Jak dobrze wyczyścić żelazko?

Czyste żelazkoŻelazko to jedno z podstawowych urządzeń małego AGD. W wyniku częstego użytkowania zbierają się na nim zanieczyszczenia. Problematyczne okazują się również przypalenia czy osadzający się kamień. Aby się ich pozbyć, należy odpowiednio czyścić sprzęt. Można do tego wykorzystać domowe sposoby.

W jaki sposób wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Żelazko wymaga regularnego czyszczenia. Nagromadzony brud i kamień mogą doprowadzić do powstawania plam na ubraniach podczas prasowania, a także do zniszczenia urządzenia. Warto więc zastosować sprawdzone metody na czyszczenie żelazka. Dzięki temu sprzęt będzie działał we właściwy sposób przez dłuższy czas. Nie trzeba przy tym używać specjalistycznych środków - bardzo często wystarczą specyfiki, które znajdują się w każdej kuchni. Należy najpierw sprawdzić, z czego wykonana jest stopa urządzenia. Nie każdy sprzęt można bowiem czyścić takimi samymi sposobami. Przed zabiegiem warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Bez względu na to, czym czyści się żelazko, przed przystąpieniem do działania należy odłączyć urządzenie od prądu oraz upewnić się, że jego stopa jest całkowicie zimna. Najprostszym domowym sposobem, który pozwoli na usunięcie przypaleń i kamienia z powierzchni sprzętu, jest zastosowanie mieszanki dwóch łyżek octu i jednej łyżeczki soli kuchennej. W takim roztworze należy zmoczyć ściereczkę wykonaną z bawełny, a następnie przecierać nią stopę żelazka okrężnymi ruchami aż do usunięcia osadu. Trudno dostępne zakamarki, np. otwory parowe, można wyczyścić taką samą mieszanką przy pomocy patyczków higienicznych. Po przeprowadzeniu całego zabiegu stopę urządzenia warto dodatkowo przemyć wodą demineralizowaną.

Inną metodą na usunięcie brudu i przypaleń jest zastosowanie sody. Należy nasypać ją na wilgotną szmatkę lub szczotkę z miękkim włosiem, a następnie delikatnie przetrzeć nią stopę żelazka. Sodę można również połączyć z octem w proporcjach 2:1. Taka pasta powinna usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Zamiast octu można wykorzystać kwasek cytrynowy.

Jak oczyścić wnętrze żelazka z kamienia?

Kamień i zanieczyszczenia osadzają się nie tylko na stopie żelazka, lecz także w jego wnętrzu. Choć nowoczesne modele mają specjalne systemy antywapienne, które eliminują ten problem, w przypadku tradycyjnego sprzętu należy zwrócić uwagę na odpowiednie czyszczenie. Ponownie warto do tego wykorzystać naturalne właściwości octu. Aby oczyścić żelazko z kamienia, do jego pojemnika na wodę należy więc wlać ocet lub wodę z octem w proporcjach 1:1, tak aby był on wypełniony w ¼. Kolejnym krokiem jest włączenie urządzenia, ustawienie jak najwyższej temperatury i zastosowanie funkcji pary. Dzięki temu możliwe jest rozpuszczenie i usunięcie wewnętrznego osadu. Jeżeli nie udaje się to przy pierwszej próbie, czynność należy powtórzyć. Gdy zabieg przyniesie pożądane rezultaty, do pojemnika żelazka trzeba wlać czystą wodę (najlepiej, jeśli będzie destylowana, ponieważ nie sprzyja ona osadzaniu się kamienia) i użyć sprzętu do rozprasowania jakiejś ściereczki. Umożliwi to usunięcie z urządzenia resztek octu.

Komentarze