Kolory ścian w sypialni - jakie wybrać, o czym pamiętać?

Kolory ścian w sypialniWybór odpowiedniego koloru ścian do sypialni nie może być dziełem przypadku. Jest to miejsce przeznaczone do relaksu i wypoczynku, warto więc wiedzieć, które barwy będą temu sprzyjały, a które będą stanowiły przeszkodę. Ponadto dobierając odcień ścian do sypialni, należy mieć na względzie także kilka innych czynników, takich jak wielkość i kształt pomieszczenia, czy poziom jego nasłonecznienia. Jaki kolor będzie idealny do pokoju sypialnianego?

Kolor ścian do małej sypialni

Mała sypialnia, by była komfortowa i stanowiła idealne miejsce do komfortowego wypoczynku, stawia przed osobą dokonującą jej aranżacji nie mało wyzwań. W tym przypadku nie tylko wyposażenie, ale i kolor ścian należy dobierać z dużą ostrożnością, aby i tak już niewielkie pomieszczenie nie wyglądało na jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. W takim przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jasnych barw:

 • bieli,
 • beżu,
 • jasnego różu,
 • szarości,
 • rozbielonego błękitu.

Powyższa kolorystyka charakteryzuje się bardzo dobrą zdolnością do odbijania naturalnego światła, w efekcie czego sypialnia wydaje się być znacznie bardziej przestronna.

W sypialniach o dość ograniczonym metrażu, można zastosować również i inne mniej neutralne kolory, należy jednak pamiętać o tym, by robić to umiejętnie i z wyczuciem. Istotne znaczenie ma tu uwzględnienie kształtu pomieszczenia, nie warto również decydować się na pokrycie mocnym i wyrazistym akcentem wszystkich ścian - wystarczy jedna, maksymalnie dwie. Z ciemnych barw warto stawiać przede wszystkim na:

 • granat,
 • antracyt,
 • szmaragd,
 • bordo,
 • czerń.

Dobre rozplanowanie sprawi, że poprawią się proporcje sypialni, a miejsce stanie się bardzo przytulne i komfortowe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiednie dopasowanie kolorystyczne może doprowadzić do niezbyt przyjemnego uczucia przytłoczenia.

Ciekawym rozwiązaniem do zastosowania w niewielkim pokoju przeznaczonym do snu, może być pomalowanie nie ścian, a sufitu na mocniejszy kolor. Należy jednak pamiętać o tym, że sprawdzi się on wyłącznie w dość wysokich pomieszczeniach.

Jak dopasować kolor ścian w sypialni do mebli?

Komfortowe pomieszczenie, które będzie idealnym miejscem do wypoczynku, powinno mieć kolor ścian idealnie dopasowany do barwy i stylistyki wyposażenia. Białe meble to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, dające dużo możliwości aranżacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem do sypialni może być połączenie jasnych mebli i ciemniejszego koloru ścian (podobny efekt można uzyskać przy meblach w jasnych szarościach, beżach oraz w barwie jasnego, naturalnego drewna). W przypadku sypialni o większym metrażu można pozwolić sobie na eksperymenty ze stylistyką ścian. Białe meble będą się doskonale prezentowały także w pomierzeniach, w których dwie ściany zostały pomalowane na intensywne, kontrastowe kolory. W przypadku zastosowania połączenia podobnej kolorystyki zarówno w przypadku wyposażenia jak i powierzchni oddzielającej od siebie poszczególne kąty mieszkania, należy zadbać o jak największą ilość kontrastowych elementów. Ich brak może doprowadzić do tego, że uzyskany efekt może być zbyt sterylny i surowy, co jak się okazuje, w wielu przypadkach nie będzie stwarzało odpowiednich warunków do komfortowego wypoczynku.

Nieco inaczej wygląda dobór koloru ścian w sypialni, w której królują ciemne meble. W takim przypadku najlepiej będą się prezentowały kontrastowe barwy, podkreślające ich odcień. Takie połączenie powinno być tworzone z ostrożnością i wyczuciem, aby nie osiągnąć zbyt ponurego wrażenia, a także nie zburzyć proporcji pomieszczenia. Ciemne elementy powinny być odpowiednio zrównoważone poprzez zastosowanie dodatków w jasnych barwach. Ponadto w przypadku malowania ścian warto niejasne odcienie stosować na jednej, maksymalnie dwóch powierzchniach.

W sypialni najważniejszy jest komfort i możliwość wypoczynku, który nie będzie zakłócony żadnymi czynnikami. Dlatego też osoby, które nie za bardzo odnajdują się w ciemnej kolorystyce i często czują się przytłoczone otoczone tymi barwami, niezależnie od tego, jak bardzo atrakcyjna wydaje się ciemna aranżacja sypialni, powinni stawiać jednak na barwy jasne, neutralne.

Kolorystyka sypialni na poddaszu

Zdarza się, że sypialnia umieszczona jest na poddaszu, gdzie panuje dość specyficzny układ. Jakie kolory wybrać, aby czuć się w takim miejscu komfortowo? Ukośne ściany najlepiej będą się prezentowały pomalowane na jasne barwy. W przypadku zastosowania ciemnych kolorów pomieszczenie będzie się wydawało niższe, niż jest w rzeczywistości. W przypadku sypialni na poddaszu, które jest dość niskie, ten często nieprzyjemny efekt można zniwelować poprzez zastosowanie bieli i chłodnego, jasnego błękitu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pastelowego odcienia na jednej ze ścian. W przypadku kolorowych mebli i dodatków warto postawić na ściany w odcieniach szarości. Takie połączenie sprawi, że pomieszczenie nabierze ciepła i przytulności, pozwalając na efektywny wypoczynek po ciężkim dniu.

Niestandardowa kolorystyka ścian w sypialni

Osoby, którym znudziła się klasyczna kolorystyka ścian w sypialni, mogą sięgnąć po róż - jeden z kolorów, który doskonale wpływa na tonowanie emocji, złagodzenie obyczajów czy wprowadzenie w stan głębokiego relaksu. Jest to kolorystyka idealnie pasująca do pomieszczeń urządzonych w romantycznym stylu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aranżacja przy tym kolorze nie jest łatwa. Dlatego też warto stawiać nie na pudrowe odcienie, a raczej te bardziej zbliżone do brudnego różu, które wyglądają zdecydowanie mniej tandetnie.

W wielu sypialniach, szczególnie w przypadku osób, które w życiu przechodzą ciężki czas i potrzebują relaksu, sprawdzą się wszelkie odcienie zieleni i błękitu (tonują i łagodzą napięcia).

 • W przypadku błękitu w sypialni będą się doskonale sprawdzały wszystkie jego odcienie.
 • Jeśli chodzi o zieleń, zdecydowanie lepszym wyborem będą tony ciemniejsze, dodające pomieszczeniu spokoju i harmonii. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą odcienie oliwkowe, odcienie zielonej glinki czy ciemnego mchu.

Komentarze