Obrazy i plakaty jako dekoracje ścienne

Obraz we wnętrzuNowoczesne lub te wiekowe dzieła sztuki to cenne elementy wystroju wnętrz, które warto uwzględnić przy urządzaniu naszego domu czy mieszkania. Sztuka we wnętrzach to nie tylko obrazy, ale również różnego rodzaju dekoracyjne plakaty, rzeźby, zdjęcia, a nawet kompozycje z żywych roślin. Takie modne dodatki mogą całkowicie odmienić salon czy sypialnię. Ich wybór jest tak szeroki, że bez problemu znajdziemy coś zarówno do bardzo nowoczesnego mieszkania, jak i domu urządzonego w stylu wiejskim.

Dzieła sztuki wcale nie muszą być drogie. Oczywiście wiele oryginalnych prac osiąga wysokie ceny, ale są również znacznie tańsze, a bardzo interesujące dzieła młodych artystów, które mogą okazać się świetną inwestycją na przyszłość. Sztukę możemy wprowadzić do naszego domu również, jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, ponieważ plakaty i reprodukcje znanych dzieł sztuki dostępne są w bardzo przystępnych cenach.

Obrazy i plakaty na ścianę - 4 ciekawe pomysły

1. Pojedyncze dzieła sztuki

To dobre rozwiązanie zarówno do dużych, jak i mniejszych pomieszczeń. Pojedyncze dzieło sztuki najlepiej będzie się prezentować w centralnym punkcie pustej ściany. Powieśmy je na wysokości odpowiadającej poziomowi wzroku przeciętnej osoby, czyli mniej więcej pomiędzy 160 a 180 cm od ziemi.

Jeśli chcemy powiesić obraz lub plakat nad meblem przykładowo stołem, komodą lub toaletką, wtedy umieśćmy go w połowie odcinka, jaki wyznacza swoją długością dany mebel. Jeśli powiesimy go w po którejś ze stron lub co gorsza, w przypadkowym miejscu, to będzie wyglądać chaotycznie i mało estetycznie.

W nowoczesnych, zarówno tych urządzonych w prosty sposób, jak i eleganckich wnętrzach sprawdzą się dzieła sztuki nowoczesnej takie jak abstrakcyjne lub minimalistyczne obrazy albo plakaty. Dobrze będą wyglądać również lekkie krajobrazy oraz dzieła przedstawiające motywy roślinne.

Ramę należy dopasować do wystroju wnętrza. W nowoczesnych i designerskich wnętrzach sprawdzą się bardzo cienkie, niemal nierzucające się w oczy ramy w kolorze białym lub czarnym. Dobrze będą wyglądać również surowe nieoprawione dzieła sztuki.

Z kolei w eleganckim salonie pięknie będzie wyglądać bogato zdobiona rama. Jej kolor dobieramy do mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Przepięknie wyglądają zarówno ramy złote i srebrne, jak i te w różnych odcieniach drewna. Wybór jest kwestią dopasowania dzieła sztuki do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze, oraz naszego gustu.

2. Galeria składająca się z kilku lub kilkunastu obrazów

Sprawdzi się ona w przypadku dzieł małych i średnich rozmiarów. Ich ilość i rozmieszczenie warto dopasować do wielkości pokoju i rozmieszczenia mebli, aby uzyskać jak najkorzystniejszy efekt.

Obrazy lub zdjęcia najlepiej powiesić w następujących układach: liniowo oraz nieregularnie.

Obrazy powieszone liniowo
Dzieła możemy powiesić w jednej linii lub w sposób nieregularny. Jeśli zdecydujemy się na układ liniowy, możemy równać je ze sobą względem górnej krawędzi, co jest charakterystyczne dla tradycyjnie urządzonych wnętrz bądź względem dolnej krawędzi, co cechuje styl nowoczesny. Ciekawy efekt uzyskamy również powieszenie ich wzdłuż linii przeprowadzonej przez środek obrazów. Ich górnej dolne krawędzie będą wtedy na różnych wysokościach względem siebie.

Pamiętajmy, że wieszanie obrazów w rzędzie od największego do najmniejszego lub odwrotnie jest bardzo niemodne i nie będzie sprawiać dobrego wrażenia. Lepiej na przykład największy obraz umieścić pośrodku, a te mniejsze po bokach, lub rozmieścić je losowo przeplatając mniejsze z większymi.

Można także wykorzystać pionowe ułożenie liniowe. Sprawdzi się ono jednak tylko przypadku zdjęć lub obrazków niewielkich rozmiarów i najlepiej, aby były one tej samej bądź bardzo podobnej wielkości. W niższych pomieszczeniach nie wieszajmy jeden pod drugim więcej niż 2-3 dzieł, a w wysokich 4-5. Postarajmy się, aby środkowe znajdowało się na wysokości wzroku. Nie ma sensu wieszanie obrazów aż po sufit, ponieważ będą one bardzo słabo widoczne oraz będą deformować optycznie pomieszczenie.

Obrazy powieszone nieregularnie
Ta metoda polega na nieregularnym rozmieszczeniu większej ilości obrazów lub zdjęć na całej powierzchni ściany. Można w ten sposób stworzyć bardzo ciekawe galerie i kolaże różnych dzieł sztuki. Decydując się na tę opcję, wybierzmy raczej dzieła różniące się nieco wielkością. Jeśli wszystkie będą mieć identyczne wymiary, to ściana będzie wyglądać monotonnie, a patrzenie na nią będzie męczące. Nie wieszajmy też obrazków w jednej linii. Lepiej będą wyglądać, wisząc na różnych wysokościach względem siebie.

