Kosmetyki konwencjonalne a naturalne

KosmetykiKosmetyki naturalne zyskują coraz większe uznanie w branży kosmetycznej. Wiele renomowanych firm tworzy obecnie specjalne linie preparatów, których formuła bazuje na zastosowaniu składników pochodzenia naturalnego. Pojawiają się na rynku także nowe marki, które swój wizerunek od początku budują w oparciu o zgodny z naturą charakter sprzedawanych produktów.

W reklamach kosmetyków producenci kładą coraz większy nacisk na obecność składników pochodzenia roślinnego w postaci naturalnych olejków lub ekstraktów.

Narzuca się zatem pytanie czy rosnące zainteresowanie kosmetykami naturalnymi jest wyrazem mody, skutecznego marketingu produktu, pogonią za odmianą, nowością? A może rzeczywiście posiadają one zalety, dzięki którym warto zrezygnować z dotychczas stosowanych kosmetyków konwencjonalnych na ich rzecz?

Kosmetyki naturalne to preparaty, których receptura oparta jest na zastosowaniu składników otrzymywanych z natury. Tworzone są głównie na bazie ekstraktów roślinnych, witamin oraz olejków. Brak jest w nich elementów pochodzenia chemicznego, syntetycznego. Nie zawierają substancji ropopochodnych, silikonów, barwników, syntetycznych zapachów oraz konserwantów, które są wszechobecne w typowych kosmetykach. Prowadzą one do zablokowania porów, przesuszają oraz podrażniają skórę (zaczerwienienie, pieczenie, świąd, wysypka). Zaburzają równowagę hydro - lipidową skóry, a przez to działanie jej naturalnej bariery ochronnej. Zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego oraz mają działanie rakotwórcze. Wolne od nich kosmetyki naturalne przywracają równowagę w skórze oraz wspierają jej naturalne funkcje. Są przebadane przez lekarzy dermatologów, z wielowiekową tradycją potwierdzającą nie tylko skuteczność ich działania, ale również bezpieczeństwo dla zdrowia. Brak chemii w ich składzie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, które obecnie stanowią problem coraz większej grupy osób.

Są to produkty stworzone w oparciu o proste formuły. Zamiast długiej listy składników o skomplikowanych i obcobrzmiących nazwach w kosmetykach naturalnych jest ich zaledwie kilka, a rozszyfrowanie terminów na etykiecie nie nastręcza problemów. Klient wie co kupuje. Kolejną zaletą stosowania tego rodzaju produktów jest ich uniwersalny charakter. Prostota receptury sprawia, że nadają się zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych, kobiet oraz mężczyzn. Można je stosować do każdego typu skóry, rodzaju włosów.

Za korzystaniem z kosmetyków bazujących na naturalnych komponentach przemawia również ich ekologiczny charakter. Dbając o siebie można jednocześnie troszczyć się o środowisko. Składniki kosmetyków naturalnych często pochodzą z organicznych upraw lub hodowli. Natomiast opakowania wykonane są z surowców wtórnych i nadają się do recyclingu. Nie są testowane na zwierzętach i zdecydowana większość spośród nich nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego (np. lanoliny). Warto wiedzieć, że specyfika kosmetyków naturalnych polega na mniejszej trwałości. Jest to cena braku konserwantów w ich składzie. Dlatego należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu dotyczącymi sposobu przechowywania oraz okresu przez jaki można ich bezpiecznie używać. Poza tym preparaty pielęgnacyjne pozbawione chemicznych ulepszaczy działają skutecznie, ale wolniej, niż klasyczne kosmetyki. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość oczekując na rezultaty ich dobroczynnego działania.

Kosmetyki naturalne często posiadają certyfikaty, które niejako stanowią pieczęć dobrej jakości. Dają konsumentom gwarancję, że nie tylko składniki zawarte w kupionym preparacie, ale również zasady jego produkcji spełniają określone kryteria związane z najlepszym gatunkiem. Kiedyś kosmetyki naturalne rekomendowane były jako preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla alergików. Wąska grupa docelowa przesądzała o ubogim asortymencie. Dzisiaj można wybierać spośród szerokiej gamy produktów, zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Mnogość zawartych w nich cennych składników sprawia, że każdy znajdzie preparat działający skutecznie wobec posiadanych problemów natury urodowej, bądź zdrowotnej.