Jak stworzyć harmonijną aranżację kuchni? Wybór płytek ceramicznych

Harmonijna aranżacja kuchniAranżacja kuchni musi być dopracowana w każdym szczególe, aby przebywanie w niej sprawiało przyjemność. Ważne jest spójne połączenie wszystkich elementów - od płytek ceramicznych, przez meble, aż po oświetlenie. Płytki ceramiczne zajmują sporą powierzchnię pomieszczenia, ponieważ wykorzystuje się je jako materiał podłogowy i zajmują część ścian. Mogą stanowić wspaniałe tło całej aranżacji lub powodować, że końcowy efekt nie będzie satysfakcjonujący. Czym się kierować przy zakupie płytek, aby wnętrze było pełne harmonii?

Jakie znaczenie ma wielkość płytek?

W przypadku dużej kuchni można dowolnie eksperymentować z wielkością płytek, chociaż projektanci chętnie wykorzystują płytki ceramiczne wielkoformatowe, aby uzyskać jednolitą powierzchnię bez wyraźnych łączeń. Gdy chodzi o małą kuchnię, wówczas jednolita tafla podłogi jest wskazana, ponieważ brak widocznych linii powoduje, że wydaje się przestronniejsza. Czy jednak płytki wielkoformatowe są odpowiednie do pomieszczenia o niewielkim metrażu?

Podłoga w małej kuchni - jakie płytki wybrać?

Mała kuchnia kumuluje jeszcze więcej problemów niż duża. Jej urządzenie wymaga staranniejszego doboru materiałów i powoduje pewne ograniczenia. Mogłoby się wydawać, że płytki kuchenne o klasycznych wymiarach sprawdzą się w niej doskonale i oczywiście można z nich skorzystać, ale warto sprawdzić, czy jednak wersje wielkoformatowe nie będą lepsze. Ich zastosowanie zależy od konkretnego metrażu, ale też od układu pomieszczenia. Jeżeli kuchnia jest tak mała, że nie zmieszczą się dwa rzędy płytek i trzeba je docinać, konieczny jest wybór mniejszego wariantu. Jeśli jednak mieszczą się we wnętrzu, jednolita podłoga optycznie je powiększy i pomoże zachować spójny efekt. Dobry wybór stanowią jasne barwy, a przede wszystkim biel i beż, ale można też skorzystać z jasnej, metalicznej szarości lub pasteli. Połyskująca faktura fantastycznie odbija światło i nadaje wnętrzu głębi. Mocne wzory nie są wskazane, lepiej postawić na jednolitą płaszczyznę. Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon, wówczas najlepiej sprawdza się zastosowanie jednego rodzaju płytek - zapewni to efekt, jakbyśmy mieli do czynienia z jednym, dużym pomieszczeniem. W przypadku dużych kuchni istnieje większa dowolność, ale skorzystanie z takiego rozwiązania zapewnia ład we wnętrzu.

Jak zapewnić spójność płytek z całą kuchnią?

Wszystkie elementy wykończenia wnętrza muszą do siebie pasować, dlatego w pierwszej kolejności należy określić planowany styl aranżacji. W stylu skandynawskim sprawdzą się białe płytki lub imitujące drewno. Ciekawym pomysłem są płytki inspirowane podłogą pomalowaną na biało z przetarciami w stylu vintage. Całość powinny uzupełnić białe meble i elementy z jasnego drewna. Jeżeli chcesz sięgnąć po wzorzyste płytki, pamiętaj, że reszta kuchni powinna być stonowana. Płytki do kuchni w każdym stylu znajdziesz na stronie www.paste-group.pl. Odwiedzając salon płytek poznań, będziesz mieć dostęp do różnorodnych wariantów zgodnych z najświeższymi trendami.

Komentarze