Kuchnia w stylu eklektycznym

Kuchnia w stylu eklektycznymKuchnia eklektyczna - jak wykorzystać rodzinne pamiątki w nowoczesnej zabudowie kuchni

Właściciele domów i mieszkań zastanawiają się jak wykorzystać rodzinne pamiątki w nowoczesnej zabudowie kuchni. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest stworzenie kuchni w stylu eklektycznym. Cechą charakterystyczną tego nurtu jest łączenie nowoczesnych mebli z dodatkami pochodzącymi z poprzednich epok.

Aranżacja kuchni w stylu eklektycznym

Aranżując więc kuchnię eklektyczną możemy z powodzeniem wykorzystać stary pamiątkowy zegar po babci, czy modne ostatnio taborety z PRL-u, meble i dodatki w stylu eklektycznym mogą pozostać w autentycznym stanie jeśli jest na tyle dobry, lub możemy je odnowić. Nie bójmy się zatem łączenia nowoczesnej zabudowy kuchennej z kącikiem jadalnianym pamiętającym nasze dzieciństwo. Staremu stołowi, krzesłom, czy taboretom możemy ofiarować drugie życie zmieniając tapicerowaną część, bądź malując drewniane elementy na kolor pasujący do frontów kuchennych.

Cechy charakterystyczne kuchni eklektycznej

  • połączenie mebli kuchennych współczesnych ze starymi,
  • styl nowoczesny stanowiący zdecydowaną przewagę nad elementami z poprzednich epok, lub odwrotnie zabudowa kuchenna stylizowana na konkretną epokę z nowoczesnym akcentem w postaci wyspy kuchennej, czy futurystycznych sprzętów AGD.

Eklektyczna kuchnia może więc być połączeniem funkcjonalnych mebli na wymiar z babcinym kredensem. Planując stworzenie kuchni w stylu eklektycznym warto zanim zamówimy szafki kuchenne zastanowić się, który z pamiątkowy mebel stanie się częścią zabudowy, ponieważ firma wykonująca dla nas projekt, a później kuchnię może go uwzględnić w projekcie i stworzyć niepowtarzalną aranżację, w którą zostanie wkomponowany antyk.

Kuchnia eklektyczna - dodatki

Kuchnia utrzymana w stylu eklektycznym nie koniecznie musi być wyposażona w bardzo stare dodatki, najważniejsze jest. by stanowiły one jedynie dodatek. Jak już wspomniałam na wstępie urządzając kuchnię eklektyczną możemy zamówić współczesne, ergonomiczne meble, a eklektycyzm osiągnąć za pomocą stołu i krzeseł z dowolnej epoki, najważniejsze by była już minioną, zabytkowego kredensu, lub ramek zdjęciami wykonanymi w technice sprzed kilkudziesięciu lat.

Aranżując takie wnętrze nie musicie rezygnować z nowoczesnych sprzętów kuchennych, wręcz przeciwnie wskazane jest ich wyeksponowanie, omawiany styl jest zderzeniem dwóch różnych epok, dlatego nie obawiajcie się kontrastu, bo to on tworzy klimat kuchni eklektycznej.