Kuchnia z salonem

Kuchnia z salonemKuchnia z salonem

Małe mieszkania są zmorą większości dekoratorów wnętrz. Trudno je urządzić tak, aby były w pełni funkcjonalne, a przy tym pozostała w nich jeszcze jakaś przestrzeń do życia. W najczęstszych przypadkach kończy się to maksymalnym zagospodarowaniem przestrzeni oraz minimalną strefą wolną. Dlatego też w małych mieszkaniach często stosuje się różnego rodzaju triki pozwalające na pozyskanie odrobiny dodatkowego metrażu. Jednym z takich rozwiązań jest połączenie kuchni z salonem.

Założenie to niesie za sobą wiele plusów.

Po pierwsze zyskujemy jadalnie. Nie ma tu znaczenia czy w mieszkaniu fizycznie stanie osobny stół z krzesłami czy nie. Automatycznie w wyniku połączenia tych dwóch pomieszczeń oczywistym jest, że na tej przestrzeni będziemy spożywać posiłki i przyjmować gości. Przy odpowiedniej aranżacji salonu nie wystąpi nawet konieczność stawiania dodatkowego stołu.

Po drugie, połączenie to powoduje, że przestrzeń staje się przytulniejsza. Przyjmując gości na wieczorne spotkanie lub przygotowując rodzinny obiad nie przemieszczamy się pomiędzy dwoma osobnymi pomieszczeniami lecz cały czas jesteśmy w jednym. Powoduje to, że nie opuszczamy gości w celu przypilnowania lub przygotowania posiłków, dzięki temu nie czują się oni pozostawieni sami sobie.

Oczywiście sytuacja ta niesie za sobą również niedogodności. Jedno z nich jest konieczność utrzymywania obu pomieszczeń w czystości. W przypadku dwóch niezależnych pomieszczeń nie przeszkadza nam chwilowy bałagan w jednym z nich. Zawsze niezapowiedzianego gościa możemy przyjąć w tym drugim. W tej sytuacji niestety bałagan w jednym oznacza bałagan w obu.

Kuchnia otwarta na salon

Koncepcja kuchni otwartej na salon jest stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem coraz chętniej wprowadzanym, zwłaszcza przez młodych. Projektując otwartą kuchnię warto pamiętać o tym aby połączone ze sobą pomieszczenia tworzyły harmonijną całość, a przy tym aby granica pomiędzy nimi była widoczna. Zarówno salon jak i kuchnia cechują się własnym, odmiennym charakterem i pełnią dwie niezależne role. W celu wizualnego oddzielenia pomieszczeń można zastosować różne rozwiązania. Do najczęstszych zaliczamy przesuwne drzwi lub szklane ściany. Faktura szkła jest tu kwestią indywidualną. Można zastosować klasyczną, przeźroczystą taflę lub postawić na chłodne a zarazem nowoczesne szkło matowe, które nada pomieszczeniom więcej prywatności.

Jeżeli chcemy aby kuchnia stanowiła całkowicie spójną całość z salonem granicą pomiędzy pomieszczeniami możemy stać się blat kuchenny barowy z wysokimi krzesłami. Element ten jest nie tylko praktyczny lecz również symbol niezależności przestrzeni wobec siebie. Trwalszym rozwiązaniem tego wariantu jest murek. Niska część dobudowywana przy ścianie. Odpowiednio zaprojektowana może służyć jako półka, która w subtelny sposób nada obu pomieszczeniom niezależności.

Kiedy kuchnia z salonem tworzy jedno pomieszczenie często zdarza się, że każdy z jego elementów planujemy urządzić inaczej, a zaplanowane przez Nas style niekoniecznie będą do siebie pasować. Problem ten pojawia się zazwyczaj przy doborze nowoczesnych mebli kuchennych i kolorystycznych dodatków. Rozwiązaniem tej sytuacji może stać się zastosowanie lustrzanego odbicia. Lustro w jednym z pomieszczeń odbijać będzie w sobie styl drugiego. Dzięki temu zabiegowi elementy salonu będą tworzyć wizualną kompozycję kuchni i na odwrót, a dwa różne style stworzą estetyczną całość.

Jeżeli chcemy pomieszczenia oddzielić bez korzystania z dodatkowych mebli lub konstrukcji najłatwiej efekt ten osiągniemy za pomocą tapety lub fototapety. Tapetę zastosować należy na jednej ze ścian, która symbolizować będzie niezależną granicę pomieszczeń. Należy pamiętać aby wykorzystany wzór współgrał z zarówno z kuchnią jak i salonem.

Aranżując kuchnie otwartą na salon warto zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy osiągnąć i do niego dążyć. Projekt powinien być przemyślany. Tylko od Nas tak naprawdę będzie zależeć czy pomieszczenia te będą tworzyć jedną całość czy dwie niezależne lecz doskonale współgrające ze sobą powierzchnie.