Mądre słowa - inspirujące myśli, aforyzmy i cytaty

Madre słowaŻycie jest nieprzewidywalne, wspaniałe, chwilami trudne, wymagające od nas wiele wyrzeczeń. Wiele można o ludzkim życiu powiedzieć, wiele mądrych słów zostało już wypowiedzianych i dziś są znanymi oraz cenionymi aforyzmami.

Poniżej zbiór 17 takich ciekawych i mądrych cytatów, które mogą Cię zainspirować lub stać się Twoim życiowym mottem.

"W życiu nie chodzi o to, by siebie odnaleźć. W życiu chodzi o to, aby siebie samego stworzyć"
George Bernard Shaw
Piękne i inspirujące słowa o tym, że w życiu nie trzeba na siłę siebie odnaleźć. Najważniejsze jest to, aby stworzyć siebie, być osobą taką, jaką chcemy, cieszyć się ze swoich zalet, walczyć z wadami, radować się z sukcesów oraz wynosić lekcje z porażek. Życie jest cenną lekcją, każde doświadczenie czegoś nas uczy, pozwala nam właśnie na tworzenie samych siebie.

"Ludzie zapomną, co mówiłeś. Ludzie zapomną, co zrobiłeś. Ale ludzie nigdy nie zapomną, jak się przy tobie czuli"
Maya Angelou
Kolejne słowa, które z pewnością Cię zainteresują i zainspirują. Wielu z nas bardzo przejmuje się tym, jak odbierają nas inni. Tak naprawdę jednak, gdy nas zabraknie dla innych ludzi nie będzie miało wielkiego znaczenia to, jak wyglądaliśmy, ile mieliśmy pieniędzy, co i kiedy mówiliśmy. Najważniejsze będą wspomnienia, czyli właśnie to, ile daliśmy z siebie innym oraz to, czy czuli się przy nas szczęśliwi.

"Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym"
Anonim
Anonimowy cytat, który - choć bardzo krótki - niesie za sobą ważną i cenną prawdę. Wielu z nas uważa, że w życiu należy dążyć do doskonałości. Tendencja do bycia perfekcyjnym może nam przysłonić prawdziwą radość z życia, sprawić, że będziemy gonić za czymś, co tak naprawdę nie istnieje i przegapimy szansy na coś ważnego i prawdziwego. Najistotniejsze jest to, aby być sobą, prawda, choć nierzadko nieidealna, jest o wiele bardziej wartościowa.

"W życiu każdego człowieka są dwa wielkie dni - pierwszy, w którym się rodzimy i drugi, w którym odkrywamy po co"
William Barklay
Popularny cytat, który wielu z nas zna i ceni za to, że możemy poszczycić się już takim dniem, który pokazał nam, po co się urodziliśmy, np. poznanie ukochanej osoby, urodzenie dziecka, dostanie dobrej pracy, otrzymanie nagrody itp. Oczywiście takich dni jest o wiele więcej, wszystkie ważne wydarzenia w naszym życiu sprawiają, że zaczynamy je doceniać i rozumieć, co mamy do zrobienia i przekazania innym.

"Nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń tylko dlatego, że potrzeba czasu, by je zrealizować. Ten czas i tak upłynie"
Earl Nightingale
Ważny cytat dla każdego z nas, a w szczególności dla tych, którzy obawiają się zaryzykować i spełniać swoje marzenia lub czekają na lepsze i bardziej pomyślne okoliczności. Według autora cytatu, nie należy zwlekać z realizowaniem marzeń ani rezygnować z nich dlatego, że ich spełnienie wymaga czasu: czas płynie nieubłaganie, a nasze działania mogą sprawić, że nasze pragnienie zostanie ziszczone.

"Jeden dzień na raz - to wystarczy. Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania"
Ida Scott Taylor
Piękne słowa o tym, jak ważny jest dzień dzisiejszy. Mamy tendencję do rozpamiętywania przeszłości, zamartwiania się o przyszłość. Tak nas to absorbuje, że zapominamy o tym, że najważniejszy jest dzień dzisiejszy, teraźniejszość. Należy żyć tak, aby dzień dzisiejszy dawał nam kiedyś piękne wspomnienia.

"Jest tylko jedna rzecz, która sprawia, że marzenie jest niemożliwe do osiągnięcia: strach przed porażką"
Paulo Coelho
Znany pisarz był autorem wielu pięknych i inspirujących cytatów, które do dnia dzisiejszego są mottem życiowym wielu osób. Powyższy aforyzm z pewnością do nich należy. Coelho uświadamia nam, że najbardziej przed spełnianiem marzeń powstrzymuje nas własny strach. Warto zaryzykować, przezwyciężyć własne lęki i przyjąć ewentualną porażkę, aby po pewnym czasie cieszyć się z życiowego sukcesu.

"Być pięknym to być sobą. Inni nie muszą cię akceptować. To ty musisz akceptować sam siebie"
Thich Nhat Hanh
Piękne słowa dla wszystkich, którzy nie wierzą w siebie i próbują za wszelką cenę spełniać oczekiwania innych. Według autora cytatu bycie pięknym to bycie sobą, nieudawanie nikogo. Najważniejsze, abyśmy sami siebie akceptowali i kochali, wtedy i inni nas pokochają i zaakceptują.

"Wszyscy umrzemy. Celem nie jest żyć wiecznie, celem jest stworzyć coś, co będzie żyło"
Chuck Palahniuk
Kolejny cytat traktuje o nieuchronności życia, jasne jest dla nas, że każdy kiedyś umrze. Oczywiście codziennie nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale warto o tym pamiętać o kontekście cieszenia się chwilą oraz… czynienia dobra i tego, co po nas zostanie.

"Największym powodem do chwały nie jest nigdy nie upaść, ale umieć podnieść się za każdym razem, kiedy upadniemy"
Konfucjusz
Znany, prosty i bardzo ważny cytat. Według Konfucjusza powodem do domu jest nie to, że nie poniesiemy porażki ale to, że ją przyjmiemy i nie poddamy się: wyciągniemy z niej wnioski i będziemy walczyć dalej. To bardzo cenna umiejętność, którą warto w sobie rozwijać.

"Nie chcę pod koniec życia stwierdzić, że przeżyłam tylko jego długość. Chcę przeżyć też pełną jego szerokość"
Diane Ackerman
Piękny cytat o tym, jak żyć naprawdę. Ciekawa metafora w bardzo interesujący sposób obrazuje nam, jak powinniśmy żyć: nie tylko przeżywać każdy kolejny dzień (to długość życia) ale i cieszyć się nim (to jego szerokość). Tą radę każdy z nas powinien wziąć sobie do serca.

"Nie wychowuj swoich dzieci, aby były bogate. Naucz je, aby były szczęśliwe - Więc kiedy dorosną, będą znać wartość rzeczy, a nie ich cenę"
Steve Jobs
Pomysłodawca firmy Apple również ma dla nas mądrą myśl. Nieżyjący już dziś Steve Jobs był człowiekiem skromnym, nieco ekscentrycznym, nie da się jednak ukryć: bardzo inteligentnym. Powyższy cytat zawiera bardzo cenną i ważną myśl, dotyczącą wychowania dzieci. Jobs apeluje, abyśmy nie uczyli dzieci, aby zarabiały pieniądze i były bogate. Najważniejsze, aby były w życiu szczęśliwe. Pozwoli im to cenić rzeczy za ich wartość, a nie patrzeć jedynie na cenę. To ważna umiejętność, którą warto wpoić swoim pociechom.

