Kalendarz małżeński - dni płodne i niepłodne kobiety

Kalendarz dni płodnych i niepłodnych kobietyKalendarz małżeński, zwany również naturalną antykoncepcją, przez wiele par traktowany jest jako metoda zapobiegania ciąży, a przez innych: jako forma jej planowania. Jest tak, ponieważ z pomocą kalendarzyka można wyliczyć dni płodne i niepłodne, co daje nam możliwość zaplanowania momentu poczęcia lub też unikania stosunku w czasie, gdy zajście w ciążę jest bardzo prawdopodobne.

Kalendarzyk, jako forma antykoncepcji, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Do osób ją aprobujących należą przede wszystkim ci, którzy nie popierają tak zwanej sztucznej antykoncepcji. Wiele kobiet nie toleruje antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek czy plastrów.

Nie chce ingerować w funkcjonowanie swojego organizmu za pomocą silnych jednak dawek hormonów lub po prostu źle znosi taką formę zabezpieczania przed ciążą. Z kolei spirale i wkładki mogą powodować dyskomfort lub nawet krwawienia. Panowie również nie zawsze z chęcią decydują się na używanie prezerwatyw, uskarżając się na mniejszy komfort ze współżycia. Partnerkom z kolei przeszkadza fakt, że prezerwatywy mogą powodować uczulenia.

Antykoncepcja naturalna - stosowanie kalendarzyka dni płodnych i niepłodnych

Antykoncepcja naturalna, czyli stosowanie kalendarza małżeńskiego - kalendarza dni płodnych i niepłodnych, pozwala nam na skuteczne i nieinwazyjne planowanie ciąży lub zapobieganie jej. Przeciwnicy uważają jednak, że taka antykoncepcja jest równie nieskuteczna co stosunek przerywany, czyli kończenie stosunku tuż przed wytryskiem. Oczywiście, kalendarzyk daje zabezpieczenie przed ciążą, pod warunkiem, że jest on prawidłowo prowadzony, a kobieta dobrze zna swój organizm. Prowadzenie kalendarzyka obejmuje obserwowanie swojego ciała przez kobietę, zapisywanie dokładnie, kiedy rozpoczęła i zakończyła się miesiączka, prowadzenie obserwacji śluzu szyjkowego oraz mierzenie temperatury ciała.

Aby kalendarzyk był wiarygodną metodą planowania ciąży lub antykoncepcji, wymagana jest obserwacja co najmniej trzech kolejnych cykli miesiączkowych. Cykl rozpoczyna menstruacja, czyli krwawienie. Po nim następuje faza dojrzewania komórki jajowej ze śluzem przezroczystym, nielepkim, kończąca się owulacją.

Dni płodne mają miejsce również po owulacji. W czasie ich trwania temperatura ciała jest nieznacznie wyższa. Aby pomiar był miarodajny, należy go wykonywać codziennie o tej samej porze, najlepiej rano. W regularnym, trwających około 28 dni cyklu jajeczkowanie przypada mniej więcej na 14 dzień, a dniami płodnymi nazywany 3-4 dni przed i po, co związane jest z możliwością kilkudniowego przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety. Jeśli więc pełny stosunek bez zabezpieczenia nastąpił na kilka dni przed owulacją, zapłodnienie jest możliwe.

W czasie dni płodnych śluz jest gęsty, konsystencją przypomina kurze białko. Po dniach płodnych następuje faza niepłodności, z przezroczystym śluzem, która trwa aż do następnej menstruacji. Jak widać, prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego nie należy do najtrudniejszych. Najistotniejsza jest dokładność oraz dbałość kobiety o zapisywanie każdej, ważnej informacji. Na długość cyklu i tym samym umiejscowienie w nim fazy dni płodnych wpływ ma wiele czynników, w tym na przykład choroba, stres czy zmiana klimatu, na przykład podczas dalekiej podróży. Wtedy, jeśli nie planujemy powiększenia rodziny, warto zastosować doraźnie dodatkowe zabezpieczenie, na przykład prezerwatywy czy globulki ze środkiem plemnikobójczym.

Artykuły:

Komentarze