Przystojny chłopak - nastolatek. Jak czuć się przystojnym?

Przystojny chłopak - nastolatekWiek nastoletni rządzi się swoimi prawami. To czas wielu zmian, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. To czas dynamiczny, okupiony wieloma procesami, jakie zachodzą w rozwoju młodych ludzi. To okres testowania, próbowania, eksperymentowania. To także czas pierwszych miłości, związków, pocałunków.

Każdy chłopak chce czuć się przystojnym, atrakcyjnym, lubianym, chce czuć się dobrze w swoim ciele. Dobrze wiemy, ze nie zawsze jest to możliwe.

Przystojny chłopak - nastolatek, jak się nim poczuć i cieszyć się tym okresem?

Niech będzie to swoisty poradnik dla młodych ludzi ale i rodziców, którzy mogą wspierać swoich nastoletnich synów w procesie kształtowania ich pewności siebie i doskonalenia samooceny.

Przystojny nastolatek - czyli jaki?

Każdy nastolatek marzy o tym, aby usłyszeć wyjątkowy komplement - że jest przystojny. Co to tak naprawdę oznacza?

Termin "przystojny" jest słowem wieloznacznym, odnosi się jednak zwykle do wyglądu fizycznego. Współcześnie jednak postrzegamy ten termin jako wyraz atrakcyjności, warto więc stawiać zarówno na wygląd fizyczny ale i dbanie o siebie, zdrowy tryb życia oraz przede wszystkim życie w zgodzie z samym sobą.

Jak poczuć się atrakcyjnym w wieku nastoletnim?

Czy jestem przystojny? A jeśli jeszcze nie, to jak poczuć się atrakcyjnym? Poniżej kilka wskazówek dla każdego nastolatka, który chce czuć się dobrze sam ze sobą: prowadź zdrowy styl życia, wysypiaj się, jedz pełnowartościowe posiłki. Przyjrzyj się temu, jak obecnie wygląda Twój styl życia, przeanalizuj to, co i jak jesz, jak sypiasz… Wprowadź kilka zmian, gdy widzisz, że nie wszystko jest tak, jak powinno być.

Staraj się zjadać 5 posiłków dziennie, w miarę możliwości o tych samych porach: rano zjedź śniadanie, w szkole czy na uczelni zadbaj o drugie śniadanie, najlepiej, gdyby znalazły się w nim produkty mleczne oraz owoce. Koło południa zjedz obiad, w domu przekąskę oraz kolację około 2 godzin przed pójściem spać ( najlepiej produkty mleczne, pełnoziarniste ).

Staraj się spać około 7 godzin na dobę, najlepiej między 23.00 a 6.00. Staraj się nie spać w dni wolne i weekendy do południa, rozregulujesz rytm dobowy organizmu i o wiele trudniej będzie Ci w tygodniu wstać wypoczętym, co na pewno odbije się na Twoim wyglądzie fizycznym i samopoczuciu.

Nie wstydź się radzić sobie z problemami wizerunkowymi. Specyfik na łupież, puder do twarzy, bo świeci Ci się cera po małym dniu w szkole, specjalny preparat na wypryski…

Nigdy w życiu nie pójdziesz do apteki zakupić takich produktów? Spokojnie, po to są w sprzedaży, aby móc z nich korzystać i cieszyć się pozytywnymi efektami ich działania. Jeśli potrzebujesz specjalistycznych kosmetyków czy innych preparatów, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twój wygląd i samoocenę, nie wahaj się z nich korzystać.

Popracuj nad sylwetką w zdrowy sposób

W wieku nastoletnim zwykle zwracamy uwagę na swoją sylwetkę ponieważ jest to czas, gdy bardzo się ona zmienia. Dziewczyną rosną piersi, poszerzają się biodra, mówi się, że nabierają one "kobiecych kształtów".

A co z sylwetkami chłopców?

Poszerzają się ramiona, zwykle to okres intensywnego wzrostu. Chcesz pomóc sobie w tych zmianach, popracować nad sylwetką, przyrostem masy mięśniowej? To doskonały pomysł ale pamiętaj, aby robić to w rozsądny sposób. Zrezygnuj z wyczerpujących wizyt na siłowni i przyjmowania odżywek, rośniesz, dojrzewasz, taka droga może okazać się zgubna dla Twojego zdrowia i wyglądu. Co więc robić? Zdecyduj się na indywidualne zajęcia z trenerem, który dobierze zestawy ćwiczeń do Twojego wieku i możliwości. Zacznij również uprawiać sport, który sprawia Ci przyjemność, np. jazdę na rolkach, rowerze, desce. Ruch to zdrowie, pozwoli Ci zadbać o kondycję, dotleni organizm oraz wzmocni szkielet i mięśnie oraz oczywiście wyrobi sylwetkę.

Przyjrzyj się swoim stylizacjom i dodatkom. Przychodzi pora na przejrzenie Twojej garderoby. Czy wszystkie ubrania i dodatki Ci się podobają, czy pasują do siebie, czy pozwalają na stworzenie ciekawych stylizacji, w których czujesz się dobrze? Nie musisz wymieniać całej garderoby i kupować zawsze drogich, markowych ubrań. Zainwestuj w kilka klasyków dobry jakości.

W szafie każdego modnego, przystojnego nastolatka powinny znaleźć się:

Szafamodnego nastolatka

Ubrania w szafie przystojnego nastolatka

 • biała koszula;
 • plecak lub torba.
 • garnitur;
 • marynarka;
 • dobrze skrojone spodnie - dżinsy;
 • sweter, dopasowana bluza;
 • sportowe i wyjściowe buty;
 • lekkie trampki na co dzień;kurtka na każda porę roku.

