Piwonie w ogrodzie - jak, kiedy i gdzie sadzić piwonie ogrodowe?

Piwonia ogrodowaPiwonie zachwycają różnorodnością odmian. Cechują je nie tylko wielobarwne kwiaty, ale i fakt, że sadzenie piwonii to przy odpowiedniej pielęgnacji szansa na cieszenie się ich widokiem przez wiele lat. Jakie odmiany są najpopularniejsze? Gdzie wyposażyć się w jakościowe cebule i jak o nie dbać?

Charakterystyka piwonii

Piwonie to barwne i piękne kwiaty występujące w wielu odmianach. Zdecydowana większość z nich to byliny porastające głównie tereny Europy i Azji. Można wyróżnić ponad 30 gatunków tych kwiatów, które występują w wielu różnorodnych kształtach i barwach.

To, co wyróżnia piwonie to upojna woń i dekoracyjne, wielobarwne kwiaty (żółte, białe, różowe i purpurowe). Liście rośliny także posiadają ozdobne walory.

Najpopularniejsze gatunki piwonii

Spośród licznych odmian piwonii można wyróżnić kilka najpopularniejszych, które są spotykane w przydomowych ogródkach - mowa o piwonii:

  • drzewiastej (krzewiastej) - w naturalnych warunkach porasta tereny Chin, Japonii i Korei osiągając nawet 4 m wysokości. W naszym kraju nie uzyskuje takich wysokości. Kwiaty w tej odmianie mogą mieć różne kształty kwiatów (korona, zawilec, róża). Piwonie drzewiaste kwitną maju i czerwcu.
  • chińskiej - na pochodzenie wskazuje sugestywna nazwa - oryginalnie piwonia chińska porastała teren Syberii i Chin. Ma najwięcej odmian - niektóre z nich zaczynają kwitnąć wraz z początkiem czerwca, inne - pod koniec. Tworzy kępy o wysokości 60-100 cm, a to co wyróżnia tę odmianę to delikatny różany zapach. To bardzo lubiana odmiana w Japonii.

Pełne spektrum różnorodnych gatunków piwonii można znaleźć na stronie w sklepie firmy BENEX pod adresen https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/. Asortyment sklepu obejmuje zarówno piwonie drzewiaste jak i chińskie.

Kiedy sadzimy piwonie?

Warto podjąć trud uprawy piwonii nie tylko z uwagi na efektowne kwiaty, ale i fakt, że to rośliny długowieczne. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez kilkanaście lat.

Piwonie najlepiej sadzić (jak i przesadzać) na przełomie sierpnia i września

Innym powszechnie stosowanym sposobem jest lokowanie piwonii w doniczkach w okresie od lutego do marca. W tej sytuacji konieczne jest podlanie roślin oraz umieszczenie ich w chłodnym pomieszczeniu. Aby cały proces ukorzeniania przebiegł prawidłowo, zaleca się jedynie oszczędne podlewanie - wystarczy tu tylko niewielka ilość wilgoci z podłoża.

Po zahartowaniu piwonii zaleca się przesadzenie ich do gruntu wiosną.

Kiedy przesadzać piwonie?

Można się tego podjąć w kilku sytuacjach:

  • jeżeli rośliny nie kwitną wcale lub słabo, a wszelkie dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak np. nawożenie nie przynosi oczekiwanych efektów,
  • w przypadku chęci rozmnożenia roślin,
  • kiedy piwonie zaczęły chorować.

Za wykopywanie najlepiej zabrać się w chłodny dzień, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni.

Jakie jest optymalne stanowisko dla piwonii?

Piwonie warto ulokować w nasłonecznionych miejscach, w których w okresie zimowym jest sucho. Odnajdą się także w stanowiskach półcienistych, o ile będą miały zapewniony dostęp do słońca. Lubią też otwartą przestrzeń - powinna być jednak wolna od wiatru.

Na początku należy przygotować podłoże w postaci wykopania dość głębokich dołków (na co najmniej 30 cm). Kolejny krok to użyźnienie ziemi znajdującej się w takich dołkach - można w tym celu posłużyć się cienką warstwą obornika lub glebą o jak najbardziej neutralnym pH.

Odległości między roślinami powinny wynosić ok. 30 cm. Wraz z upływem czasu piwonie będą potrzebować jednak więcej miejsca i będzie stanowiło podstawę do przesadzenia ich.

Jak dbać o piwonie?

Piwonie wymagają względnie wilgotnego podłoża. Nie potrzebują intensywnego podlewania, a podczas tego procesu warto wystrzegać się kontaktu liści z wodą - w przeciwnym razie może pojawić się na nich biały nalot. Obfite nawadnianie warto praktykować jedynie w czasie przedłużającej się suszy.

Wiosną można wspomóc stanowisko piwonii przez sięgając po nawóz mineralny w postaci granulatu - najlepiej, aby był bogaty w fosfor i azot. Świetnie sprawdzą się także naturalne nawozy. W okresie jesiennym wskazane jest z kolei ściółkowanie z użyciem obornika przekopanego ziemią. Przeprowadzenie takich zabiegów wesprze roślinę i będzie stanowiło krok ku zapewnieniu jej odpowiednich warunków do wzrostu przez wiele lat.

Jak widać piwonie nie wymagają zbyt dużego nakładu czasowego zainwestowanego w uprawę. Warto zastosować się do rad dotyczących wyboru stanowiska i przygotowania podłoża. Dzięki temu szansa na to, że piwonie będą zdobić ogród przez lata zdecydowanie wzrasta!

Komentarze