Olejki eteryczne - jak ich bezpiecznie używać?

Jak bezpiecznie używać olejków eterycznych?Ziołowe specyfiki cieszą się olbrzymią popularnością, jednak często zapomina się o ich bezpiecznym stosowaniu. Chcąc osiągnąć bardzo silny efekt, wiele osób stosuje naturalne olejki eteryczne, których moc jest oszałamiająca, a więc może być ona także niebezpieczna. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi stosowania olejków eterycznych.

Samodzielne stosowanie olejków eterycznych czy pod okiem specjalisty?

Wiele osób stosuje olejki eteryczne samodzielnie na podstawie książek i porad z sieci. Najpopularniejszą metodą używania olejków jest po prostu ich wdychanie. Wiele z nich jednak można zażywać wewnętrznie i na różne sposoby aplikować na ciało. Wieloma z nich płucze się zatoki w celu pozbycia się stanów zapalnych, w tym przewlekłych zakażeń bakteryjnych.

O ile samo wdychanie olejków jest zazwyczaj bezpieczne, to już inne sposoby ich stosowania są obarczone znacznie większym ryzykiem. Olejki eteryczne to esencja leczniczej siły danej rośliny, gdyż często do pozyskania jednej kropli trzeba użyć wielu kilogramów surowca. Jeżeli już sama roślina działa bardzo silnie, potrafiąc wyleczyć rozmaite stany chorobowe, to olejek eteryczny z niej posiada moc bardzo potężną, która w przypadku osób nieostrożnych i nieposiadających specjalistycznej wiedzy jest po prostu niebezpieczna.

Jakie opcje ma się jednak do wyboru, chcąc stosować olejki bezpiecznie pod okiem specjalisty? Pod określeniem tym można rozumieć różne profesje i nie musi to być koniecznie lekarz. Głęboką wiedzę na temat olejków posiadają dobrze przeszkoleni aromaterapeuci, którzy mają odpowiednie uprawnienia do leczenia rozmaitych stanów chorobowych przy pomocy olejków. Posiadają oni ukończone kursy i szkolenia, które prowadzone są przez lekarzy, latami ucząc się na nich anatomii, fizjologii, toksykologii i farmakologii.

Wielu aromaterapeutów posiada wykształcenie medyczne - są praktykującymi lekarzami, pielęgniarzami, fizjoterapeutami i dietetykami, a więc posiadają oni profesjonalną wiedzę. Tak samo zaufać można tym aromaterapeutom i zielarzom, którzy - chociaż nie posiadają wykształcenia ściśle medycznego - odbyli wiele kursów i szkoleń, a także praktyk pod okiem lekarzy i innych pracowników szpitali i przychodni. W Polsce pojawia się coraz więcej takich zielarzy, którzy po kursach stają się oficjalnie pracownikami służby zdrowia i mogą leczyć pacjentów, współpracując z ich lekarzem prowadzącym.

Bardzo wielu jest też lekarzy, którzy entuzjastycznie są nastawieni do olejków i dają oni porady co do ich stosowania w ramach normalnych wizyt. Powinno się z nimi uzgadniać, czy dane olejki są pożądane i bezpieczne.

Olejki eteryczne a leki

Są one bardzo potężne, a wiele osób stosuje je jako uzupełnienie innych terapii zaleconych przez lekarza. W przypadku przyjmowania leków konsultacje ze specjalistą są szczególnie ważne, gdyż olejki eteryczne wchodzą z lekami w interakcje, których skutki mogą być przykre, a efekt leczenia może być przez to mizerny.

Rozmaite substancje ziołowe także wchodzą w interakcje, dlatego dobrze jest nie stosować olbrzymiej ilości ziół przy przyjmowaniu olejków. Im więcej substancji się używa, tym większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia - zasada ta dotyczy i leków, i ziołowych specyfików, a także - postrzeganych na ogół za bezpieczne - suplementów.