Jeśli klasyk uczynić bazą do stylizacji, stworzysz wiele ciekawych zestawów na różne okazje. Bądź taki, jaki jesteś naprawdę. Poza wyglądem fizycznym bardzo ważne jest również to, jak się zachowujesz. Pamiętaj o tym, by być sobą, nikogo nie udawać. Wtedy będziesz autentyczny, prawdziwy i… przez to jeszcze bardziej atrakcyjny.

Stosuj afirmacje i dbaj o swoją samoocenę. Istnieje wiele sposobów na to, aby pracować nad swoją samooceną i pewnością siebie, co przekłada się na poczucie atrakcyjności – osoby pewne siebie o wiele szybciej akceptują swoje wady ale jednocześnie nad nimi pracują.

Poszukaj wyjątkowego motta i myśli afirmacyjnych, które pomogą Ci w trudniejszych chwilach, momentach zwątpienia

Możesz skorzystać z tych, zaproponowanych poniżej:

 • "Myślę, że każdy jest dziwny. Powinniśmy wszyscy celebrować naszą indywidualność i nie wstydzić się jej." Johnny Deep

 • „Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest i nie docenia tego, kim jest." Malcolm Forbes

 • „Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.” Albert Einstein

 • „Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość." Budda

 • "Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli grozi to narażeniem się na kpinę innych ludzi, niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę." Frederick Douglass.

Uśmiechaj się i daj się lubić. Przystojny chłopak powinien być uśmiechnięty, wydawać się sympatyczny i dać się lubić. Wtedy na pewno będzie przyciągał jak magnes ciekawych znajomych i… ładne dziewczyny.

Rodzicu, a Ty jak możesz pomóc?

Rozmowa rodzica z nastolatkiem

Rozmowa rodzica z nastoletnim synem

Wiadomo, że dla każdego rodzica jego nastolatek jest idealny, przystojny, najlepszy. Warto jednak dowiedzieć się, jak pomóc mu czuć się atrakcyjnie w swojej skórze, co pozytywnie wpłynie na kształtowanie się tożsamości oraz pewności siebie.

Proponuj pomoc i wsparcie, mów o sobie w tym wieku. Bardzo pomocne może okazać się wspieranie młodego człowieka, dawanie przykładu ze swoich czasów młodości. Tutaj ogromna rola taty - czy Ty czujesz się przystojnym facetem? Czułeś się przystojny w wieku swojego syna? Pokaż mu zdjęcia, zapytaj, co myśli o Twoim wyglądzie wtedy i teraz. Podyskutujcie o zmianie. O tym, jak czas i nasze starania wpływają na to, jak wyglądamy i jak się czujemy w swojej skórze. I jak to wpływa na nasze samopoczucie, pewność siebie, samoocenę. Porozmawiajcie o tym, takie szczerze rozmowy między rodzicem a dzieckiem bardzo zbliżają.

Podpowiadaj, jak dbać o siebie i swój wizerunek, dawaj dobry przykład. Jeśli chcesz, aby Twój syn był przystojny i dobrze czuł się w swoim ciele, zrób wszystko, aby wiedział, jak o siebie dbać. Wybierzcie się na zakupy, zakupcie zestaw kosmetyków dla nastolatków, zróbcie zakupy modowe, podpowiadaj, w czym syn wygląda dobrze ale podkreślaj, że jest to Twoje zdanie. Oglądajcie wspólnie zdjęcia osób w gazetach czy internecie, które syn uważa za przystojne. A może są takie osoby w Waszym otoczeniu? Czy tata jego zdaniem jest przystojny, a może nie? Dlaczego tak sądzi? Jak rozumie to słowo? Jak siebie ocenia? Jaki chciałby być? To punkty wyjścia do ciekawych i bardzo wartościowych rozmów.

W procesie poszukiwania siebie warto dawać nastolatkowi dobry przykład. Gdy będzie widział, że rodzice dbają o siebie na pewno łatwiej mu będzie naśladować te zaobserwowane u Was nawyki. Mów komplementy ale pamiętaj o szczerości. Nie wstydź się mówić swojemu nastolatkowi komplementów, pamiętaj jednak, aby były to słowa szczere.

Jeśli widzisz, że kiepsko wygląda w wybranej przez siebie stylizacji, powiedz mu delikatnie prawdę, np. "Kochanie, ciekawie zestawiłeś te ubrania ale wydaje mi się, że do tych dżinsów, w których wyglądasz rewelacyjnie, o wiele lepiej będzie pasowała jednobarwna koszula, może niebieska? Podkreśli kolor spodni, co o tym myślisz? Spróbujesz ją założyć? Jestem bardzo ciekawa/y efektu”.

Wypowiedziany w ten sposób komunikat sprawi, że nastolatek zrozumie, że taktujemy go jak świadomego siebie człowieka. I na pewno to doceni oraz następnym razem sam spyta nas o zdanie.Wspieraj i doceniaj jego starania.

Podobnymi komunikatami do zaproponowanego powyżej wyrażaj swoją aprobatę dla starań nastolatka, co pomoże mu w zwiększaniu poczucia swojej pewności. Nikt nie rodzi się ani przystojny ani idealny. Nasze życie to czas, gdy możemy nad sobą pracować, udoskonalając się każdego dnia. Ucz jednak swojego syna, by nie dążył do doskonałości za wszelką cenę. By na drodze do bycia przystojnym chłopakiem i amantem w oczach koleżanek nie utracił tego, co najważniejsze - samego siebie.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze