Ogród

Dziurawiec - zastosowanie dla zdrowia i urody

Kwiaty dziurawcaDziurawiec od lat stosowany był na problemy trawienne, zupełnie niedawno udowodnił również, że jest też silnym antydepresantem. W starożytności określano go jako ziele na 99 dolegliwości, ponieważ świetnie sprawdzał się w walce z różnorodnymi schorzeniami. W Anglii jest specyfikiem pozwalającym pozbyć się każdego rodzaju manii, w Rosji leczy się nim fobię przed wodą. W Brazylii z kolei jest najskuteczniejszym antidotum na jad żmii.

Więcej…

 

Zakładanie trawnika z siewu

Trawnik z siewuZadbany żywo-zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Trawa na posesji czy w ogrodzie ma za zadanie nie tylko ładnie wyglądać, ale również jest ważnym elementem ekosystemu i wprowadza harmonię do naszego otoczenia. Jej kojąca zieleń pomaga nam odpocząć i relaksować się po ciężkim dniu. Ponadto,  badania dowodzą, że spacery boso po trawie mają liczne właściwości prozdrowotne.

Więcej…

   

Lukrecja - czym jest? Właściwości, zastosowanie, korzeń lukrecji

LukrecjaLukrecja to roślina, której lecznicze właściwości znali już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Od wieków doceniała ją również chińska medycyna ludowa. Nic dziwnego, że sięgamy po nią również dzisiaj bowiem silne właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne lukrecji potwierdzają liczne badania naukowe.

Więcej…

 

Trawy ozdobne - pielęgnacja i rodzaje

Trawy ozdobneZe względu na swoje liczne zalety, w ogrodach coraz większą popularnością cieszą się obecnie trawy ozdobne. Pozwalają one na tworzenie niesamowitych efektów wizualnych, a przy tym nie wymagają nadmiernej pielęgnacji.

Więcej…

   

Rabaty kwiatowe - jak dobierać kolory kwiatów?

Jak dobierać kolory?Posiadając ogród pragniemy by był on przede wszystkim przytulny. Chcemy więc stworzyć z niego miejsce, gdzie z przyjemnością będziemy mogli oddać się relaksowi. Poza odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni przydadzą się też odpowiednio zaaranżowane kolorystycznie rabaty kwiatowe.

Więcej…

 

Tuje w ogrodzie - sadzenie, pielęgnacja: instrukcja krok po kroku

Tuje w ogrodzieSadzenie tui: Jak sadzić tuje - instrukcja krok po kroku.

Tuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych, które najczęściej wykorzystywane są do tworzenia żywopłotów. O ich atrakcyjności stanowią przede wszystkim niskie wymagania siedliskowe, łatwa pielęgnacja, oraz wysoka odporność na mrozy, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w warunkach polskich.

Więcej…