Jak zużywać mniej prądu?

Zużywanie mniej prąduZnaczną część naszych comiesięcznych wydatków stanowią koszty energii elektrycznej. Niestety prąd coraz częściej drożeje, dlatego rachunki ciągle rosną. Jednym wyjściem, aby je obniżyć, jest zmniejszenie zużycia energii. Jest na to mnóstwo prostych sposobów, które będą wymagały jedynie odrobinę uważności i zmiany nawyków.

Najwięcej prądu zużywamy w okresie jesienno - zimowym, kiedy dzień jest krótki, ponieważ koniecznością staje się oświetlanie pomieszczeń rano oraz popołudniami i wieczorami. Sporo energii zużywają również urządzenia domowe, które muszą być stale podłączone do sieci, takie jak na przykład lodówka. Coraz więcej godzin dziennie spędzamy też przed ekranami komputerów i telewizorów. Wszystkie te urządzenia mogą zużywać mniej energii, jeśli zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Co zrobić, aby lodówka i kuchenka elektryczna zużywały mniej prądu?

Około jedna trzecia wydatków na prąd to koszty korzystania z lodówki. Możemy, nieco je zredukować przestrzegając kilku prostych reguł:

Nie stawiajmy lodówki w pobliżu źródeł ciepła
Ustawienie urządzenia bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki, czy kaloryfera nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ przy wysokiej temperaturze otoczenia, lodówka musi zużyć więcej prądu, aby utrzymać niską temperaturę żywności. Jeśli mamy taką możliwość najlepiej ustawić ją w spiżarni, ponieważ takie pomieszczenie z reguły jest chłodne i nie znajdują się w nim żadne dodatkowe źródła ciepła.

Zadbajmy o kondycję uszczelek
Dobrze przylegające do drzwi lodówki, sprawne uszczelki to podstawa. Dzięki nim ciepłe powietrze z zewnątrz nie dostaje się do wnętrza urządzenia i nie zmniejsza jego efektywności.

Zwracamy uwagę na to, jak przechowujemy żywność
Bardzo ważne jest to, by do lodówki wstawiać produkty o temperaturze pokojowej, a nie ciepłe, czy gorące. Jeśli z kolei mamy zamiar coś rozmrozić, to warto zrobić to właśnie w lodówce. Co prawda żywność wyjęta z zamrażarki na stół, rozmrozi się szybciej, ale jeśli poprzedniego dnia wieczorem włożymy zamrożone danie do lodówki, to do rana z pewnością będzie rozmrożone, a sprawi również, że we wnętrzu lodówki będzie naturalnie chłodniej, dzięki czemu zmniejszy się pobór prądu.

Sporo energii zużywają też elektryczne kuchenki. Korzystamy z nich codziennie, warto więc wyrobić sobie pewne nawyki, które zmniejszą zużycie energii elektrycznej.

Po pierwsze utrzymujmy nasze garnki i patelnie w idealnej czystości. Zadbajmy o to, by były czyste nie tylko na wierzchu, ale również pod spodem, ponieważ zalegająca warstwa brudu utrudnia rozprowadzanie ciepła i powoduje, że potrawy dłużej się gotują.

Po drugie dopasujmy wielkość garnka lub patelni do średnicy palnika. Naczynie powinno być nieco większej od kółka na płycie grzejnej - dzięki temu unikniemy ogrzewania powietrza wokół niego. Wybierajmy też takie garnki, które dobrze rozprowadzają i utrzymują ciepła. Najlepiej sprawdzą się te miedziane oraz aluminiowe z grubym dnem.

Po trzecie gotujmy potrawy pod przykryciem i w jak najmniejszej możliwej ilości wody, a najlepiej na parze - im mniej płynu do grzania, tym mniej zużytego prądu. Podobnie rzecz się ma z gotowaniem wody w czajniku. Bez sensu jest gotowanie za każdym razem napełnionego po brzegi wodą naczynia. Wlewajmy jej zawsze tylko tyle, ile akurat będzie nam potrzebne, czyli na przykład dwie lub trzy filiżanki od herbaty na śniadanie.

Po czwarte korzystajmy ze sprytnych urządzeń takich jak szybkowar, które nie tylko pozwolą zaoszczędzić sporo prądu, ale i znacznie skrócą czas przygotowania posiłku, a dania w nim przygotowane będą smaczne i zdrowe.

Jak zaoszczędzić na oświetleniu i zmniejszyć zużycie energii przez komputer?

Nowoczesne energooszczędne żarówki to standard już w prawie każdym domu. Jeśli ktoś, z jakiegoś powodu jeszcze ich nie posiada, to najwyższa pora to zmienić. Najmniej prądu zużywa oświetlenie ledowe. Warto założyć je w kuchni, łazience, czy przedpokoju, gdzie często zapala się i gasi światło. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy często większej ilości światła, zainstalujmy żyrandole na więcej żarówek o mniejszej mocy, zamiast jednej lampy o dużej mocy. Dzięki temu zyskamy możliwość zapalania różnej ich liczby, w zależności od bieżącej potrzeby, co pozwoli zmniejszyć zużycie prądu.

Co zrobić, aby w pomieszczeniach było jaśniej bez zapalania światła?

Są na to sposoby. Często sami odcinamy sobie dostęp światła słonecznego do pomieszczeń, co skutkuje koniecznością zapalanie lampy nawet w ciągu dnia. Unikniemy tego, rezygnując z ciężkich zasłon i gęstych firanek oraz dużych kwiatów na parapetach. Im mniej zasłonięta powierzchnia oka, tym więcej światła w pokoju. Może warto wcale nie wieszać zasłonek, tylko zastąpić je roletami, które będziemy spuszczać wieczorem, aby uniknąć wzorku wścibskich sąsiadów. Nie dość, że będą skuteczniejsze, to jeszcze nie będą zacieniać pomieszczenia w ciągu dnia.

Jednym z najczęściej używanych w domu urządzeń elektronicznych jest komputer. Dostosujmy jego parametry do swoich potrzeb, zamiast kupować model, którego możliwości wcale nie będziemy wykorzystywać, za to on będzie zużywać więcej naszego prądu. Naprawdę nie warto inwestować w super szybki procesor, najlepszą kartę graficzną i ogromną pamięć, jeśli na komputerze korzystamy w większość przypadków tylko np. z edytora tekstów, sprawdzamy maile i dokonujemy zakupów w sklepach internetowych.

Ponadto podczas użytkowania urządzenia, pamiętajmy, by używać trybu hibernacji za każdym razem, gdy odchodzimy na chwilę od komputera. Unikajmy też zostawiania laptopa z włączoną przez całą dobę do prądu wtyczką.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie - wyłączajmy z kontaktu wszystkie urządzenia elektryczne, z których nie korzystamy w danym momencie. Nie zostawiajmy ładowarek od telefonów w gniazdkach, wyłączajmy czuwanie w telewizorze oraz router WiFi, gdy nie korzystamy z Internetu. Gaśmy też światło za każdym razem, gdy wychodzimy z pokoju.

Jeśli te wszystkie proste nawyki wejdą nam w krew, to skali roku zaoszczędzimy na rachunkach za prąd sporą sumkę, a przy okazji przyczynimy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, ponieważ energia elektryczna w Polsce niemal w całości pochodzi ze spalania węgla.

Komentarze