejów, czyli metoda OCM, jak i używanie ich solo lub jako dodatek do kremu, aby odżywić i zabezpieczyć skórę.

Skóra sucha nie lubi kosmetyków na bazie alkoholu oraz silnie oczyszczających z detergentami w składzie (SLS). Sprawdzą się w jej przypadku bogate odżywcze preparaty zawierające olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, czy olej z kiełków pszenicy. Wiele Pań, które mają skórę suchą lub bardzo suchą, z powodzeniem używa aptecznych kosmetyków z grupy emolientów, które doskonale zabezpieczają skórę przed utratą wody, wiatrem i mrozem.

Cera sucha lubi też różnego rodzaju maski odżywcze oraz zapobiegające zmarszczkom.

Nie zapominajmy też o ochronie przeciwsłonecznej oraz nawilżaniu skóry od środka poprzez picie odpowiedniej ilości wody.

Cera normalna
Choć jest to idealny typ cery, to w praktyce spotykany jest niezwykle rzadko. Cera normalna nie sprawia w zasadzie żadnych problemów. Nie pojawiają się na niej stany zapalne, nie ulega przesuszeniu ani podrażnieniom, dobrze reaguje na mycie wodą.

Tej rodzaj cery wymaga jedynie minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przed promieniowaniem UV. Aby nie popsuć idealnego stanu cery normalnej, myjmy ją delikatnym żelem spłukiwanym wodą i używajmy prostego kremu nawilżającego o naturalnym przyjaznym dla skóry składzie.

Cera mieszana
To jeden z najczęściej występujących, ale i najtrudniejszych w pielęgnacji typów cery. Przesuszająca się skóra na policzkach i tłusta strefa T, czyli czoło, nos oraz broda - to cechy charakterystyczne cery mieszanej.

Choć można kupić specjalne kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry mieszanej, to jednak wiele Pań zauważa, że albo nadmiernie przesuszają one policzki, albo nie dostatecznie matują skórę w strefie T. Niestety najprawdopodobniej, aby wydobyć naturalne piękno swojej skóry, posiadaczki cery mieszanej będą, musiały zaopatrzyć się w dwa zestawy kosmetyków.

Wrażliwą i suchą skórę na policzkach warto intensywnie nawilżać i odżywiać, nakładając na nią nieco bardziej treściwe kremy lub pozostawiające na skórze delikatną warstwę ochronną naturalne oleje roślinne. Z kolei podatne na przetłuszczanie partie twarzy, czyli broda, nos i czoło wymagają pielęgnacji matującej oraz normalizującej pracę gruczołów łojowych.

Częstym problemem w przypadku cery mieszanej jest trądzik. Pamiętajmy, by z rozwagą używać mocno wysuszających preparatów na pryszcze i zaskórniki i nigdy nie nakładać ich na suche partie twarzy. Jeśli stanów zapalanych jest sporo, najlepiej nie leczyć ich na własną rękę, tylko udać się dermatologa, który przepisze odpowiednie leki i doradzi, w jaki sposób pielęgnować skórę.

Cera tłusta
W zaledwie godzinę po umyciu twarzy potrafi już bardzo się błyszczeć, ma rozszerzone pory, jest podatna na powstawanie zaskórników, pryszczy oraz na łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Niestety nie trzyma się na niej najlepiej makijaż. Skóra tłusta ma wiele wad, ale ma również jedną ogromną zaletę - bardzo późno się starzeje.

Cera tłusta, o czym wiele z nas zapomina, również wymaga regularnego nawilżania. Jeśli ją nadmiernie przesuszymy, to gruczoły łojowe będą pracować jeszcze intensywniej i problem przetłuszczania się skóry jeszcze bardziej się nasili. Zrezygnuj z tłustych kremów. Sprawdzą się lekkie beztłuszczowe nawilżające kremy lub żele przeznaczone specjalnie do skóry tłustej. Warto też stosować odświeżające toniki, unikajmy jednak tych silnie działających na bazie alkoholu. Lepsze będą delikatne preparaty zawierające wciągi ziołowe z tymianku, szałwii, czy oczaru wirginijskiego.

Skóra tłusta wymaga również regularnego odświeżania i oczyszczania poprzez peeling. Wykonuj go 1-2 razy w tygodniu, a cera będzie zawsze promienna świeża. Pamiętaj, by nie sięgać po peelingi ziarniste, jeśli na skórze są stany zapalne. Wtedy lepiej sprawdzi się maseczka peelingująca typu peel off lub peeling enzymatyczny.

Myj buzię dwa razy dziennie delikatnym żelem normalizującym pracę gruczołów łojowych i spłukuj chłodną wodą, co pomoże domknąć rozszerzone pory. Nigdy nie sięgaj po ciężkie i tłuste mleczka i śmietanki do demakijażu. Jeśli użyłaś wodoodpornego tuszu do rzęs, czy cieni do powiek, zmyj je płynem micelarnym przeznaczonym do skóry tłustej.

Jeśli nie wiemy, jaki mamy typ cery, warto wybrać się do doświadczonego kosmetologa lub dermatologa, który oceni stan skóry i doradzi idealną dla naszych potrzeb pielęgnację. Każda rodzaj cery może wyglądać pięknie - wystarczy systematycznie o nią dbać. Chodzi nie tylko o dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie bez znaczenia dla jej kondycji jest również zdrowy styl życia. Zadbaj więc o wystarczającą ilość snu i wypoczynku, zdrową dietę pełną świeżych owoców i warzyw oraz regularnie uprawiaj sport. Unikaj z kolei używek takich jak papierosy i alkohol i pamiętaj, że nadmiar rafinowanego cukru i tłuszczów nasyconych fatalnie wpływają na wygląd cery niezależnie od jej typu.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

BasiaA
Cera mieszana , to na ogół po trochu cera: sucha, tłusta, wrażliwa i normalna. Wtedy osoby z taką cerą borykają się z dużym problemem ponieważ wtedy mają albo zbyt przesuszoną cerę w okolicy policzków albo zbyt przetłuszczoną na brodzie, czole, nosie.
AnnaD
Cera wrażliwa jest szczególnie wymagająca i ma specjalne potrzeby. Z tego względu trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, właściwie dbanie o taką skórę potrafi się odwdzięczyć nie tylko zniwelowanymi podrażnieniami i zmniejszonymi dolegliwościami , ale również pięknym, zdrowym wyglądem.
Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna przede wszystkim uwzględniać kosmetyki ze składnikami łagodzącymi, kojącymi i nawilżającymi. W składach takich produktów warto szukać m.in. wąkrotki azjatyckiej, pantenolu, aloesu, witaminy E czy niezwykle ostatnio popularnych ceramidów. Przy większych podrażnieniach dobrze sprawdzić się mogą kremy typu "cica", które działają niczym opatrunek.