Manicure klasyczny czy hybrydowy - którą metodę zdobienia paznokci wybrać?

Manicure hybrydowyPiękne zadbane dłonie oraz idealny manicure to życzenie większości kobiet. Każda kobieta pragnie, mieć nienaganny manicure jednak nie zawsze jest, to możliwe przy wykonywaniu codziennych domowych czynności. Nasze dłonie i paznokcie często mają kontakt z wodą i detergentami a paznokcie narażone są na mechaniczne urazy np. podczas sprzątania czy gotowania.

Większość czynności domowych możemy wykonywać w rękawiczkach - jednak nie każda kobieta lubi i stosuje rękawiczki ochronne, które czasami utrudniają wykonywane prace. Wykonując, manicure w domu lub salonie możemy, wybrać manicure tradycyjny lub manicure hybrydowy. Manicure tradycyjny wykonać możemy w domu, ponieważ jest on łatwy do wykonania i nie wymaga specjalnych umiejętności sprzętu czy też preparatów. Do jego wykonania potrzebny nam będzie podstawowy zestaw: zmywacz do paznokci, lakier podkładowy (nakładany pod ciemny lakier - ma zadanie ochronę płytki przed przebarwieniem), lakier kolorowy oraz preparat nawierzchniowy (Top Coat), który przedłuża trwałość lakieru.

Przed wykonaniem samodzielnie manicure powinnyśmy zaopatrzyć się w pilniczek, płyn do usuwania skórek oraz cążki do wycinania skórek (nie polecane, jeżeli nie potrafimy się nimi posługiwać). Jeżeli zależy, nam na szybkim utwardzeniu i wysychaniu lakieru możemy, sprawić sobie preparat, który przyspiesza wysychanie lakieru - preparat nakłada się na pomalowane paznokcie które schną w ciągu 60 sekund. Po około 2 minutach paznokcie są już całkowicie suche i utwardzone - preparat ma też działanie nabłyszczające i ochronne.

Kolejność wykonania manicure klasycznego:

  • Zmywanie lakieru - lakier zmywamy, przykładając, nasączony zmywaczem do lakieru płatek do płytki paznokcia, odczekujemy chwilę, żeby zmywacz rozpuścił lakier, a następnie ścieramy rozpuszczony lakier, czynność tę powtarzamy do momentu zmycia lakieru z paznokcia.
  • Skracamy i opiłowujemy paznokcie - kształt paznokci dostosowujemy do naszych preferencji oraz kształtu naszych dłoni.
  • Usuwamy skórki - nakładamy preparat zmiękczający i usuwający skórki lub moczymy dłonie w kąpieli, po czym usuwamy skórki za pomocą cążek - skórki usuwane (wycinane) za pomocą cążek odrastają szybciej i są grubsze.
  • Osuszamy dłonie i przystępujemy, do malowania płytki paznokcia nakładając: lakier podkładowy, lakier kolorowy, lakier nawierzchniowy lub lakier przyspieszający wysychanie.

Manicure tradycyjny wykonywany w gabinecie kosmetycznym lub też samodzielnie w domu utrzymuje się zazwyczaj od 3-5 dni - trwałość jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy oraz intensywności zajęć domowych. Zaletą manicure klasycznego jest łatwość wykonania oraz dostępność preparatów. Manicure tradycyjny rzadko też powoduje uczulenia i podrażnienia. Minusem jest jego trwałość i konieczność powtórnego wykonywania w krótkich odstępach czasu.

Manicure hybrydowy - manicure wykonywany za pomocą żelu do manicure i lakieru do paznokci. Ten rodzaj manicure wymaga trochę większych umiejętności oraz specjalnych preparatów i lampy UV do utwardzania. Manicure można wykonywać w salonie kosmetycznym lub też samodzielnie w domu. W hurtowniach kosmetycznych lub sklepach internetowych można kupić gotowy zestaw startowy do wykonywania manicure hybrydowego. Zestaw zawiera wszystkie potrzebne produkty do wykonania manicure, kolorowe lakiery dokupujemy według uznania.

Decydując się na manicure hybrydowy wykonywany w salonie lub w domu powinniśmy wziąć pod uwagę, że istnieją przeciwwskazania do jego wykonania takie jak:

  • Choroby paznokci - zakażenie grzybami niedermatofitowymi i drożdżopodobnymi oraz dermatofitami.
  • Krucha delikatna i podatna na złamanie płytka.
  • Płytka na której widoczne są przebarwienia, bruzdy, fałdy oraz linijne wybroczyny podpaznokciowe.
  • Wklęsła lub pogrubiona przerośnięta płytka, przebarwienia po przebytym urazie widoczne pod płytką.

Wszystkie te problemy występujące na płytce paznokciowej są przeciwwskazaniem do wykonania manicure hybrydowego. Osoby wrażliwe skłonne do podrażnień i alergii powinny pierwszy manicure wykonać w gabinecie u doświadczonej manikiurzystki, ponieważ manicure hybrydowy potrafi powodować uczulenie - przyczyną są zazwyczaj składniki zawarte w lakierach hybrydowych. W przypadku wystąpienia uczulenia można zastosować zamienniki oraz obserwować czy uczulenie będzie nawracało.

Kolejność wykonywania manicure hybrydowego:

  • Przygotowujemy paznokcie tak jak przy manicure klasycznym.
  • Odtłuszczamy płytkę - jest to bardzo istotna czynność, ponieważ na tłustej płytce manicure nie będzie się trzymał.
  • Nakładamy warstwę żelu do manicure i utwardzamy w lampie UV - żel nakładamy, na płytkę i krawędź paznokcia omijając, skórki.
  • Nakładamy warstwami kolor - warstwy powinny być cienkie a każdą z nich utwardzamy pod lampą UV - przy manicure hybrydowym nakładamy więcej warstw lakieru niż przy manicure klasycznym.
  • Nakładamy lakier nawierzchniowy i utwardzamy go w lampie UV.
  • Zmywamy lepką warstwę odtłuszczaczem i nakładamy oliwkę na skórki - oliwka zapobiega wysychaniu skórek.

Manicure hybrydowy wykonany prawidłowo utrzymuje się nawet do 4 tygodni. Paznokcie zdobione tą metodą pięknie się prezentują i są odporne na ścieranie i uszkodzenia lakieru. Po około 3 tygodniach manicure hybrydowy należy usunąć i wykonać ponownie. Paznokcie hybrydowe ze względu na swoją trwałość i odporność na uszkodzenia polecane są kobietom które nie mają czasu na malowanie paznokci co 2-3 dni a którym zależy na pięknych i błyszczących paznokciach.

Zadbane dłonie i zdrowe wypielęgnowane paznokcie są wizytówka każdej kobiety. Wybierając, metodę zdobienia paznokci należy, pamiętać o codziennej pielęgnacji oraz ochronie dłoni przed niekorzystnymi czynnikami na które są nieustannie narażone. Na ładnej i gładkiej w dotyku skórze oraz zdrowych mocnych paznokciach każdy manicure będzie prezentował się elegancko, oraz będzie dopełnieniem i podkreśleniem naszego wizerunku.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze