Łysienie androgenowe u kobiet: przyczyny i leczenie

Łysienie androgenowe u kobietNadmierna utrata włosów znana jest jako problem dotyczący głównie mężczyzn. Należy pamiętać, że kobiety również borykają się z tym problemem. Piękne włosy są elementem reprezentacyjnym każdej kobiety.

Łysienie androgenowe - krótka charakterystyka zjawiska

Na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych dochodzi do łysienia androgenowego. Kobiety posiadają mniejszą ilość tych hormonów, jednakże ich też dotyczy problem łysienia. Zjawisko to może mieć związek z chorobami, np. nowotworem lub predyspozycjami genetycznymi. U kobiet najczęściej przyjmuje postać przerzedzenia włosów i ich osłabienia. U kobiet, w mniejszym stopniu niż u mężczyzn, wypadanie włosów jest skutkiem nadreaktywności enzymu 5α-reduktazy odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Również zmniejszona aktywność aromatazy - enzymu przekształcającego androstendion do estronu - może prowadzić do wypadania i zmniejszenia liczby włosów. Cykl wzrostu włosów jest zaburzony i faza wzrostu jest skrócona.

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Mimo, że w kobiecym organizmie ilościowo dominują żeńskie hormony, to występują u nich też androgeny (np. produkowane przez nadnercza). U kobiet zdrowych androgeny są zbilansowane przez żeńskie hormony płciowe, a ich obecność nie prowadzi do zaburzeń. Część kobiet ma jednak zbyt dużą ilość męskich hormonów płciowych i prowadzić to może do zaburzeń miesiączkowania lub utraty włosów. Główne przyczyny występowania zaburzeń to nadczynność kory nadnerczy oraz ich nowotwory, nowotwór jajnika, zespół policystycznych jajników i innego rodzaju zaburzenia hormonalne. Zaburzenia często pojawiają się w okresie menopauzy lub jako skutek przyjmowania niektórych leków np. środków antyoncepcyjnych. Czasem poziom androgenów jest poprawny, a mimo to dochodzi do łysienia androgenowego. Wówczas spowodowane jest to czynnikami genetycznymi.

Przebieg łysienia androgenowego u kobiet i jego objawy

Zjawisko dotyczy głównie kobiet po 30. roku życia. U kobiet zazwyczaj nie występują zakola, linia włosów w obrębie czoła zostaje zatem zachowana. Utrata włosów obejmuje zazwyczaj środkowe partie głowy. Wraz z rozwojem zaburzenia włosy na całej powierzchni głowy stają się rzadsze i wolniej odrastają. W bardzo zaawansowanym stadium skóra głowy może stawać się bardzo widoczna. Zależnie od przypadku wypadanie włosów może dotyczyć różnych części głowy i występować z różną intensywnością.

Leczenie łysienia androgenowego

Kobiety nie zawsze mają świadomość, że łysienie androgenowe to choroba i należy je odpowiednio zdiagnozować i leczyć najlepiej na wczesnym etapie. Część kobiet próbuje walczyć z utratą włosów stosując wcierki, maski lub odżywki. Metody te jednak nie przyniosą oczekiwanych efektów, ponieważ źródło problemu nie zostaje usunięte. Przed rozpoczęciem leczenia należy koniecznie zbadać przyczynę wystąpienia problemu. Wykonać należy badania krwi w celu ustalenia poziomów hormonów lub wykrycia innych ewentualnych zaburzeń i chorób (np. nowotwory jajników lub nadnerczy).

Transplantacja włosów jako jedno z najlepszych rozwiązań

Przeszczep włosów to metoda pobrania ich z okolicy dawczej i umieszczenia w strefie biorczej. Mieszki włosowe zazwyczaj pobiera się z okolic tyłu głowy i jej boków i przenosi np. na zakola. W Polsce stosuje się trzy podstawowe metody przeszczepu włosów: Strip, body hair transplant (BHT) i FUE. Metoda strip polega na pobraniu całego paska skóry z włosami i wszczepieniem jej w problematyczne miejsce. Po zabiegu zostaje liniowa blizna, która jest widoczna i może ulec rozciągnięciu. Body hair transplant (BHT) polega na przeniesieniu mieszków włosowych z innych miejsc niż głowa (klatka piersiowa, pachy, plecy). Najbardziej popularna ostatnimi czasy metoda to FUE. Polega ona na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych i wszczepienie ich do strefy biorczej. Niezależnie od wybranej metody przeszczepu wykonać należy wszystkie niezbędne badania zlecone przez lekarza. Konieczne okaże się wykonanie morfologii, a także unikanie stosowania pewnych leków, np. takich, które rozrzedzają krew. Podczas konsultacji z lekarzem może okazać się, że konieczne będzie wykonanie także innych badań.

Zalety metody FUE

Największą zaletą tej metody jest brak widocznych śladów po pobraniu transplantów. W rejonach dawczych zostają tylko bardzo małe (około milimetrowe) ślady, które są zakrywane przez sąsiednie włosy. Rejonami dawczymi może być nie tylko skóra głowy, ale także plecy, klatka piersiowa i inne okolice ciała. U pacjentów nie ma potrzeby zakładania szwów, rekonwalescencja po zabiegu trwa więc bardzo krótko. Podczas zabiegu przeszczepu możliwa jest transplantacja około 1000-3000 jednostek włosowych. Do zabiegu kwalifikuje się pacjentów z różnymi rodzajami łysienia, np. z łysieniem androgenowym. Przeszczep metodą FUE może odbyć się także do odtworzenia włosów w obrębie blizn, np. po przeszczepie metodą STRIP. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Rano należy zjeść lekkostrawne śniadanie i przygotować okrycie głowy z delikatnej tkaniny. Dokładny plan zabiegu i ustalenie okolicy dawczej ustalane jest podczas wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przeszczep włosów: najlepszy lekarz

Bardzo istotne jest, aby przeszczep metodą FUE przeprowadzał lekarz, który jest doświadczony i dobrze wykwalifikowany. Tylko właściwe pobranie materiału i dokładne przeszczepienie gwarantuje sukces zabiegu. Cała procedura zabiegu kontrolowana jest przez chirurga specjalistę w chirurgii odtwórczej włosów. Lekarz może się wspomóc różnego rodzaju urządzeniami np. ARTAS, SAFER, SMART GRAFT jednak kluczowe znaczenie w przebiegu zabiegu ma doświadczenie i wiedza lekarza.

Autor: www.piotrturkowski.pl.

Komentarze