Łupież tłusty, łojotokowy - domowe sposoby

Łupież tłustyŁupież tłusty jest chorobą wywoływaną przez drożdżaki pityrosporum ovale, które są niezwykle aktywne w okresie jesienno-zimowym, szczególnie u osób noszących czapki.

Spocona skóra głowy i ciepło pod czapką są idealnymi warunkami do rozwoju drożdżaków. Najbardziej narażonymi grupami na łupież tłusty zwany inaczej łojotokowym są nastolatki w okresie rozwijania, kobiety w czasie menopauzy, oraz osoby cierpiące na choroby neurologiczne i psychiczne.

Łupież tłusty częściej występuje również u ludzi żyjących w ciągłym stresie, jego objawy zmniejszają się wiosną i latem, kiedy na włosy i skórę głowy działają promienie słoneczne.

Łupież tłusty i nadmierne wydzielanie łojotoku ma bezpośredni wpływ na wypadanie włosów. Główną przyczyną nadmiernego wydzielania łojotoku jest zbyt duża ilość hormonów męskich w organizmie.

Objawy łupieżu tłustego

Dlatego warto zasięgnąć porady lekarza jeśli zauważymy następujące objawy:

  • skóra na głowie zaczyna się nadmiernie przetłuszczać
  • pojawiają się zaczerwienienia
  • zgrubiałe punkty między włosami koloru żółtego
  • uporczywe swędzenie skóry na głowie
  • występuje złuszczanie naskórka w postaci łupieżu widocznego na ubraniach i akcesoriach do pielęgnacji włosów.

W początkowej fazie można spróbować specjalistycznych preparatów zwalczających łupież dostępnych bez recepty w drogeriach i aptekach, jeśli jednak nie ma poprawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Narastające kolonie drożdżaków w szybkim czasie mogą doprowadzić do wyniszczenia cebulek włosowych i nadmiernego łysienia.

Oczywiście równolegle ze stosowaniem profesjonalnych kosmetyków i leków zapisanych przez lekarza można wypróbować domowe sposoby.

Domowe sposoby na łupież tłusty

Bardzo skuteczny w walce z łupieżem tłustym jest napar z tymianku, który ma działanie grzybobójcze i przeciwzapalne. Jest niezwykle prosty w przygotowaniu i bardzo tani.

Napar z tymianku

20 mg suszonego tymianku ( czubata łyża stołowa ) zalewamy 250 ml wrzątku ( szklanka ) i odstawiamy na 10 minut, następnie studzimy i wcieramy we włosy i skórę na głowie. Po zakończonym zabiegu suszymy włosy bez spłukiwania naparu, zabieg powtarzamy po każdym myciu głowy. Uwaga suszenie należy wykonywać zimnym lub letnim strumieniem powietrza, ponieważ ciepłe i gorące będzie prowadzić do rozgrzewania skóry i wytwarzania łojotoku, który jest główną przyczyną tłustego łupieżu. Napar z tymianku może mieć niewielki wpływ na kolor włosów blond.

Kolejnym domowym sposobem na łupież tłusty łojotokowy jest sok z cytryny, który wysusza nadmiar łojotoku i zapobiega rozprzestrzenianiu się kolonii drożdżaków.

Sok z cytryny

Wyparzoną cytrynę należy przekroić na pół i wycisnąć sok, następnie dodać 2-3 krople oliwy z oliwek, jednak nie więcej, ponieważ zabieg ma wysuszyć skórę głowy. Przygotowaną mieszankę należy dokładnie wetrzeć w skórę i pozostawić na około 15-20 minut, a następnie spłukać. Czynność należy powtarzać przez 14 dni.

Uwaga sok z cytryny może zmyć, lub zmatowić niektóre odcienie farb do włosów, dodatek oliwy z oliwek ma chronić włosy przed nadmiernym wysuszeniem, jednak nie należy zwiększać ilości oliwy, ponieważ oprócz włosów natłuści skórę głowy.

Jeśli opisane sposoby, oraz stosowane równolegle z nimi profesjonalne kosmetyki leczące łupież nie przyniosą poprawy w ciągu dwóch tygodni należy zasięgnąć porady lekarza, który może przypisać leki doustne oraz zastosować leczenie hormonalne.

Komentarze