Jak zregenerować skórę palacza?

Regeneracja skóry palaczaPalące problemy osób uzależnionych od papierosów dotyczą nie tylko wpływu nikotyny i innych substancji toksycznych na organy wewnętrzne, ale również na skórę. Zmarszczki, przebarwienia czy wypryski to najbardziej widoczny skutek palenia. Czy da się cofnąć zniszczenia, jakie pozostawiły po sobie papierosy na naszej twarzy?

Jak papierosy niszczą skórę?

Sieją zniszczenie dwutorowo: od wewnątrz i od zewnątrz. Zaciągając się papierosem wdychamy dziesiątki toksycznych substancji, które osadzają się nie tylko w płucach, ale docierają do każdego organu - także do warstw skóry osłabiając ją od wewnątrz.

Papieros to niewielki przedmiot - zazwyczaj ma około 5cm długości. Kończąc palenie żar jest nie dalej niż 2 cm od naszej twarzy. Pani Magdalena Jaglarz, wykształcona chemik i doświadczona kosmetyczka wyjaśnia, jaki ma to wpływ na skórę: "Ciepło wytwarzane przez tlący się tytoń rozszerza pory, przez co nasza skóra absorbuje dym i wszystkie toksyny w nim zawarte. Najgorsze dla skory są tlenek węgla, kadm oraz amoniak. Te zanieczyszczenia przyczyniają się do powstawania wągrów i rozwoju stanów zapalnych. Dym papierosowy osadza się na powierzchni skory i uniemożliwia jej oddychanie. Efektem tego są nie tylko wypryski, ale także zaburzenie gospodarki hydrolipidowej. Cera jest wysuszona, ziemista i szorstka w dotyku.

Ciepło wytwarzane przez tlący się papieros oraz toksyczny dym sprawiają, że na twarzy pojawiają się zmarszczki palacza - czyli bruzdy nosowo-wargowe oraz opadnięte kąciki ust. Nie tylko żar papierosa oraz toksyny sprawiają, iż proces starzenia nadchodzi szybciej. W skórze brakuje witamin i minerałów, poprzez co jest dużo cieńsza i o wiele bardziej podatna na niszczące działanie promieni UV.

Czy da się całkowicie zregenerować skórę?

W salonach kosmetycznych dostępnych jest wiele zabiegów, które pozwalają cofnąć zniszczenia na skórze palacza. Przede wszystkim należy skupić się na dostarczaniu witamin i minerałów do głębszych warstw skóry, czyli tam, gdzie rozpoczyna się proces regeneracji. Wypalenie jednego papierosa sprawia, ze z organizmu ubywa 25mg witaminy C. Norma to dziennie dostarczanie jej do organizmu w ilości 100mg!

Aby unormować poziom witamin i minerałów w skórze warto sięgnąć po zabieg mezoterapii mikroigłowej bądź igłowej. Poprzez niewielkie, kontrolowane nakłucia możemy dostarczyć do głębokich warstw naskórka witaminy A, E, C, B3 i B12. Każda z nich jest odpowiedzialna za zdrowa, jędrna i nawilżoną skórę. Mezoterapia pozwala nam także na likwidację zmarszczek - rewitalizujemy skórę przy użyciu kwasu hialuronowego.

Aby dogłębnie oczyścić skórę warto sięgnąć po peelingi kwasami kosmetycznymi. Odpowiednio dobrana substancja sprawi, że cera odzyska równomierny koloryt i jędrność, a także przywrócona zostaje równowaga hydrolipidowa. Nasz ekspert, Magdalena Jaglarz, szczególnie poleca kwas migdałowy, szikimowy i laktobionowy.

Pielęgnacja skóry palacza

Pierwszym krokiem rozpoczynający proces regeneracji skóry to rzucenie palenia - na nic zdadzą się kosmetyki i zabiegi, jeśli nagminnie będziemy truć cały organizm.

Regularna pielęgnacja powinna bazować na dostarczeniu skórze witamin i minerałów - zarówno w produktach spożywczych (owoce i warzywa) jak i w kremach, maseczkach i sebum. Najbardziej istotne dla naszej skóry są witaminy A, E i C. Należy zadbać o nawodnienie organizmu - minimum 2 litry wody dziennie sprawią, że ciało będzie pozbywać się toksyn. Palacz musi szczególnie zadbać o oczyszczanie skóry od zewnątrz - oleje do demakijażu, płyn micelarny, tonik do twarzy to podstawowe kosmetyki, które powinny być stosowane każdego ranka i wieczora.

Komentarze