"Życie jest ciągiem doświadczeń, z których każde czyni nas silniejszymi, mimo że czasem trudno nam to sobie uświadomić"
Henry Ford
Henry Ford miał rację: życie składa się z sukcesów i porażek, to pasmo dobrych i słych wydarzeń, pozytywnych i negatywnych emocji… Z tych dobrych się cieszymy, tych złych się obawiamy, miewamy trudności z ich przyjęciem, zaakceptowaniem, poradzeniem sobie z nimi… Warto jednak pamiętać o tym, że każde doświadczenie w życiu - również to przykre i bolesne - czegoś nas uczy, jest cenną lekcją. Choć dziś nie zdajemy sobie z tego sprawy, po pewnym czasie docenimy morał, jaki płynął z naszej porażki.

"I wszyscy powtarzają: "takie jest życie", a nikt nie pamięta, że życie jest takie, jakie sami sobie zbudujemy"
Will Smith
Znany aktor ciekawie wypowiedział się o życiu. To prawda, wielu z nas przyjmuje życie takim, jakie jest, a tak naprawdę życie jest takie… jakie sami sobie stworzymy. Choć wielu z nas zdaje się na przeznaczenie, to nasze działania są najistotniejsze w procesie kreowania siebie i swojej rzeczywistości. Czasami warto przeznaczeniu i szczęściu trochę pomóc.

"Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo"
Oprah Winfrey
Amerykańska aktorka nie może narzekać na brak gotówki… wielu z nas może więc dziwić ten cytat, którego jest autorką. Co ona, jako miliarderka, może wiedzieć o prawdziwym życiu? Jej dzieciństwo nie należało jednak do najłatwiejszych, zdobyła dobre wykształcenie i swojej pracy zawdzięcza to, czego dziś jest posiadaczką. Według aktorki należy okazywać wdzięczność za to, co mamy. Jeśli będziemy stale skupiać się na tym, czego nie mamy, nie będziemy w stanie cieszyć się życiem.

"Nie umiemy przewidywać najistotniejszego. Każdy z nas doznał w życiu największych radości wtedy, kiedy nic ich nie zapowiadało"
Antoine de Saint-Exupery
Autor "Małego Księcia" miał rację: trudno jest przewidzieć, kiedy spotka nas coś dobrego, kiedy doczekamy się największych w życiu radości: miłości, zastania rodzicem, otrzymania prezentu, niespodzianki, awansu… Wiele tych pięknych chwil przychodzi niezapowiedzianie, zaskakuje nas, przez co są jeszcze piękniejsze i bardziej ekscytujące.

"Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem - teraz jest na to czas - nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem"
Thomas Dreier
I na koniec piękne słowa o tym, kiedy należy cieszyć się życiem: dziś! Nigdy nie będzie lepiej! Pamiętaj, dziś to idealny czas na okazywanie radości z życia. Dzięki temu, że dzień dzisiejszy uczynimy tym najwspanialszym - jutro będzie on pięknym wspomnieniem!

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

Klaudia7
Motywacja jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie. Czy zmagasz się z motywowaniem siebie nawet wtedy, gdy jesteś w pełni świadomy wagi osiągnięcia tych celów? Czy próbowałeś już technik motywacyjnych? Cytaty motywacyjne wydają się działać lepiej niż cokolwiek innego, jeśli chodzi o dostarczanie energii i inspiracji do pracy lub życia. Niezależnie od tego, czy jest to znana osoba, która zainspirowała Cię do osiągnięcia nowych wyżyn, czy cytat z książki, którą przeczytałeś lata temu, cytaty motywacyjne mogą zainspirować Cię do podjęcia działania i pokonania wyzwań. Jeśli chcesz się zmotywować, możesz to zrobić też na kilka sposobów. Od inspirujących cytatów po muzykę i podcasty, cokolwiek Cię inspiruje, wypróbuj te metody i zobacz, co się stanie.
Remik09
świetne cytaty, uwielbiam takie słowa dlatego sam założyłem stronę z cytatami na którą serdecznie zapraszam
http://cytacik.pl