Ocieplenie podłogi i fundamentów domu

Ocieplenie podłogi i fundamentów domuJakiś czas temu kupiliśmy piękny, stary dom. Budynek pamięta czasy przedwojenne, jest obity drenem, ma śliczną konstrukcję dachu, jakiej trudno szukać w nowoczesnym budownictwie.

Wewnątrz również jest utrzymany w bardzo dobrym stanie, stare elementy konstrukcyjne zostały stylowo połączone z nowoczesną zabudową kuchni i salonu. Ściany podobno są ocieplone, chociaż jaką metodą trudno powiedzieć ponieważ osoba od której kupiliśmy dom wie tylko tyle, że dom jest ocieplony w sposób w jaki robiono to w czasach jego budowy.

Prawdę powiedziawszy nie wierzyliśmy, że tak stary budynek może być ocieplony, ale jak przyszła zima okazało się, że ściany wewnątrz nie były zimne tak jak w naszym nieocieplonym bloku.

Jednak podłoga i fundamenty na pewno nie mają żadnej izolacji, ponieważ bez zbliżania ręki do podłogi można wyczuć, że jest zimna i jakby z niej wiało. Niestety urok domu odwrócił naszą uwagę od tak oczywistych spraw jak izolacja.

Nad tym faktem nie ubolewam jednak, ponieważ babciny parkiet, który na pewno został położony wiele lat po wybudowaniu domu nie wygląda zbyt estetycznie i nie pasuje do tego wnętrza. W tej kwestii sprawa jest prosta, kiedy położymy drugą warstwę drewna w postaci pięknych dębowych desek i może jeszcze jakiś podkład izolujący podłoga zostanie ocieplona. Może nie będzie to profesjonalna metoda, ale podobno skuteczna.

Większym problemem są fundamenty, które dodatkowo mogą być mokre czego bardzo się obawiam, ponieważ dom jest otoczony drzewami iglastymi, które utrzymują wilgoć. Działka też nie jest nasłoneczniona.

Mąż mówi, żebym nie panikowała z tą wilgocią jak jej nie widać, ale stary, drewniany budynek pośród drzew jest zagrożony wilgocią, pleśnią i grzybem. Znalazłam w internecie nowoczesną metodę ocieplania fundamentów środkiem, który dodatkowo zapobiega powstawaniu wilgoci, grzybów i pleśni. Jest to produkt naturalny, a więc idealny dla drewnianego domu powstały z ciekłej żywice. Pianka poliuretanowa bo o niej mowa doskonale sprawdza się w docieplaniu fundamentów, ponieważ dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, po wtryśnięciu powiększa swoją objętość podobnie jak pianka do okien, dlatego likwiduje wszystkie mostki ciepła, przez które następuje największa utrata energii.

Problem polega na tym, że nie jestem do końca przekonana, czy ruszanie tak starych fundamentów jest bezpieczne dla konstrukcji domu. Firmy zajmujące się ocieplaniem pianką poliuretanową mają podzielone zdanie. Zamówiłam ekspertyzę inspektora budowlanego, który ma sprawdzić stan techniczny budynku. Był bardzo zdziwiony, że nie zrobiłam tego przed zakupem domu. Podobno w przypadku starych budynków bardzo często potencjalni klienci sprawdzają czy dom jest w dobrym stanie. Prawdę mówiąc nie mogę się już doczekać kiedy nadejdzie dzień wizyty tego pana, ponieważ nie wyobrażam sobie kolejnej zimy bez ocieplenia podłogi i fundamentów. Po cichu marzę, że jak już dom będzie odpowiednio docieplony poważnie zastanowię się nad ogrzewaniem podłogowym. Jednak bez ocieplonych fundamentów nie tego typu ogrzewanie nie sprawdzi.