Jak usunąć wosk z tkanin?

Wosk na tkaninieW wielu domach ciężko wyobrazić sobie uroczystą rodzinną kolację bez światła i zapachu świec, stojących na stole. Świece, te zapalane od święta i na co dzień, tworzą niepowtarzalny nastrój, sprawiają, że każde pomieszczenie wygląda przytulnie i ciepło. Dzięki migoczącym płomieniom łatwiej nam zapomnieć o codziennych kłopotach i odpocząć. Blask ich płomieni nie raz budzi w nas refleksje, a w ich świetle zawsze wyglądamy piękniej i młodziej.

Każdemu miłośnikowi świec zdarzyć się może, że kapiący ze świec wosk ubrudzi ubranie lub obrus. Czy jesteśmy w stanie odratować poplamioną garderobę? Czy obrus z tłustą plamą po wosku koniecznie musi wylądować w koszu? Oczywiście, że nie. Istnieje bowiem kilka sposobów, by zabrudzenie tego typu zniknęło jak za pomocą czarodziejskiej różdżki.

Cierpliwie poczekaj

Zawsze poczekaj aż wosk wyschnie. Dotyczy to każdego przypadku, bez względu na rodzaj powierzchni, która została poplamiona. Próba usunięcia gorącego wosku zawsze skończy się katastrofą - wetrzesz wosk mocniej w tkaninę. Gdy plama wystygnie i zaschnie, możesz ruszyć do jej wywabiania. Sposoby są różne, a wybór należy do ciebie.

Prasowanie

Poszukaj w szafkach kuchni papieru śniadaniowego, może to być również kawałek papierowego, dość grubego ręcznika. Rozgrzej żelazko, umieść papier na plamie i prasuj. Pamiętaj by żelazko cały czas znajdowało się w ruchu. Gdy zobaczysz, że papier jest ubrudzony, przesuń go i nadal prasuj na czystej powierzchni. Wykonuj te czynności dopóki cały wosk nie zostanie przeniesiony na podkład, który zastosowałaś. Gdy mimo tego, na tkaninie pozostanie tłusta plama, polej ją płynem do mycia naczyń lub odplamiaczem i wypierz w pralce.

Mrożenie

Drugim sposobem a pozbycie się śladu z wosku, jest mrożenie. Weź materiał, który jest ubrudzony, zawiń go w foliową torebkę i wsadź do zamrażarki. Trzymaj w zamrażarce przez noc, a rano wyjmij i delikatnie, za pomocą noża spróbuj zeskrobać wtopiony w tkaninę wosk. Zimno spowoduj, że wosk łatwo się wykruszy i odpadnie. Co ważne, pamiętaj, by nigdy nie zeskrobywać wosku przy pomocy noża z ząbkami. Prawdopodobieństwo, że uszkodzisz wtedy materiał, jest duże. Gdy wosk zabrudził dywan, który z oczywistych powodu, do zamrażarki trafić nie może, obłóż go kilkakrotnie kostkami lodu, efekt, który otrzymasz będzie podobny.

Namaczanie plamy

Gdy plama nie zniknęła z tkaniny, ale udało ci się usunąć wosk wykorzystując do tego któryś z dwóch wcześniejszych sposobów, spróbuj sposobu z namaczaniem. Zanurz materiał w odplamiaczu i pozostaw na kilka godzin. Po wyjęciu, wypierz w odpowiedniej temperaturze. Pamiętaj by wcześniej sprawdzić na skrawku tkaniny, czy kontakt z wybielaczem, nie zniszczy jej definitywnie.

Odplamiacz do dzieła

Gdy plama jest oporna na wszystkie wcześniejsze metody, zawsze możesz wybrać się do sklepu i kupić specjalistyczny odplamiacz, których na rynku jest całe mnóstwo, a każdy z producentów zapewnia, ze działa i plama znika prawie natychmiast. Pamiętaj o przeczytaniu przedtem etykiety na opakowaniu, by dostosować płyn do tkaniny, którą chcesz wyczyścić.

Pralnia

Gdy i to nie pomoże, poszukaj w okolicy pralni chemicznej i zapytaj pracujących w niej specjalistów, co zrobić. Z pewnością chętnie pomogą, nie zapomnij zapytać o cenę, zanim zdecydujesz się zostawić tam materiał.