Jakie krzewy owocowe warto posadzić w ogrodzie?

Maliny w ogrodzieWielu właścicieli ogrodów, nawet tych niewielkich zastanawia się nad tym, co warto w nich zasadzić. Odpowiedzieć jest prosta, krzewy owocowe. Nie tylko będą się pięknie prezentować i wzbogacą ogród, ale również będzie można się cieszyć pysznymi owocami. Dlaczego jeszcze warto posadzić w ogrodzie krzewy owocowe i na jakie się zdecydować?

Dlaczego warto posadzić w ogrodzie krzewy owocowe?

Trudno znaleźć osobę, która powiedziałaby, że nie lubi pysznych i słodkich owoców. Co jednak ważne, owoce owocom nierówne. Najsmaczniejsze są oczywiście te własne, zebrane prosto z krzaka. Są nie tylko smaczne, ale i świeże oraz zdrowe. Samemu hodując krzewy owocowe, ma się bowiem pewność, że do ich uprawy nie zostały zastosowane żadne środki chemiczne. To właściciel ogrodu decyduje o tym, jakich środków do uprawy roślin będzie używał. Najlepiej jest oczywiście stosować te naturalne. Własne krzewy owocowe w ogrodzie to możliwość spożywania zawsze świeżych owoców. Te w przeciwieństwie do tych kupnych, zawierają znacznie więcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Co więcej, także domowe przetwory z takich owoców są o wiele smaczniejsze i zdrowsze.

Krzew owocowy

Czym się kierować wybierając krzewy owocowe do własnego ogrodu?

Na rynku dostępne są oczywiście przeróżne nasiona krzewów owocowych. Przy wyborze tych konkretnych, pod uwagę warto wziąć kilka istotnych elementów. Przede wszystkim istotny jest termin ich owocowania. Ten uzależniony jest zarówno od gatunku krzewu, jak i konkretnej odmiany. Jeśli chodzi choćby o maliny, to zakupić można bądź odmiany owocujące latem, bądź odmiany owocujące jesienią. Podobnie jest w przypadku truskawek. Wybierając konkretne krzewy owocowe, warto także postawić na takie, które dają owoce przez możliwie długi czas. To nie tylko możliwość cieszenia się świeżymi owocami przez kilka miesięcy, ale również uniknięcie spiętrzenia prac w ogrodzie.

Krzew malin

 

Na jakie krzewy owocowe się zdecydować?

W pierwszej kolejności wskazać można na maliny. To znane, lubiane i popularne krzewy owocowe. Dlatego warto w swoim ogrodzie posadzić choć kilka krzewów. Co ważne, na rynku dostępne są różne odmiany malin. Konkretnie mowa tu o roślinach jednorocznych (często określane jako jesienne) i dwuletnich. Do popularnych odmian roślin jednorocznych zaliczyć można 'Polkę', 'Polanę' oraz 'Polesie'. Jeśli chodzi o odmiany roślin dwuletnich, to w tym przypadku wymienić można 'Bristol', 'Laszkę', 'Tulameen' oraz 'Fallgold'. Wszystkie wspomniane odmiany dostępne są na stronie https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Sadzonki-malin-6799.html.

W ogrodzie warto także posadzić agrest. To również bardzo popularny krzew owocowy. Agrest z powodzeniem jeść można za surowo, jak i można zrobić z niego przetwory. Tak jak w przypadku malin, tak i w przypadku agrestu wyróżnić można kilka jego odmian. Jeśli owoc ten chce się wykorzystać przede wszystkim na przetwory, to warto postawić na takie odmiany jak 'Biały Triumf', 'Czerwony Triumf', 'Hinnonmaki Rot; bądź 'Invicta'. Agrest jest niezwykle zdrowym owocem. Bogaty jest m.in. w witaminę C, witaminy z grupy B oraz prowitaminę A.

Warto jeszcze wspomnieć o porzeczce, która również świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Jest to owoc bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę PP, prowitaminę A oraz takie minerały jak żelazo, potas, mangan, wapń oraz fosfor. Co ciekawe, wyróżnić można porzeczkę czarną, czerwoną oraz białą. Okres dojrzewania porzeczki czarnej przypada na drugą połowę czerwca i charakteryzuje się lekko kwaskowatym smakiem. Z kolei porzeczka czerwona charakteryzuje się dużą odpornością na mróz i choroby. Wśród jej popularnych odmian wymienić można 'Detvan' oraz 'Holenderski Rolan'. Jeśli zaś chodzi o porzeczkę białą, to jest ona mniej popularna. Wymaga bowiem dużego nasłonecznienia.

Komentarze