Jak urządzić funkcjonalną kuchnię w małym pomieszczeniu?

Kuchnia w małym pomieszczeniuKuchnie, szczególnie w starym polskim budownictwie często zlokalizowane są w bardzo małych pomieszczeniach. Standardowa kuchnia w dwupokojowym mieszkaniu ma zwykle od 6 do 8 metrów kwadratowych. Na szczęście dzięki powszechnemu stosowaniu mebli na wymiar nawet tak małą kuchnię można praktycznie zagospodarować.

Do swobodnego funkcjonowania małej rodziny wystarczy zabudowa meblowa o długości 3..4 metrów. Musi w niej znaleźć się lodówka, za nią blat roboczy do przygotowywania składników następnie zlew i suszarka i następny mały blat kuchenny roboczy, później płyta za której dobrze żeby też był kawałek blatu. Pozostałe miejsca wypełniamy różnego typu szafkami i szufladami kuchennymi na wymiar. W górnych szafkach coraz częściej montuje się te otwierane do góry, na dole królują szuflady.

W rogu, a zwłaszcza pod zlewem, można montować specjalne wysuwane koszyki do miejsc trudno dostępnych. W zabudowie mebli kuchennych nie może także zabraknąć okapu. Jeśli miejsca jest mało wybieramy ten podszafkowy.

W każdej kuchni dobrze jest żeby znalazł się chociaż mały stół. Można wybrać taki składany na ścianę. Aby kuchnia prezentowała się urokliwie należy też pomyśleć o dekoracji okien, podkładkach, ściereczkach kuchennych i dobrym oświetleniu.