Jak czyścić piekarnik? - Poradnik

Czyszczenie piekarnikaKwestia porządków w naszych czterech kątach wielu osobom sprawia trudności. Warto jednak zadbać o nasze otoczenie, aby mieszkało nam się wygodniej i przyjemniej. W domu są strategiczne miejsca, które powinny w pierwszej kolejności zwrócić naszą uwagę. Jednym z takich miejsc jest kuchnia, gdyż utrzymanie porządku w tym pomieszczeniu jest bardzo ważne. To tutaj przygotowujemy jedzenie dla siebie i rodziny. Powinniśmy więc o kuchnie dbać niezwykle uważnie.

Dodatkowo w kuchni znajduje się mnóstwo sprzętów AGD, które nie są tanie. Odpowiednia pielęgnacja tych urządzeń, a także konserwacja sprawia, że posłużą nam zdecydowanie dłużej oraz będą cieszyć nasze oko. W czasach gdy kuchnie są częścią salonów, staramy się, aby były to miejsca modne i przyciągające uwagę. Montujemy efektowne sprzęty często na wysokości naszych oczu. Starajmy się, aby były czyste i cieszyły oko gospodarzy oraz gości.

Jednym z takich problematycznych miejsc w naszej kuchni jest piekarnik. Wielu osobom sprawia trudność czyszczenie piekarnika. Tak naprawdę nie jest to nic kłopotliwego i znajomość kilku trików pomoże usprawnić to czyszczenie do takiego stopnia, że wykonamy wszystkie prace chętnie i szybko. Nie przyjdzie nam nawet do głowy przekładanie tego w nieskończoność.

Czyszczenie piekarnika - chemią czy środkami ekologicznymi?

Na początku ustalmy, czy jesteśmy zwolennikami chemii, czy jednak stawiamy na ekologiczne środki. Z pozyskaniem odpowiednich preparatów do czyszczenia piekarnika nie powinniśmy mieć kłopotu. Sklepy oferują szeroką gamę produktów. Szczególnie przydatne będą te w sprayu, gdyż łatwiej będzie nam rozprowadzić preparat na powierzchni. Gotowe preparaty, które nie są ekologiczne, pomogą w trudniejszych zabrudzeniach. Tutaj, gdzie piekarnik narażony był na większe zabrudzenie, w postaci przypalonych resztek lub przygotowywaliśmy bardzo tłustą potrawę, to będą najlepsze rozwiązania. Używajmy produktów dedykowanych do piekarników lub grillów. Fani ekologii jednak niech nie martwią się, że będą na straconej pozycji. Będzie trzeba użyć troszkę więcej siły i czasu, ale jesteśmy w stanie doprowadzić do równie perfekcyjnych efektów jak przy agresywnej chemii. W przypadku nieekologicznych środków pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu lub kilkukrotnym przetarciu wilgotną szmatką czyszczonych elementów. Nie zamykajmy też przez chwilę piekarnika po przeprowadzonym czyszczeniu oraz przewietrzmy pomieszczenie.

Ekologiczne środki możemy zakupić lub przygotować samodzielnie. Do czyszczenia, samodzielnie przygotowanymi środkami, posłużą nam soda, cytryna i ocet. Sok z cytryny, a także ocet świetnie nadają się do usuwania tłustych zabrudzeń jak również do niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Sodą natomiast doczyścimy przypalenia. Sok z cytryny oraz ocet używamy zawsze rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1. Z sody i wody natomiast robimy gęstą papkę, która dzięki konsystencji mleczka dobrze oblepi zabrudzenie i będzie miała szanse zadziałać gruntowniej, bez spływania z powierzchni pionowej.

Dodatkowo do czyszczenia piekarnika przydadzą nam się ochronne rękawice, szczoteczka z nierysującym włosiem, np. nylonowym, czyściki niemetalowe, ściereczka z mikrofibry, szczoteczka do zębów, wykałaczki, patyczki do uszu oraz skrobaczka do przypaleń bądź zwykła skrobaczka samochodowa.

Czyszczenie zewnętrznej części piekarnika

Czyszczenie piekarnika powinniśmy zacząć od czyszczenia zewnętrznej części. Róbmy to systematycznie, np. za każdym razem, gdy wycieramy blaty. Idealny do tego będzie roztwór z octem. Świetnie dezynfekuje powierzchnię, a dodatkowo nabłyszcza i nie powoduje smug. Uważajmy jednak przy chromowanych elementach, gdyż kwas powoduje korozję. Doskonałe będą również woda z płynem do naczyń lub płyn do okien. Użyjmy ściereczki z mikrofibry delikatnie wilgotnej lub ręcznika papierowego. Zwróćmy też uwagę na wszystkie zakamarki przy gałkach czy guziczkach. Jeśli zauważymy zabrudzenie, to przetrzyjmy je mokrą ściereczką jak najszybciej, a jeśli miejsce jest trudno dostępne, to użyjmy patyczka do uszu bądź wykałaczki. Raz na tydzień warto zakonserwować oliwką dziecięcą lub olejem spożywczym elementy chromowane. Pamiętajmy, tylko aby wytrzeć je do sucha, aby brud nie miał szans lepić się do tych miejsc.

