Najczęstsze kompleksy Polek - co martwi kobiety?

Kompleksy PolekTrudno znaleźć człowieka, który nie ma zupełnie żadnych kompleksów. To naturalne, że ludzie porównują się z innymi, chcą lepiej wyglądać i jak najwięcej potrafić, czasem po drodze tracąc wiarę w siebie. Z kompleksami warto walczyć, ponieważ im większe, tym skuteczniej mogą obniżać pewność siebie i odbierać chęci na kontakty z innymi ludźmi. Jakie kompleksy dręczą Polki? Głównie dotyczące urody i wyglądu ciała, ale także i intelektu.

Kompleksy dotyczące wagi ciała i sylwetki

Kompleksy odnośnie dużej wagi ciała i sylwetki, zwykle uznawanej za zbyt zaokrągloną czy masywną, to jedne z najczęstszych, z jakimi można się spotkać wśród kobiet. Prawie co druga dorosła Polka jest przekonana, że powinna zrzucić przynajmniej kilka kilogramów. Nawet Miss Polonia z 2011 roku przyznała, że zmaga się właśnie z tego rodzaju kompleksami, pomimo uważania ją za jedną z najpiękniejszych kobiet w Polsce.

Jak pokonać kompleksy odnoszące się do wagi czy figury? Oczywistym rozwiązaniem wydaje się dieta i trening odchudzający, jednak warto pamiętać, że kompleksy nie zawsze mają swoje podstawy w rzeczywistych mankamentach urody. Nie każda kobieta, która uważa, że powinna schudnąć, rzeczywiście tego potrzebuje. To dlatego walkę z kompleksami warto zacząć od zaakceptowania i pokochania siebie, a dopiero później wprowadzania ewentualnych zmian w swoim trybie życia.

Diety wprowadzane samodzielnie mają różne efekty ze względu na trudności w ich przestrzeganiu czy nie zawsze przemyślaną liczbę dostarczanych do organizmu kalorii i wartości odżywczych. W razie trudności, problemów zdrowotnych i braku efektów odchudzania, dietę warto skonsultować z dietetykiem.

Niezbędny jest również ruch, najlepiej dobrany indywidualnie plan treningowy. Warto jednak wiedzieć, że nawet niewielka aktywność, a wykonywana regularnie, jest znacznie lepsza niż wyczerpujący trening, do którego podchodzi się sporadycznie, nie mając czasu lub zwyczajnie go unikając.

Uśmiech i wygląd zębów

Piękny i zadbany uśmiech potrafi dodawać uroku efektowniej niż starannie stworzony makijaż. Znacznie różni się on jednak od makijażu pod kątem przygotowań. Makijaż można wykonać w zaledwie chwilę, uśmiech natomiast, a w szczególności zęby, wymaga regularnej pielęgnacji i higieny, aby prezentował się pięknie i zdrowo.

Problematyczne w uśmiechu dla kobiet bywają przede wszystkim dwie kwestie, mianowicie biel zębów oraz ich ustawienie. Decydując się na zabieg wybielania albo nakładki na zęby cena może grać ważną rolę, ponieważ ich koszty mogą wymagać przygotowania finansowego.

Pod kątem zdrowego wyglądu zębów i ich koloru, bardzo ważne są regularne, w tym również kontrolne wizyty u dentysty, podczas których usuwa się z nich przebarwienia i kamień nazębny.

Wady zgryzu bywają trudnym kompleksem, zwłaszcza że wymagają długiego, zwykle przynajmniej rocznego leczenia dla trwałych efektów. Nie sposób znaleźć rozwiązań natychmiastowych - konieczny jest aparat ortodontyczny stały lub ruchomy, których estetyka bywa różnie oceniana. Alternatywą są przezroczyste nakładki prostujące działające tak, jak tradycyjne aparaty, a niewidoczne podczas noszenia.

Kompleksy odnoszące się do intelektu

Chociaż Polacy należą do jednych z inteligentniejszych narodów świata, a w kraju ciągle wzrasta poziom wykształcenia, Polki często zmagają się również z kompleksami dotyczącymi ich intelektu. Przemyślenia na temat własnych możliwości intelektualnych są całkowicie naturalne - jak to mówią, naprawdę mądry człowiek przede wszystkim zdaje sobie sprawę z własnej niewiedzy i ograniczeń.

Kompleksy polskich kobiet często wynikają nie z ich niskiego wykształcenia czy rzeczywistych ograniczeń, lecz stawianych przed nimi wymagań. Kobieta znacznie częściej od mężczyzny postrzegana jest jako osoba odpowiedzialna za dom, opiekę nad dziećmi i proste obowiązki takie jak sprzątanie. Wszystko to nie daje kobietom możliwości do rozwoju, satysfakcji zawodowej, czy rozwijania własnych pasji, przez co mogą czuć się ograniczone.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko. Kompleksy to najczęściej błędne wyobrażenia na temat samego siebie, dlatego nie warto się nimi zadręczać. Jednocześnie dobrze jest zadbać o siebie - wciąż się rozwijać, czytać książki, odwiedzać miejsca kultury i otaczać wartościowymi ludźmi. W świecie skupionym na trosce o ciało, treningach, dietach, makijażu i wyglądzie zewnętrznym warto pamiętać o psychice, jej rozwoju i potrzebach, wcale nie mniej ważnych.

Komentarze