Jak mówił Mark Twain, rzucanie palenia jest proste. Ale jak to zrobić?

PalenieProblem rzucania palenia jest dość często spotykany w różnych środowiskach, grupach społecznych czy wiekowych. Niektórzy borykają się z nim latami, innym udaje się skutecznie zwalczyć uzależnienie w znacznie krótszym czasie. Część osób decyduje się na walkę z rzuceniem palenia za pomocą leków czy odpowiedniej kuracji. Jakie specyfiki zyskują dziś popularność?

Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to tysiące razy - Mark Twain

Z pewnością pod powyższym zdaniem, przypisywanym wielkiemu amerykańskiemu pisarzowi - Markowi Twainowi, wiele osób próbujących rzucić palenie chętnie by się mogło podpisać. Znaczna część palaczy jest świadoma, jak negatywny wpływ na ich organizm oraz zdrowie osób wokół ma nikotyna. Jednak jej głód często okazuje się silniejszy. Próby rzucenia palenia, o których pisał Mark Twain, to często ogromny wysiłek zakończony porażką. Popularność tego problemu przyczyniła się jednak do dynamicznego rozwoju w tym zakresie i w konsekwencji branża medyczna jest dziś bogata w środki, które mają wesprzeć w rzuceniu palenia.

Typy leków dla palaczy

Reklamy o lekach pomagających rzucić palenie pojawiają się dość często zarówno w tradycyjnych mediach, takich jak telewizja, jak i w nowych - internet. Różnorodność środków niekiedy zadziwia i sprawia, że trudno wybrać ten, który będzie skuteczny i przyniesie realną korzyść dla palacza. Najpopularniejsze typy leków dla palaczy to:

  • tabletki,
  • kapsułki,
  • plastry,
  • pastylki do ssania,
  • guma do żucia,
  • aerozol.

Na rynku farmaceutycznym łatwo znaleźć leki na rzucanie palenia pochodzące od różnych producentów. Dodatkowo zarówno tabletki, pastylki, guma do żucia jak i inne typy leków są dostępne w różnych dawkach, wielkościach, a nawet smakach. Warto zaznaczyć, że podobnie jak z innymi środkami farmaceutycznymi, każdy lek działa w odmiennym stopniu na daną osobę - jedna lepiej wchłania płyn, druga preferuje tabletki, a kolejna przez wzgląd na problemy zdrowotne nie może przyjmować leków np. doustnie. Warto zatem wśród dużej gamy produktów wybrać ten, który będzie dla konkretnej osoby najskuteczniejszy.

3 popularne środki dostępne w aptekach

Na półkach aptecznych znajduje się wiele środków ograniczających głód nikotynowy i wspomagających rzucenie palenia. Jednym z popularnych leków jest Desmoxan dostępny w kapsułkach. W jego składzie jest cytyzyna, która ma działanie zbliżone do nikotyny i skutecznie wypiera ją z organizmu. Drugi środek, który cieszy się popularnością to plastry NiQuitin. Leczenie z naklejaniem przezroczystych plastrów, które nosi się na ciele całą dobę, trwa około dziewięciu tygodni i pozwala stopniowo uwalniać się od nałogu. Trzeci środek pomagający palaczom zwalczyć uzależnienie od nikotyny to owocowe gumy Nicorette, które zapobiegają rozdrażnieniu, drażliwości czy zaburzeniom nastroju po odstawieniu papierosów. Każdy ze wskazanych środków ma inną specyfikę i działanie. Jednak należy pamiętać, że sam lek nie jest wystarczający w rzucaniu palenia. Potrzeba dużych pokładów cierpliwości i silnej woli osoby, która chce się wyzwolić z nałogu.

Fot. pexels.com.

Komentarze