Czyszczenie wnętrza piekarnika

Wnętrze piekarnika jest dużo bardziej wymagające. Zaczynamy od opóźnienia piekarnika z blaszek. To właśnie blaszki najczęściej wymagają największego czyszczenia. Nanosimy dowolny, wyżej wymieniony produkt na blaszki, pozostawiając na 5-10 minut preparat, aby miał szansę zacząć działać. W tym czasie możemy zająć się środkiem piekarnika. Wilgotną ściereczką przecieramy wnętrze. Możemy użyć roztworu z sokiem z cytryny bądź z octem lub po prostu wody z płynem do naczyń. Bieżące czyszczenie piekarnika po każdym użyciu zaoszczędzi nam bardziej gruntownych zabiegów. Podobnie postępujemy z wewnętrzną stroną drzwi piekarnika. Tutaj jednak trzeba przetrzeć dodatkowo uszczelki znajdujące się dookoła. Jeśli w jakieś miejsce nie możemy dostać się za pomocą ściereczki czy czyścika to spróbujmy specjalnie przeznaczoną przez nas na ten cel szczoteczką do zębów. Tutaj również świetnie sprawdzą się patyczki do uszu. Przy czyszczeniu uszczelek pamiętajmy, aby zostawić je suche. Użyjmy ręcznika papierowego lub suchej ściereczki. Pamiętajmy także o szczelinie między wnętrzem piekarnika a otwartymi drzwiami. Tutaj najczęściej zbierają się okruszki bądź zamiecione z wnętrza piekarnika zabrudzenia. Zakonserwujmy również co tydzień zawiasy, które właśnie w tym miejscu są umiejscowione. Podobnie jak przy elementach chromowanych idealne będą olej bądź oliwka. Na koniec przetrzyjmy wszystko do sucha.

Zostało nam już tylko przetarcie blaszek. Preparat, który wybraliśmy, zaczął działać, wystarczy więc wytrzeć blaszki delikatnie lub przepłukać pod bieżącą wodą. W przypadku trudniejszych przypaleń, z grubsza możemy zeskrobać je profesjonalnym skrobakiem do przypaleń lub skrobaczką, którą mamy w samochodzie. Ważne, aby były to akcesoria, które nie rysują powierzchni, ponieważ wszystkie rysy sprawiają, że brud osadza się szybciej. Świetnym patentem jest również kulka z folii aluminiowej. Do przypaleń najlepsze są przeznaczone ku temu preparaty bądź papka z wody i sody oczyszczonej.

Od czasu do czasu warto odkręcić stelaż znajdujący się we wnętrzu piekarnika, żeby dokładniej domyć wszystkie miejsca. Metalowy stelaż mocowany jest na śruby, które są na wierzchu, łatwo dostępne. Odkręcenie całości to dwie minutki, a efekt będzie o wiele dokładniejszy. Róbmy to regularnie.

Podobna sytuacja jest z szybami w naszym piekarniku. Jeśli okaże się, że między nimi pojawił się brud, rozkręćmy te drzwiczki. Wyczyścimy wtedy to miejsce bez problemu. Nie odkręcamy jednak szyb bez powodu. Zwykle są one tak zabezpieczone i uszczelnione fabrycznie, że nie ma takiej potrzeby.

W przypadku piekarnika z termoobiegiem możemy wykorzystać patent podobny jak ten stosowany przy kuchenkach mikrofalowych. Wstawmy do środka miseczkę z roztworem wody i cytryny. Włączmy piekarnik na funkcję termoobieg, 130 stopni, 15 minut. Parująca woda osadzi się na ściankach piekarnika i sprawi, że tłuste zabrudzenia będą dużo łatwiejsze do usunięcia, a dodatkowo zapach cytryny odświeży wnętrze piekarnika.

Ogólnie najlepiej unikać trwalszych zabrudzeń. Nie wkładajmy brudnych blaszek do piekarnika, gdyż będziemy ich mycie odkładali w nieskończoność. Blaszki pozostawione na wierzchu szybciej rozdrażnią nasze zmysły i pracę wykonamy szybko, dzięki czemu unikniemy zaschnięcia brudu. Prewencyjnie możemy również na blaszki układać papier do pieczenia lub folie aluminiowa. Ograniczą one styczność tłuszczu lub przypaleń z naszą blaszką. Ogólnie stosujmy się do zasady lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przy zakupie piekarnika możemy wybrać model, który ma funkcje wypalania brudu, ale pamiętajmy, że to tylko ułatwienie. Nie zwalnia nas to z obowiązku czyszczenia piekarnika manualnie.

Kierując się powyższymi zasadami, w prosty sposób wyczyścimy piekarnik każdego typu. Pamiętajmy o systematyczności i bieżącym reagowaniu, bo to klucz do sukcesu, a na długie lata będziemy cieszyli się wymarzonym sprzętem.

Komentarze