Jak pokonać trądzik? Sposoby na trądzik

TrądzikTrądzik to wbrew pozorom nie tylko problem młodzieży. Potrafi on niestety wpłynąć niekorzystnie na życie nawet dorosłych, skutecznie zabierając pewność siebie. Ale, co najważniejsze, z trądzikiem można walczyć i wygrać. Trądzik jest wynikiem nadmiernej produkcji sebum, czyli tłuszczu, który pokrywa naszą twarz.

Zdrowy połysk na twarzy oznacza, że sebum jest wydzielane w prawidłowej normie, natomiast nadmiar skutkuje zatkaniem ujścia mieszków włosowych, gdzie rozwijają się bakterie, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych, a to powoduje powstawanie zaskórników.

Podstawa to pielęgnacja

Choć sam trądzik nie jest wynikiem zaniedbań na polu higieny, a raczej ma związek z hormonami, to w pierwszej kolejności należy zadbać o pielęgnację cery trądzikowej. Samo umycie twarzy nie jest rozwiązaniem. Skuteczna pielęgnacja cery trądzikowej opiera się na używaniu kosmetyków z przeznaczenie do właśnie tej cery. Pomoże to uniknąć podrażnień i przesuszenia cery. Najlepsze będą specjalne żele antybakteryjne i obowiązkowo krem nawilżający. Przy codziennej pielęgnacji należy postawić tylko na używanie kosmetyków z linii z przeznaczeniem do cery trądzikowej, tylko takie będą w pełni skuteczne, gdyż ich skład ma przeznaczenie właśnie do cery trądzikowej.

Dieta, kosmetyczka, lekarz

Nasz dieta, co i w jakiej ilości ma ogromny wpływ na nasz cały organizm. W przypadku walki z trądzikiem należy unikać ostrych potraw i przypraw oraz kakao i czekolady. Jeśli nie jesteś pewny co możesz jeść, najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który to ułoży menu dostosowane specjalnie dla nas. W walce z niechcianymi przemianami skórnymi pomóc może też kosmetyczka. Regularne zabiegi oczyszczające mają korzystny wpływ na walkę z trądzikiem. Zaleca się też dermabrazję. Gdy zmagamy się z wyjątkowo ciężką formą trądziku pomocny będzie lekarz, nie zawsze dermatolog. Specjalne przypisane nam antybiotyki pomagają w skutecznym leczeniu trądziku.

Czy można uchronić się przed trądzikiem?

Istotna w walce z trądzikiem będzie wiedza. I to zarówno z zakresu kosmetologii, jak i medycyny. Bo najważniejsze to wiedzieć, jak powstaje trądzik, aby móc z nim skutecznie walczyć. Unikanie namiaru słońca i solarium, wzbogacenie diety przede wszystkim o wartościowe składniki, a unikanie "pustych kalorii" oraz tłustych potraw na pewno pomoże. Warto tu postawić głównie na produkty zbożowe i przetwory mleczne. Nie należy też zapominać o piciu dużej ilości wody w ciągu dnia.

Co z makijażem przy cerze trądzikowej?

Cera trądzikowa jest trudna w pielęgnacji, ale też przy doborze makijażu. Można bowiem niechcący nałożyć złe kosmetyki, które zamiast zakryć zmiany skórne, jeszcze bardziej je uwidocznia. Najlepiej używać kosmetyków, które zawierają aktywne składniki bakteriobójcze. Poza tym dobre będą produkty mineralne. Trzeba niestety zrezygnować z użycia rozświetlacza, który niepotrzebnie przyciągnie wzrok na całą twarz i z różów o odcieniu zbliżonym do trądzika ponieważ podkreśli to wszystkie wypryski.

Trądzik u dorosłych - jak z nim walczyć?

Różnica między trądzikiem, który występuje u młodzieży, a trądzikiem u osób dorosłych polega na tym, że w przypadku tych drugich jest mniejsze występowanie zaskórników, oraz mniejszych stanów zapalnych skóry. Trądzik u dorosłych jest wynikiem dużego stężenia hormonów – androgenów. Duży wpływ na występowanie trądziku ma też poziom stresu, zła dieta, zmęczenie i brak regularnego odpoczynku. Poza tym kosmetyki, które posiadają złe dla naszej cery składniki też mogą być tu winne, oraz przyjmowane przez nas niektóre leki ( np.: źle dobrana antykoncepcja doustna ).

W przypadku osób dorosłych walczących z trądzikiem najważniejsza będzie wizyta u dermatologa. Poza tym należy pamiętać o skutecznej, codziennej pielęgnacji i nawilżeniu skóry. Pomocne też będzie spożywanie witamin ( C, B2, PP ) oraz picie herbat ziołowych.

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca i to zarówno w pielęgnacji, jak i codziennym życiu. Ale najważniejsze, że istnieją skuteczne sposoby walki z tymi zmianami skórnymi, tak, aby cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem zawsze.