Jakie są rodzaje elewacji? Który rodzaj elewacji wybrać?

Elewacja budynkuElewacja powstaje jako ostatni, zewnętrzny element budynku. Spełnia funkcje ochronne, izolacyjne, dekoracyjne, reprezentacyjne, chroni przed wyciekiem ciepła. Elewacje budynków (domów) można klasyfikować na podstawie surowca, z którego zostały wytworzone.

 

Rodzaje elewacji według zastosowanych materiałów

Różne rodzaje materiałów używanych do wykańczania domów elewacją, posiadają odmienne właściwości. Rusztowania, dzięki którym opatrzenie domu elewacją jest możliwe, pozwalają na stosowanie wielu rodzajów materiałów. Wybór elewacji po części jest dyktowany względami estetycznymi, po części czysto praktycznymi. Szeroki wybór rusztowań koniecznych do wykonania elewacji znajdziesz na stronie: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/.

Elewacja ceglana

Cegła należy do klasycznych materiałów elewacyjnych. Niegdyś jej zastosowanie było czasem koniecznością, dziś jest zwykle kwestią stylu i wyboru. Cegła w połączeniu z elementami szklanymi, metalowymi i drewnianymi, sprawia wrażenie naturalności i klasyczności. Cegły używane w tworzeniu elewacji to inne cegły niż te, z których wzniesione są ściany - są one trwalsze i znacznie bardziej długowieczne.

Elewacja kamienna

Zależnie od rodzaju zastosowanego kamienia, możemy osiągać bardzo różne efekty dotyczące naszych elewacji. Kamień dobrze ułożony i odpowiedniej wielkości posiada niezwykle atrakcyjny wygląd. Zwykle stosuje się piaskowiec, ale używamy także granitów, wapieni i kilku innych gatunków kamienia. Elewacje kamienne to dość wyszukane sposoby na zapewnienie domowi nietuzinkowego wyglądu.

Elewacja drewniana

Współcześnie drewno używane dla celów elewacyjnych, nie ma nic wspólnego ze starą “drewnianą chatą”, przeciwnie, domu o drewnianej elewacji uzyskują nowoczesny, ale też bardzo naturalny (ekologiczny) wygląd. To rozwiązanie jest stosowane coraz częściej. Nie ma przy tym potrzeby przejmować się trwałością drewna, gdyż odpowiednio przygotowane deski pokrywa się wyjątkowo trwałymi środkami zabezpieczającymi i impregnującymi. Drewno możemy pomalować, lecz większość z nas wybierze jego surowy, naturalny kolor.

Elewacja z tynku

Tynki stanowią już prawdziwą historię budownictwa. Większość budynków mijanych przez nas na ulicy, posiada właśnie elewację tynkową. Łatwo ją przystosować do otoczenia, znakomicie spełnia także warunki ochronne. Elewacja z tynku to sprawdzone od lat rozwiązanie, które wcale nie wychodzi z mody.

Elewacja betonowa

Beton jako materiał elewacyjny na dobre wkroczył do architektury nie tak dawno temu. Jego użycie wydaje się schludne, eleganckie, proste i użyteczne. Znakomicie sprawdza się w każdych warunkach atmosferycznych. Korzysta z niego głównie tzw. nowe budownictwo. Elewacje betonowe tworzą wrażenie rozległych, najczęściej pomalowanych na jeden kolor powierzchni, więc bardzo dobrze łączą się z obecnym trendem minimalistycznym w architekturze.

Elewacja z płyt

Do dyspozycji mamy jeszcze płytki elewacyjne. Nie ustępują one w żaden sposób innym materiałom pod względem wytrzymałości, za to dzięki nim osiągamy nowe, bardzo ciekawe efekty estetyczne. To także propozycja warta polecenia.

Jaki rodzaj elewacji wybrać?

Wybierając rodzaj elewacji zawsze mamy na uwadze otoczenie budynku, który elewacją będzie harmonizował ze środowiskiem zewnętrznym, lub odróżniał się od niego. Raz podjęty wybór najprawdopodobniej będzie aktualny aż do końca funkcjonowania budynku, a więc przez długi czas, gdyż bardzo rzadko zmieniamy elewację domów.

Komentarze