Kwas hialuronowy - czym jest? Funkcje, działanie

Kwas hialuronowyKwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w głębokich warstwach ludzkiej skóry, ale oprócz tego znajduje się także w stawach czy w ciału szklistym oka. Pełni on wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie, zaś w skórze właściwej - gdzie znajduje się aż połowa jego całkowitej ilości - wraz z białkowymi włóknami kolagenu i elastyny tworzy wchodzi w skład systemu podporowego epidermy, stanowiąc potocznie mówiąc rodzaj "rusztowania" dla skóry.

Niestety, specyficzną cechą kwasu hialuronowego jest to, że jego ilość w głębokich warstwach skóry wraz z wiekiem ulega znacznemu zmniejszeniu, co rzutuje na kondycję i wygląd epidermy.

Na szczęście istnieją możliwości pozyskiwania kwasu hialuronowego z zewnątrz, pochodzenia zwierzęcego bądź w formie wegańskiej uzyskanej na drodze syntezy biotechnologicznej. Aplikowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym bądź czystego kwasu hialuronowego w formie żelu gwarantuje szereg pozytywnych efektów dla naszej skóry.

Istnieją trzy główne funkcje kwasu hialuronowego jako składnika epidermy - podtrzymywanie skóry i nadawanie jej jędrności oraz elastyczności, utrzymywanie prawidłowego nawodnienia cery oraz przyśpieszanie regeneracji komórek naskórka oraz procesu gojenia się ran. W pierwszej kwestii, czynnikami które obok kwasu hialuronowego odgrywają istotną rolę w utrzymaniu młodo wyglądającej skóry są także kolagen i elastyna - peptydy odpowiedzialne za podtrzymywanie epidermy i utrzymywanie jej prawidłowego napięcia. To właśnie korelacja tych trzech substancji pozwala na zachowanie jędrnej skóry mimo upływu lat. Niestety, kwas hialuronowy to substancja, której synteza w organizmie ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, aż do całkowitego zaniku jego produkcji po 40. roku życia. Postępującemu ubytkowi kwasu hialuronowego w skórze towarzyszy utrata jędrności i elastyczności, a także zwiększona widoczność oraz szybsze powstawanie zmarszczek zarówno mimicznych, jak i głębokich bruzd, a oprócz tego kurzych łapek w delikatnych okolicach oczu, gdzie epiderma pozbawiona jest ochronnej podściółki tłuszczowej. Co więcej, zahamowanie produkcji kwasu hialuronowego prowadzi do powstawania problemów z opadającym owalem twarzy na skutek przesuwania się ku dołowi płatów skórnych oraz do rozmycia się rysów twarzy, dotychczas wyraźnie zaznaczonych. Aby skutecznie niwelować te widoczne symptomy starzenia się skóry, należy na stałe wprowadzić do codziennej pielęgnacji produkty z kwasem hialuronowym. Dzięki jego stosowaniu nie tylko na trwale wygładzimy cerę, ale też osiągniemy efekt szybkiego, ujędrniającego, ale stosunkowo krótkotrwałego liftingu, który może być bardzo mile widziany na przykład przed imprezą, na której chcemy olśniewać młodym i promiennym wyglądem.

Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest również na utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia naszej skóry. Posiada on bowiem unikatową zdolność „wiązania” cząsteczek wody w głębokich warstwach epidermy, dzięki czemu efekty jego zastosowani jeśli chodzi o nawilżenie utrzymują się nawet do kilku dni. Stosowany wraz z innymi kosmetykami nawilżającymi i odżywczymi kwas hialuronowy wzmaga ich dobroczynne działanie – dlatego najlepsze efekty w tej dziedzinie uzyskamy łącząc dawkę czystego kwasu z zazwyczaj używanym kremem bądź serum pielęgnacyjnym. W taki sposób możemy także podnieść wchłanialność składników pielęgnacyjnych przez głębokie warstwy skóry.

Włączenie preparatów z kwasem hialuronowym bądź kwasu w czystej postaci jest także rekomendowane w przypadku osłabienia bariery lipidowej skóry. Regularna suplementacja kwasu hialuronowego uczyni skórę grubszą i bardziej odporną na mikrouszkodzenia oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne. Szczególnie w czasie kuracji z użyciem kwasów owocowych bądź po opalaniu, kiedy to skóra staje się osłabiona i bardziej delikatna, warto wzbogacić pielęgnację w kwas hialuronowy.

Jak widać, kwas hialuronowy to naprawdę wszechstronny składnik o bardzo szerokim spektrum działania. Jeśli zatem chcemy, aby nasza skóra na długie lata zachowała jędrność i nawilżenie, nie wahajmy się wprowadzić go do codziennej pielęgnacji.