Galerie składające się z kilku lub kilkunastu obrazów sztuki będą pasować do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, ale sprawdzą się również tych bardziej tradycyjnych pod warunkiem, że pomieszczenia będą odpowiednio duże i nie będą zagracone nadmiarem ciężkich masywnych mebli.

Ze zdjęciami rodzinnymi sytuacja wygląda nieco inaczej. Będą one wyglądać dobrze właściwie w każdym wnętrzu. Pamiętajmy, że bardzo istotny jest dobór odpowiednich ramek. Neutralne są po prostu pozbawione wszelkich obramowań antyramy. W przypadku dużej ilości fotografii jest to idealne rozwiązanie. Jeżeli natomiast zdjęć jest tylko kilka, to możemy zdecydować się na ramy pasujące odcieniem do mebli lub z nim kontrastujące. W wielu przypadkach doskonale sprawdzi się również neutralna i elegancka biel.

3. Obraz w obrazie

To bardzo ciekawa sztuka wieszania co najmniej kilku obrazów polegająca na utworzeniu swoistej ramy z dzieł znajdujących się na obrzeżach kompozycji. Powinny one być podobnej wielkości i być w takich samych ramach. Doskonale sprawdzą się tak zwane ramy włoskie, czyli kunsztowne i bogato zdobione, najczęściej w kolorze złotym. W środkowej części kompozycji możemy sobie pozwolić na w miarę swobodne mieszanie obrazków czy zdjęć różniących się wielkością. Pamiętajmy, że najlepszy efekt uzyskamy, jeśli ramy dzieł znajdujących się w środowej części ściany będą miały taki sam kształt, na przykład wszystkie będą prostokątne lub wszystkie będą okrągłe.

Dzięki takiej technice wieszania dzieł sztuki powstanie swoisty obraz w obrazie, gdzie obramowanie dla obrazków w centrum będą stanowić te zawieszone w charakterystycznych ozdobnych ramach na brzegach kompozycji.

4. Obrazy i plakaty wpisane w mebel

Bardzo atrakcyjnie wyglądają mini galerie obrazów wpisane w mebel. Co to oznacza w praktyce? Jest to po prostu taki sposób powieszenia obrazków lub fotografii na ścianie, aby nie wychodziły one poza granice mebla, który przy tej ścianie stoi. Może to być komoda, kanapa czy stół.

Pierwsze i ostatnie dzieło wieszamy równo z krawędziami mebla. Możemy to zrobić w jednej linii lub nieregularnie. Jeśli zdjęć lub obrazków przybywa, wówczas dowieszamy je nie dalej niż poza obrębem mebla, ale u góry lub u dołu, oczywiście zachowując umiar i nie ciągnąć galerii bardzo wysoko po ścianie aż po sufit.

Pojedyncze dzieła sztuki bardzo ładnie prezentują się również postawione na meblach, a czasami wręcz wstawione w półki czy wnęki w meblościance, czy wkomponowane w ozdobny kredens.

Jaki obraz wybrać do mieszkania?

Tutaj wiele zależy od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Wybór jest ogromny. Możemy skorzystać z tradycyjnych dzieł lub zasobów sztuki nowoczesnej. Również kolorystyka i treść dzieł to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od naszego gustu i wystroju wnętrza, w którym chcemy umieścić dzieło.

Choć jeden z poniższych elementów dekoracyjnych powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu lub domu bez względu na jego metraż i aranżację:

  • oryginalny obraz olejny lub akwarela,
  • plakat - abstrakcyjny, florystyczny, krajobrazowy, czy przedstawiający panoramę naszej ulubionej metropolii na przykład Londynu, czy Paryża,
  • zdjęcie - z rodzinnego albumu, lub bliski sercu krajobraz będący na przykład wspomnieniem z wakacji,
  • reprodukcja jednego ze znanych i podziwianych dzieł sztuki jak na przykład Słoneczniki Van Gogha, czy Krzyk Muncha,
  • większa lub mniejsza gustowna rzeźba.

W małych wnętrzach warto dodatkowo zastosować sztuczki, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości. Można na przykład na jednej ścianie powiesić kilka niewielkich obrazków, a na drugiej przeciwległej duże lustro. Ściany najlepiej pomalować na jasny kolor i unikać ciężkich zasłon i firanek, które optycznie pomniejszają wnętrza.

Jeśli nie lubimy klasycznych dzieł sztuki takich jak obrazy czy plakaty i nie chcemy też wieszać na ścianach zdjęć, to może warto pomyśleć o tak zwanych żywych obrazach. Mogą je stanowić na przykład żywe ściany z mchu lub specjalnie wyselekcjonowanych roślin. Specjalistyczne firmy zajmujące się montażem tego typu dekoracji ściennych, potrafią tworzyć z roślin przepiękne obrazy. Sprawdzą się też pojedyncze powieszone na ścianie w ozdobnych kwietnikach rośliny. Będą one stanowiły oryginalne dzieła sztuki stworzone przez naturę. Żywe obrazy to w ostatnich latach prawdziwy hit w wystroju wnętrz.

Komentarze