Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Kosmetyki dla kobiet w ciążyKosmetyki dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży należy szczególną uwagę poświęcić pielęgnacji skóry. Wskazanym jest, aby częściej sięgać po kosmetyki, zwłaszcza te przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Nie zawierają one bowiem szkodliwych dla płodu substancji.

W ciele kobiety ciężarnej zachodzą ogromne zmiany hormonalne, między innymi przyspieszenie metabolizmu, zwiększenie masy ciała czy zaburzenia układu krążenia. Wszystko to odbija się niestety w wyglądzie i stanie skóry.

Podczas II trymestru ciąży rośnie poziom estrogenów. Sytuacja ta jest korzystna dla kobiet z cerą przetłuszczającą się oraz łojotokową, ponieważ estrogeny zmniejszają produkcję łoju. Skóra jest dzięki temu bardziej elastyczna i nabiera blasku. Niestety dla kobiet z cerą suchą oznacza to większe uwrażliwienie skóry, nieprzyjemne uczucie ściągnięcia czy nawet łuszczenie. Ulgę przyniosą tutaj odpowiednie kremy oraz maseczki nawilżające zawierające kwas hialuronowy, alantoinę, mocznik, glicerynę, olej rzepakowy, pantenol czy aminokwasy z alg.

W ciągu dnia ważnym jest, aby aplikować kremy z filtrem UV niezależnie od rodzaju naszej cery. Zapobiegają one powstawaniu przebarwień oraz plam pigmentacyjnych. Zwiększona ilość wytwarzanych estrogenów może powodować także nadmierne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Kruche naczynka wzmocnić możemy kremami zawierającymi substancje uszczelniające naczynia krwionośne - wyciąg z miłorzębu japońskiego, bzu czarnego, aronii, nasion winogron, kasztanowca czy witaminę C. Z pewnością powinniśmy unikać w tym przypadku produktów zawierających kofeinę i miód, które rozszerzają naczynia.

Kobiety w ciąży często skarżą się na świąd skry na brzuchu. Udowodniono, że nie jest to spowodowane rozciąganiem się skóry, ale przez wspomniane już estrogeny, a raczej ich wysokie stężenie w III trymestrze ciąży. Nieprzyjemny świąd uśmierzyć możemy dzięki specjalnej maści zrobionej w aptece, która zawierać będzie mentol. Czasami skóra nabiera żółtawego odcienia, co wywołane jest zastojem żółci w wątrobie.

Przyrost masy ciała powoduje, że skóra gwałtownie rozciąga się. Burza hormonów w czasie ciąży ma ogromny wpływ na stan tkanki łącznej, która w okresie ciąży jest bardziej elastyczna. Może ona nadmiernie wiotczeć, gdyż często dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastyny, a także utworzenia zastępczej tkanki łącznej. Powoduje to powstawanie rozstępów u niemal 90 procent kobiet.

Usuwanie zaawansowanych rozstępów jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich powstawaniu. W walce z nimi mogą nam pomóc balsamy oraz żele zawierające substancje ujędrniające, które poprawią napięcie naszej skóry oraz wzmocnią naczynia krwionośne. Ważnym jest, aby kosmetyki zawierały: ekstrakty miłorzęby japońskiego, bluszczu, skrzypu, arniki górskiej czy kasztanowca. Naszej skórze pomoże także peeling wykonany raz w tygodniu, który poprawi wchłanianie substancji czynnych zawartych w kosmetykach. Peeling wspomóc możemy wykonywaniem go szorstką rękawicą czy szczotką z miękkiego włosia.

Składniki zawarte w kosmetykach bezpieczne dla kobiet w ciąży:

 • substancje nawilżające: alantoina, gliceryna, betaina, pantenol, kwas hialuronowy i jego sole
 • witaminy z grupy B, C, E, F
 • emolienty: olej rzepakowy, oliwa, alantoina, pantenol
 • łagodne środki powierzchniowo-czynne
 • przebadane ekstrakty roślinne
 • bezpieczne konserwanty

Na działanie hormonów w czasie ciąży narażony jest także biust. Kremy oraz żele przeznaczone do jego pielęgnacji mogą pomóc w zwiększeniu sprężystości skóry i zapobiegną jej wiotczeniu. Wszystko to, dzięki zawartości białka, aminokwasów, a także witaminy B, C i E.

Szczególne znaczenie ma także przygotowanie brodawek sutkowych do przyszłego karmienia piersią. Wartą uwagi jest w tym przypadku maść Maltan, która zawiera 30 procent glukozy oraz łagodząco-regenerujący balsam Mustela. Prostym trikiem jest hartowanie piersi naprzemiennym ciepłym i chłodnym strumieniem wody.

Kobiety ciężarne mogą korzystać z zabiegów proponowanych przez gabinety kosmetyczne i SPA. Zabronione są jednak zabiegi z użyciem prądu, takie jak: sonoforeza, jonoforeza, galwanizacja, czy lasera - depilacja laserowa. Nie wskazane jest również wykonywanie makijażu permanentnego, depilacji gorącym woskiem czym głębokich peelingów kwasami AHA. Przeciwwskazane są także solarium oraz nadmierne opalanie. Nie tylko zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień i plam pigmentacyjnych, ale mogą spowodować również przegrzanie ciała, wzrostu ciśnienia tętniczego i zagrozić ciąży.

Składniki zawarte w kosmetykach niebezpieczne dla kobiet w ciąży:

 • witamina A i jej pochodne
 • kwas salicylowy i jego pochodne
 • tetracykliny
 • triclosan, częsty składnik płynów pod prysznic oraz mydeł przeciwbakteryjnych
 • olejek rozmarynowy, zawiera rakotwórczy safrol
 • olejek bergamotkowy, ma działanie fototoksyczne, zwiększa występowanie plam pigmentacyjnych
 • wysokie stężenie AHA
 • wysokie stężenie związków fluoru, używane podczas fluoryzacji oraz w płynach do płukania jamy ustnej, są toksyczne dla płodu