Jaki dywanik do łazienki?

Dywanik do łazienkiŁazienka to pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim praktyczne. Nie bez znaczenia jest również jej wystrój oraz dodatki, które są funkcjonalne i estetyczne. Jednym z nich jest dywan. Jaki dywan do łazienki wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanika do łazienki?

Dywanik łazienkowy to funkcjonalny i stylowy dodatek do łazienki. A co ważne, jest niedrogi, a więc pozwala na szybką i tanią metamorfozę pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanika do łazienki? Zanim wybierzesz konkretny model, weź pod uwagę kilka istotnych czynników, które ułatwią Ci wybór.

Miejsce w łazience

W pierwszej kolejności określ miejsce, w którym ma się znaleźć dywan łazienkowy. Czy ma być obok prysznic lub wanny? A może koło umywalki?

Rozmiar

Istotny jest rozmiar dywanika, który należy dostosować nie tylko do indywidualnych upodobań, ale przede wszystkim do wielkości łazienki.

Kształt

Oprócz wielkości dywaniku ważny jest jego kształt. Najczęściej ma kształt koła albo prostokąta. W kwadratowej łazience dobrze będzie prezentował się okrągły. Z kolei podłużny idealnie sprawdzi się w prostokątnym pomieszczeniu.

Materiał

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany jest dywanik.

Kolor

Wybór kolorystyki zależy od Twoich indywidualnych upodobań, a także aranżacji wnętrza. Dobrze, aby dywanik był dopasowanym kolorystycznie do pozostałych elementów dekoracyjnych. Dzięki temu całość będzie ze sobą spójna.

Czym powinien charakteryzować się dywan do łazienki?

Dywaniki łazienkowe są estetyczną dekoracją. Jednak ich podstawową funkcją jest położenie na nich stóp, gdy wychodzi się z wanny. Z tego względu muszą wykazywać pewne właściwości, aby spełniać swoją funkcję. Przede wszystkim dywanik łazienkowy powinien:

  • chłonąć wilgoć - łazienka to miejsce, w którym jest pełno wilgoci. Zadbaj o to, aby był on wykonany z włókien, które doskonale chłoną wodę,
  • antypoślizgowy - dobrze, aby dywan był antypoślizgowy. W praktyce oznacza to, że nie będzie się przesuwał podczas użytkowania. Zminimalizuje to ryzyko się poślizgnięcia,
  • łatwy w czyszczeniu - dywaniki dość szybko się brudzą, a więc warto rozważyć zakup modelu, który można prać w prace. To znacznie ułatwi proces czyszczenia,
  • miękki - mięciutki dywan poprawi komfort.

Jaki materiał na dywanik łazienkowy jest najlepszy?

Materiał, z którego wykonany jest dywanik łazienkowy, wpływa na jego wytrzymałość, sposób czyszczenia oraz wygląd. Od rodzaju tkaniny jest uzależniony czas schnięcia maty. Im splot jest grubszy, tym dłuższy czas oczekiwania na wyschnięcie. Najważniejsze, aby materiał dobrze wchłaniał wilgoć. Bardzo dobrze sprawdzą się dywaniki z bawełny. Warto zwrócić uwagę na wykończenie dywanika od spodu, a także długość włosa.

Zwróć uwagę także na spodnią warstwę dywanika. Powinna posiadać antypoślizgową powłokę, która zapewni bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się podczas wychodzenia z wanny lub prysznica. Ponadto antypoślizgowe chodniki nie rolują się ani nie zawijają. Tym samym na dłużej zachowują swój perfekcyjny wygląd.

Komentarze