Kompulsywne kupowanie

Kompulsywne kupowanieKtóra z nas nie lubi gromadzić nowych przedmiotów, drobiazgów, kosmetyków. Dzisiejszy świat to era konsumenta, wszystko dla ludzi, jak zatem nie wpaść w szał zakupów. Nowa sukienka czy szminka to lepsze samopoczucie, zna to zapewne każda kobieta.

Wzrastają płace, gospodarka się napędza i o to właśnie chodzi, żeby rynek był płynny i chłonny. Zakupy u większości ludzi wywołują pozytywne emocje. Podczas gdy mężczyźni stawiają w większości wypadków na gadżety technologiczne kobietę zadowoli nawet drobny wydatek.

Ale co jeśli zakup ma zastąpić inną potrzebę, np. miłości, załagodzić ból po rozstaniu po którym trudno jest nadrobić debet na karcie. Jest to o tyle niepokojące, że zagłuszając wewnętrzne potrzeby nowymi zakupami tak naprawdę świadczy to o kompulsji w zachowaniu, czyli potrzeby natychmiastowego zaspokojenia jakiegoś braku danym przedmiotem będącym częścią zakupu. Kompulsywne zachowanie może być przyczyną różnorakich problemów, złych stanów psychicznych, rozstań a nawet rozwodów.

Jeśli zakupy traktujesz jako formę zaspokojenia wyższych potrzeb, miłości, szacunku, prestiżu społecznego bardzo łatwo popadniesz w kompulsje i powtarzalność tego zachowania. Aby dotrzeć do sedna problemu często jest potrzebna psychoterapia, jednakże ile tak naprawdę osób się na nią decyduje? Niewielki odsetek. W Polsce terapia jest nadal traktowana jak o problem wstydliwy.

Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu potrzebujemy chwili relaksu, którą odnajdujemy w przyjemnościach zakupów. Jednakże czy nie da się zauważyć, że przyjemność w większości wypadków sprawiają same zakupy, a nabywany przedmiot traci w naszych oczach na wartości a zaczynamy pragnąć już czegoś innego. Wyobraź sobie taką sytuację, w której wchodzisz do ulubionej księgarni przeglądasz stosy książek na które cię nie było wcześniej stać. Wybierasz jedną pozycję, która od dawna cię interesowała, wreszcie dokonujesz zakupu a książka ta potem zalega na półce u ciebie w domu czekając na lepsze czasy.

Możliwości ludzkiego umysłu są nieograniczone, nasza psychika w zna tysiące różnych sposobów, aby poradzić sobie z różnymi potrzebami. Jednym z najbardziej popularnych są właśnie zakupy. Nie ma nic złego w tym, że kupimy od czasu do czasu coś drogiego jako ucieleśnienie naszych marzeń, a potem dumnie się chwalimy zdobyczą przed innymi. Problem pojawia się wtedy, kiedy takie zachowania stają się kompulsywne. Bardzo często zdajemy sobie z nich sprawę, jesteśmy w pełni świadomi powtarzalnych czynności, mimo to powtarzamy te same błędy z kolejną wypłatą lub kartą kredytową. Wówczas nie wystarczy już samo powiedzenie sobie stop. Bo kompulsywne zachowania są silniejsze niż rozum.