Ochrona skóry przed wiotczeniem i zmarszczkami

Każda kobieta, u której pojawiają się pierwsze objawy starzenia, zastanawia się nad tym, jakby tu oszukać upływający czas.

Nic w tym dziwnego. Młoda skóra to jeden z największych atutów kobiety, zaś wiotczejąca i pomarszczona skóra nie prezentuje się zbyt pięknie. Warto zawczasu zadbać o skórę, by dłużej zachowała dobrą formę.

Jak można zapobiegać wiotczeniu skóry oraz tworzeniu się zmarszczek?

Skóra starzeje się w wielu powodów.

Dużym zagrożeniem dla jej młodego wyglądu jest ubytek wody oraz zaleganie składników komórkowych. Na starzenie się skóry wpływają również czynniki atmosferyczne (a w szczególności promieniowanie słoneczne), dużą rolę odgrywają również czynniki genetyczne oraz zachodzące wraz z wiekiem zmiany hormonalne. Najłatwiej można poradzić sobie ze szkodliwymi dla piękna i młodości skóry czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem unikać zbyt długiego przebywania na słońcu oraz zadbać o jej ochronę przed wiatrem i mrozem. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację w chwili, gdy pojawią się pierwsze objawy starzenia się skóry.

Jakie to objawy?

Starzejąca skóra staje się przede wszystkim coraz bardziej sucha. Zmniejsza się jej elastyczność, a dodatkowo pojawiają się pierwsze fałdki oraz zmarszczki. Jako pierwsze zaczynają się pojawiać zmarszczki mimiczne. Zmarszczki mimiczne zazwyczaj najszybciej pojawiają się na czole. To poziome zmarszczki w górnej części czoła. W okolicy oczu i skroni pojawiają się z czasem zmarszczki, które rozchodzą się promieniście. Zmarszczki mimiczne tworzą się również wokół ust. Zmarszczki pojawiają się również na szyi, co w dużym stopniu jest efektem jej budowy.

Powstawianiu tych zmarszczek sprzyjają również ciągłe ruchy głowy oraz nieprawidłowe ułożenie szyi i głowy podczas snu. Te osoby, które śpią ze zbyt wysoko ułożoną głową, są bardziej narażone na przedwczesne pojawienie się zmarszczek na szyi. Innym zjawiskiem, związanym z procesem starzenia się skóry, jest zwiotczenie powiek oraz pojawienie się tzw. worków pod oczami, w których odkłada się tkanka tłuszczowa. Skóra, która traci swa sprężystość, jest również przyczyną problemów związanych ze skórą na podbródku oraz na policzkach. Im mniejsza jest jej elastyczność, tym chętniej tworzą się fałdki oraz drugi podbródek. W walce o młodą i piękną skórę dużą rolę odgrywa tryb życia (unikanie papierosów, alkoholu, zdrowa dieta) oraz odpowiednia pielęgnacja skóry. Zalecane są okłady z lipy, mięty lub rumianku. Dzięki nim można odświeżyć twarz oraz wygładzić skórę. Bardzo ważną rolę odgrywa codzienna gimnastyka twarzy.

Jakie ćwiczenia są pomoce przy walce ze zmarszczkami?

To przede wszystkim ćwiczenie polegające na nadymaniu policzków, jak przy graniu na trąbce oraz wymawianie głosek: a, u, i. Pomocnym ćwiczeniem jest również wysuwanie do przodu żuchwy. Aby zapobiec powstawaniu podbródka, można stosować naklepywanie połączone z jednoczesnym zastosowaniem kremu odżywczego. Inną ważną sprawą jest dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry i chronienie jej przed nadmiernym wysuszeniem. To właśnie brak wody sprawia, że skóra traci elastyczność prędzej. Picie wody oraz nawilżające kremy mogą okazać się zatem bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry.