Typowe objawy ciąży - kulinarne zachcianki

Jedzenie w ciążyJednym z najbardziej typowych objawów ciąży są kulinarne zachcianki przyszłych mam.

Kobiety ciężarne mają ochotę na potrawy i produkty, których wcześniej nie jadły lub nawet nie lubiły. Ponadto, często spotykane są zachcianki, obejmujące jedzenie produktów, pozornie do siebie niepasujących, na przykład słodkich i kwaśnych. Wielu mężczyzn z lekkim niepokojem patrzy na to, co spożywają ich ukochane, ale warto wiedzieć, że takie zachowanie jest całkowicie normalne i uzasadnione. W ciąży organizm kobiety ma dziewięć miesięcy na to, aby przygotować się do nowej roli.

W tym czasie stanowi również ochronę dla rozwijającego się w nim płodu. Kobieta musi więc dostarczyć niezbędnych składników odżywczych zarówno sobie, jak i dziecku. Nietypowe połączenia kulinarne są odpowiedzią na wymagania organizmu matki i jej nienarodzonego dziecka. Kolejną kwestią jest fakt, iż panie w pierwszym trymestrze ciąży wielokrotnie uskarżają się na poranne nudności. Nietypowe zestawienia smakowe, na przykład łączenie produktów słodkich i kwaśnych są dla wielu przyszłych mam sposobem na poradzenie sobie z mdłościami. Warto jednak mieć na uwadze rozróżnienie pomiędzy kulinarnymi zachciankami, wynikającymi z realnego zapotrzebowania w składniki odżywcze a zwyczajnymi, kobiecymi kaprysami.

Kobieta w ciąży narażona jest na wahania poziomów hormonów, co skutkować może złym samopoczuciem, zwiększoną drażliwością i labilnością emocjonalną. Istotne jest, aby pamiętać, że ciążą nie jest czasem, kiedy możemy bezkarnie folgować sobie w sferze kulinarnej, a przybrane kilogramy w cudowny sposób znikną po urodzeniu dziecka. Każda kobieta powinna być świadoma, że jej wahania nastrojów wynikają z przemian hormonalnych, a to, co je, w istotny sposób wpływa na jej samopoczucie i zdrowie dziecka. Warto więc z rozsądkiem podchodzić do ochoty na niezdrowe produkty i słodycze. Spadki cukru warto niwelować poprzez jedzenie owoców oraz picie świeżo wyciskanych soków. Zawierają naturalny cukier, który nie tylko podniesie poziom glukozy, ale jednocześnie poprawi nastrój i doda energii.

  • Wczesne objawy ciąży
Ocena: 5.0

Komentarze