Jak prać? Sekrety dobrze zrobionego prania

Jak prać?W naszych domach znajduje się wiele rzeczy, które należy wyprać, ale niekoniecznie wiemy jak się za to zabrać. Kłopoty sprawiają długie, lecz delikatnie firanki. W końcu co to za materiał, czy można je po prostu wrzucić do pralki? Natomiast ręczniki to już zupełnie inna historia. Pierzemy je często, ale czasami nawet wyjęte prosto z pralki, wciąż brzydko pachną. W niektórych przypadkach, po kilku praniach, stają się szorstkie jak papier ścierny. Na koniec wisienka na torcie, czyli dość oburzająca teoria. Słyszeliście, że dżinsów podobno nie powinno się w ogóle prać?

Ten artykuł to dawka wiedzy, dla każdego, kto dopiero zaczyna prać na własną rękę. Niemniej jednak nawet doświadczone osoby mogą tu znaleźć ciekawe rozwiązania.

Metka skarbnicą wiedzy

Przygodę z praniem najlepiej zacząć od podstaw. Na każdym produkcie nadającym się do prania znajduje się instrukcja postępowania. Warto zwrócić na nią uwagę już przed dokonaniem zakupu. Możecie tam znaleźć informację szczególnie ważną dla osób, które nie wyobrażają sobie prania ręcznego. Wiele pięknych rzeczy z uwagi na delikatny materiał nie powinno być wrzucanych do pralki. Na metce znajduje się także informacja w związku z najwyższą dopuszczalną temperaturą prania. Po przekroczeniu górnej granicy może się okazać, że nasz najnowszy sweterek zmienił rozmiar z XL na XS. Podsumowując, niezastosowanie się do instrukcji może spowodować zniszczenie odzieży.

Jak prać firanki?

Jak prać firanki?

Skoro podstawy podstaw zostały już omówione, czas zgłębić tajemnice prania pierwszej wspomnianej rzeczy, czyli firanek. Przed bezwzględnym wrzuceniem do pralki powinniście je odpowiednio przygotować. Firanki świetnie zbierają kurz. Dlatego na początku powinniście je porządnie wytrzepać. Kolejnym krokiem jest zamoczenie firanek w wodzie z proszkiem. Jaki środek najlepiej wybrać? Odpowiedź jest prosta, a mianowicie kupcie proszek do firanek. Kiedy nie macie takiej możliwości i musicie użyć tego, co macie w domu wybierzcie proszek do prania białych ubrań. Wrzucanie delikatnych materiałów do pralki jest zawsze ryzykowne. Warto zabezpieczyć firanki wkładając je do specjalnego woreczka albo umieszczając w poszewce na poduszkę. Skoro zdecydowaliście się podjąć ryzyko i zaoszczędzić trochę czasu pamiętajcie, aby wybrać odpowiedni program. Niektóre pralki mają już programy dedykowane do takiego prania. W przypadku standardowej pralki wybierzcie program do tkanin delikatnych. Pamiętajcie też, że firanki powinny być prane w temperaturze nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza.

Jak prać ręczniki?

Jak prać ręczniki?

Pamiętacie wątek o stosowaniu się do zaleceń umieszczonych na metce? Ten przypadek nie jest wyjątkiem. Na każdym ręczniku znajduje się metka z informacją, w jakiej temperaturze powinien być prany. Ręczniki należą do kategorii rzeczy, które można prać w wyższych temperaturach, co nie znaczy, że pralkę mamy ustawiać na najwyższą możliwą temperaturę. Większość z nich może być prana w maksymalnie 60 stopniach. Najlepiej będzie, jeśli ręczniki wypierzecie z innymi ręcznikami. Przed wrzuceniem ich do pralki, strzepnijcie każdy z nich. Włókna ręczników przybiorą wtedy inną pozycję, dzięki czemu wybrane detergenty będą miały do nich lepszy dostęp. Pamiętajcie, by nie przeładować swojej pralki. Proszki lub płyny, które zastosujecie w przypadku zbyt dużej ilości rzeczy w pralce, nie zostaną odpowiednio wypłukane. W efekcie ręcznik może stać się szorstki. Ważne dla miękkości ręczników jest również suszenie. Szczęście w tej sytuacji mają posiadacze suszarek bębnowych. Po suszeniu w tego typu urządzeniach ręczniki są naprawdę miękkie, ponieważ ich włókna zostały uniesione i spulchnione.

Jak prać dżinsy?

Jak prać dżinsy?

Dżinsy zagościły w naszych szafach na dobre i nic nie wskazuje na to, by to się miało zmienić. Dlatego, opłaca się wiedzieć, jak należy je prać, aby szybko ich nie zniszczyć. Podobno dyrektor generalny firmy Levi's uważa, że prawdziwych dżinsów nie należy w ogóle prać. To dość oryginalna teoria i najprawdopodobniej wciąż chcecie wiedzieć jak je wyprać. Zanim pierwszy raz wrzucicie je do pralki, powinniście dać im chwilę na dopasowanie się do Waszego ciała. Kiedy nadejdzie już moment, że definitywnie będą potrzebować prania, sprawdźcie wszystkie kieszenie, jedna chusteczka może zepsuć całe pranie. Następnie zapnijcie zamek, aby się nie zepsuł i nie poszarpał innych materiałów. Nie zapomnijcie o przewróceniu ich na lewą stronę. Dżinsy najlepiej prać z innymi dżinsami o podobnym odcieniu, ten farbowany materiał zawsze uwalnia trochę barwnika. W odróżnieniu od ręczników, dżinsy należy prać w niskich temperaturach. Maksymalna temperatura, w jakiej powinniście je prać to 30 stopni Celsjusza. Spodnie tego typu najlepiej suszyć rozłożone na ręczniku, jeśli jednak nie macie zbyt wiele miejsca, możecie powiesić je za pomocą spinaczy na zwykłej suszarce. Dżinsów nie powinno się suszyć, ani w suszarce bębnowej ani na kaloryferze. Suszenie takich spodni na zewnątrz w słoneczne dni również nie jest zalecane. Promienie słońca mogą sprawdzić, że kolor wypłowieje i Wasze dżinsy już nie będą czarne.

Reasumując, pamiętajcie że podstawowe informacje o tym, jak prać daną rzecz, znajdziecie na jej metce. Przestrzegajcie instrukcji prania, wybierzcie odpowiedni program i temperaturę. Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak poradzić sobie z praniem tych rzeczy.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Europe Distribution Group Sp. z o.o. (b2b.europedg.pl).

Komentarze