Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętniczeNadciśnienie tętnicze jest częstym i niebezpiecznym problemem, który każdego roku atakuje miliony ludzi na całym świecie. Nadciśnienie tętnicze to podstępny wróg, którego ignorowanie może mieć poważne konsekwencje. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat?

Nadciśnienie tętnicze - dlaczego jest tak niebezpieczne?

Zbyt wysokie ciśnienie krwi to poważny problem, który może przyczynić się do pogorszenia jakości naszego życia, a nawet do jego skrócenia. Nadciśnienie tętnicze może przecież doprowadzić do poważnych problemów związanych z pracą poszczególnych narządów wewnętrznych naszego organizmu, a w towarzystwie innych przypadłości może się okazać dla naszego życia poważnym zagrożeniem. W jakich przypadkach można mówić o początkach problemów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi? W chwili, gdy jego wartość przekracza 140/90 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze może przybierać różne formy. W chwili, gdy ciśnienie skurczowe wynosi 140-160, a rozkurczowe 90-95 mm Hg, mówi się o nadciśnieniu granicznym. Jeśli wartości te zostaną przekroczone, mówi się już o nadciśnieniu umiarkowanym. Ciężkie nadciśnienie tętnicze występuje natomiast w momencie, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 180 mm Hg, a rozkurczowego 105 mm Hg.

Jakie objawy świadczą o problemach ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi?

Nadciśnienie tętnicze to problem, któremu towarzyszą dość charakterystyczne objawy. Jednym z najbardziej typowych symptomów jest tu ból głowy oraz częste zawroty głowy. O problemach związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi mogą też świadczyć takie problemy, jak krwawienie z nosa, nudności oraz zaburzenia widzenia. Niepokój oraz drgawki to kolejne problemy, które często pojawiają się u pacjentów walczących z nadciśnieniem. Niebezpiecznymi symptomami są też bóle pojawiające się w klatce piersiowej oraz problemy z sercem, co może wskazywać na jego niewydolność.

Skąd biorą się te problemy?

W przypadku nadciśnienia tętniczego ważną rolę odgrywa profilaktyka. Im szersza wiedza na temat przyczyn rozwoju tej choroby, tym większa szansa na uniknięcie problemów związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wiadomo, że lista czynników przyczyniających się do rozwoju tej choroby jest długa, a często do problemów z nadciśnieniem prowadzą nasze drobne, codzienne zaniedbania. Nadwaga, zbyt wielka ilość soli w codziennym menu, niedobory potasu oraz zbyt częste sięganie po mocną kawę i papierosy – oto główne przyczyny późniejszych problemów ze zdrowiem. Na problemy związane ze zbyt wysokim ciśnieniem wpływa też brak ruchu oraz niektóre leki. Bywa jednak i tak, że nadciśnienie tętnicze rozwija się jako skutek innych chorób. Tak jest m. in. w przypadku cukrzycy oraz niektórych schorzeń atakujących nerki. Bez względu na przyczyny problemu ważne staje się podjęcie w porę odpowiednich kroków. Jakich?

Jak walczyć z nadciśnieniem?

Leczenie nadciśnienia tętniczego jest sprawą bardzo ważną, a im wcześniej podjęte zostaną odpowiednie kroki, tym lepiej dla pacjenta. O wyborze terapii decyduje lekarz, a ogromny wpływ na jej przebieg ma m. in. ustalenie przyczyn problemów. W wielu przypadkach podstawą leczenia staje się nakłonienie pacjenta do tego, by zmienił swój dotychczasowy styl życia. W wielu przypadkach konieczne staje się zastosowanie kuracji odchudzającej oraz wprowadzenie poważnych zmian w codziennym menu. Rezygnacja z picia alkoholu, rozsądne podejście do kawy oraz pamięć o codziennej gimnastyce - oto podstawowe leczenie w wielu przypadkach. Czasem niezbędne staje się odstawienie przyjmowanych do tej pory leków, czasem pacjent musi przyjmować środki farmakologiczne, które mają obniżyć ciśnienie. O tym, czy leki będą stosowane w danym przypadku, decyduje lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Jak żyć z nadciśnieniem?

Zbyt wysokie ciśnienie sprawia, że każdy pacjent musi w swym życiu dokonać sporych zmian, a co najważniejsze - musi nauczyć się żyć z chorobą. Ci, którzy muszą przyjmować leki obniżające ciśnienie, będą musieli po nie sięgać już do końca życia. Każdy, kto ma na koncie problemy z nadciśnieniem, musi tez na bieżąco kontrolować stan swego zdrowia. Ważne są systematyczne wizyty u lekarza, niezbędne jest też codzienne mierzenie krwi we własnym domu. Pomagają w tym specjale aparaty do mierzenia ciśnienia, które można nabyć w aptekach.

Nadciśnienie tętnicze to poważny problem, z którym walczy wiele osób na całym świecie. Warto pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie krwi to poważny problem, a podjęte w porę leczenie to dla nas szansa na uchronienie się przed poważnymi problemami. Pamiętajmy też o roli profilaktyki, dzięki której w wielu przypadkach można uniknąć problemów związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.