Jak długo trwa menopauza?

Objawy menopauzyNa ten etap w życiu zazwyczaj kobiety nie czekają - menopauza pojawia się zazwyczaj przed pięćdziesiątym rokiem życia, a w organizmie zachodzi w tym czasie wiele zmian. Chociaż jest to naturalny oraz niezbędny proces, to jednak wiele pań obawia się, że objawy przekwitania będą dla nich bardzo uciążliwe. Ile trwa klimakterium i czy miesiączka ustaje wraz z wystąpieniem charakterystycznych symptomów?

Ile trwa menopauza?

Nawet specjaliści nie są w stanie wskazać dokładnych ram czasowych, które określą, ile w rzeczywistości trwa klimakterium. Problem ten jest złożony, ponieważ tak naprawdę menopauza to moment, w którym pojawia się ostatnie krwawienie, a takiej pewności można nabrać dopiero po upływie roku (zdarzają się bowiem przerwy w miesiączkowaniu, ale nie tak długie). Jednakże samo przekwitanie podzielić należy aż na trzy fazy:

  • okres premenopauzalny - czyli czas, w którym nasze ciało dopiero przygotowuje się do ostatniego krwawienia;
  • okres okołomenopauzalny - tutaj mówimy o momencie, kiedy rzeczywiście miesiączka ustaje;
  • okres postmenopauzalny - to sytuacja, w której jesteśmy już pewni tego, że właśnie organizm przestał być płodny, ale objawy menopauzy wciąż mogą być obecne.

Dlatego też wszystkie te fazy mogą trwać wiele lat, co dla przechodzącej przekwitanie kobiety jest bardzo trudne. Pomoc lekarza może być prawdziwym ratunkiem, jeżeli organizm nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie z niektórymi symptomami. Leczenie hormonalne jest skuteczne i coraz chętniej wybierane przez panie, które potrzebują być cały czas dyspozycyjne. Menopauza to bowiem częste zmaganie się z uderzeniami gorąca, bezsennością czy nawet bólami głowy oraz stawów.

Kiedy pojawiają się objawy menopauzy?

Najczęściej okres przekwitania zaczyna się między 45. a 55. rokiem życia kobiety. Jako że organizmy są różne, tak też poszczególne etapy mogą rozpocząć się wcześniej lub później. Objawy menopauzy zazwyczaj trudno przeoczyć. Jest to jednak charakterystyczny wiek, w którym organizm dąży do zaprzestania dalszego rozmnażania i w naturalny sposób się zmienia. Im kobieta jest starsza, tym zajście w ciąże staje się niebezpieczne nie tylko dla niej, ale także dla dziecka.

Menopauza - kiedy jest na nią zbyt wcześnie?

Niepokojącym zjawiskiem może być wystąpienie wyżej wspomnianych objawów w zbyt młodym wieku. Czasami do gabinetu lekarskiego przychodzą kobiety, które nie ukończyły nawet czterdziestki. Są jednak pewne, że właśnie zaczęła się u nich menopauza, na co wskazują występujące u nich symptomy. Czy rzeczywiście tak jest?

Specjaliści wskazują, że nie jest to moment, w którym powinny występować uderzenia gorąca, nieregularne miesiączki czy też wahania nastrojów. Dlatego zlecają wykonanie dodatkowych badań, które mają na celu wykluczenie pewnych schorzeń. Czasami przy chorobach tarczycy także pojawia się charakterystyczne uczucie, kiedy przez ciało przechodzi fala ciepła. To samo może dziać się przy nadciśnieniu czy gruźlicy. Niekiedy jest to również skutek przyjmowania nowych leków, obecnej nadwagi, a do tego stresu. Niektóre czynniki rzeczywiście są w stanie przyspieszyć proces, w którym kobieta ma stać się bezpłodna. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem.

Komentarze