Laserowe usuwanie tatuażu - działanie, lasery, metody

Laserowe usuwanie tatuażuOd setek lat ludzie ozdabiają swoje ciało za pomocą tatuaży. Również obecnie cieszą się one ogromną popularnością i to wcale nie tylko wśród młodych osób. Niektóre tatuaże to prawdziwe dzieła sztuki. Jednak decydując się na taką ozdobę, musimy pamiętać, że jeśli nam się znudzi, to nie łatwo ją później usunąć.

Usunięcie tatuażu jest zdecydowanie trudniejsze oraz bardziej kosztowne niż jego zrobienie. Jedną z najskuteczniejszych metod jest laseroterapia. Możemy ją wykonać w klinikach dermatologii estetycznej oraz niektórych renomowanych studiach tatuażu. Sprawdź, jak przebiega zabieg laserowego usunięcia tatuażu i jakie są jego efekty.

Całkowite usunięcie tatuażu

Wszystko zależy od rodzaju i koloru podanego tuszu, głębokości i równomierności jego podania, a także umiejscowienia i wielkości tatuażu. Niestety nie każdy tatuaż można usunąć całkowicie.

Dermatolodzy są zgodni co do tego, że najłatwiej usuwa się tatuaże w ciemnych kolorach - czarne oraz granatowe. Z kolei najtrudniej pozbyć się tych w odcieniach żółtego, a także w kolorach pomarańczowym, zielonym i błękitnym.

Ciemne barwniki znaczniej łatwiej absorbują wiązkę laserową, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej rozbić cząsteczki barwnika w skórze. Im jaśniejszy tatuaż, tym słabsza absorpcja wiązki, a tym samym mniej satysfakcjonujący efekt.

Trudniejsze do usunięcia są również ozdoby wykonane przez początkujących tatuażystów, którzy nie mają jeszcze wprawy w równomiernym podawaniu tuszu. Gdy znajduje się on na głębokościach w skórze, wtedy znacznie trudniej rozbić jego cząsteczki.

Choć laseroterapia w wielu przypadkach daje doskonałe efekty, to musimy liczyć się z tym, że po tatuażu pozostaną nam takie niechciane pamiątki jak przebarwienia skóry, czy blizny, które wymagać będą zastosowania dodatkowych metod leczenia.

Laserowe usuwanie tatuażu - jak to działa?

Jest to proces wieloetapowy, a przerwa pomiędzy poszczególnymi zabiegami wynosi kilka tygodni.

Zabieg ten wymaga pewnego przygotowania, dlatego na miesiąc przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Jeśli na skórze znajdują się jakieś stany zapalne, należy je wyleczyć, a jeżeli w pobliżu tatuażu, który chcemy usunąć mamy jakieś znamiona barwnikowe, to zaleca się ich usunięcie.

Na 4 tygodnie przed zabiegiem laserowym trzeba również zrezygnować z opalania i nie wolno stosować na skórę żadnych peelingów chemicznych ani zabiegów z wykorzystaniem preparatów zawierających witaminę A.

Jedna sesja trwa kilkanaście minut. Przed jego rozpoczęciem skóra jest znieczulana specjalnym kremem. Następnie pacjent zakłada okulary chroniące oczy przed światłem lasera i przyjmuje pozycję leżącą. Lekarz kieruje impulsy świetlne w postaci tak zwanych strzałów bezpośrednio na tatuaż.

Najczęściej używane do wykonywania takich zabiegów lasery to:

Laser Q-Switch
Jest w stanie usunąć tatuaż w ciemnych kolorach już po zaledwie 2-3 sesjach. Choć jest to metoda niezwykle skuteczna, to jednak musimy liczyć się z tym, że po zabiegu pozostaną przebarwienia. U wielu pacjentów skóra wraca do swojej naturalnej barwy po 2-3 latach, ale zdarza się, że aby pozbyć się nieestetycznych śladów, konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabiegów. Najczęściej do usuwania przebarwień i blizn wykorzystuje się laser frakcyjny.

Laser rubinowy
Emituje on bardzo krótki, ale gęsty energetycznie impuls świetlny, który powoduje rozbicie barwnika tuszu w skórze. Jest on później w ciągu kilku następnych tygodni naturalnie usuwany z organizmu przez nas system limfatyczny. Możemy w tym czasie zauważyć wyraźne blednięcie tatuażu.

Aby uzyskać zadowalające efekty, trzeba przeprowadzić od 4 do 6 takich zabiegów w odstępie około miesiąca każdy.

Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju użytego lasera, naskórek po zabiegu jest zaczerwieniony i podrażniony, dlatego lekarz zakłada na niego jałowy opatrunek, aby uniknąć powikłań w postaci zakażeń skóry.

Tatuaż można też usunąć, stosując takie metody jak:

Zabieg chirurgiczny
Polega on na wycięciu tatuażu. Stosuje się go tylko, gdy jest on niewielki, a pacjent ze względów medycznych nie może poddać się laseroterapii.

Peeling dermatologiczny
Zabieg jest w stanie mocno rozjaśnić tatuaż, a także bywa pomocny w przypadku blizn, przebarwień oraz pozostałości po innych metodach usuwania tuszu.

Wytrawny tatuażysta potrafi perfekcyjnie pokryć niechciany tatuaż innym wzorem - warto przemyśleć takie rozwiązanie.

Jeśli jednak chcemy całkowicie pozbyć się rysunku na skórze, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli co najmniej kilkukrotnie poddać się dosyć nieprzyjemnemu i drogiemu zabiegowi. Jedna sesja to koszt od kilkuset złotych wzwyż, a konieczne jest z reguły wykonanie od kilku do nawet kilkunastu.

Trzeba się także liczyć z tym, że pomimo zastosowania najnowocześniejszych narzędzi medycyny estetycznej, może się okazać, iż tatuażu nie da się całkowicie usunąć lub, że pozostaną po nim blizny, odbarwienia skóry lub przebarwienia. Dlatego najlepiej porządnie się zastanowić, zanim w ogóle wykonamy sobie taką ozdobę na skórze.

Komentarze