Olejki eteryczne a ciąża

Olejki eteryczne szczególnie chętnie stosowane są przez kobiety, które zdają się być o wiele bardziej entuzjastyczne i otwarte na uzdrawiającą moc natury. Niektóre z nich sięgają po nie, odczuwając nieprzyjemne skutki ciąży, jednak jest to bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

W okresie ciąży nie powinno się używać olejków eterycznych, a jeżeli już chce się to robić, trzeba zawsze skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Wiele olejków może wywołać poronienie. Należy do nich na przykład bardzo popularny olejek cynamonowy. Trzeba bardzo uważać na olejki w tym okresie, unikając też produktów do pielęgnacji ciała i urody, które je zawierają.

Olejki nakładane na ciało w postaci kosmetyków przenikają do krwiobiegu. Szczególnie niebezpieczne są te produkty, które zawierają ich wysokie stężenie. Kobiety będące w ciąży koniecznie powinny się więc wystrzegać między innymi zabiegów body wrappingu, gdyż preparaty w nich stosowane często zawierają bardzo wysoką koncentrację tych substancji.

Olejki eteryczne a niektóre schorzenia i wątroba

Przy niektórych dolegliwościach nie powinno się raczej używać olejków w formie innej niż samo wdychanie, a już na pewno nie powinno się tego robić doustnie. Również i inhalacja może być czasem niebezpieczna.

  • Olejków powinny unikać osoby, które zmagają się z zaburzeniami pracy wątroby. Wiele olejków dodatkowo obciąża ją. Poza tym wiele z nich jest toksycznych w większych ilościach, nawet dla zdrowej wątroby, a te "większe ilości" to często o wiele mniejsza dawka olejków, niż się wydaje. Niektóre olejki przedawkowane mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby i jej marskości. Bardzo niebezpieczny jest tu między innymi już wspomniany olejek cynamonowy, który w ogóle odradza się stosować w sposób inny niż poprzez samo wdychanie bez konsultacji ze specjalistą.
  • Niektóre olejki nie mogą być też używane przez osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi. Mogą one wywołać u nich krwotoki, a więc i tu konieczna będzie konsultacja z lekarzem.
  • Przeciwwskazaniem do stosowania olejków mogą być też rozmaitego rodzaju alergie. W niektórych przypadkach, jeżeli jest się uczulonym na dany olejek, może dojść do zwężenia dróg oddechowych i problemów z oddychaniem. Dzieje się tak między innymi w przypadku stosowania olejków pozyskiwanych z drzew iglastych, na które to część populacji jest uczulona.
  • Chociaż olejki te z reguły przynoszą ulgę w przypadku schorzeń układu oddechowego, w tym astmy, u osoby uczulonej mogą spowodować dość silne zwężenie dróg oddechowych - zarówno przy ich użyciu wewnętrznym, jak i przy samym wdychaniu z buteleczki, czy za pomocą kominka aromaterapeutycznego. Osoby uczulone na drzewa iglaste powinny więc uważać między innymi na bardzo popularny olejek pichtowy i olejek sosnowy.

Olejki eteryczne na skórę - rozcieńczanie to podstawa!

Olejki eteryczne bardzo często nakłada się na skórę, przygotowując z nich rozmaite kosmetyki, jednak trzeba bardzo uważać na te substancje, gdyż są one często bardzo drażniące, działając wysuszająco. Niektóre z nich mogą wywołać poważne poparzenia skóry, a także niepożądane reakcje u osób z alergiami.

Szczególnie niebezpieczne są olejki zawierające bardzo duże ilości aldehydów, które mogą skórę poważnie poparzyć, dosłownie wyżerając ją. Należą do nich między innymi olejek cynamonowy i jałowcowy, które bardzo często są używane przez osoby zmagające się z rozstępami i cellulitem. Przynoszą one w przypadku tych defektów doskonały efekt, pozwalając przywrócić ciału piękny zdrowy wygląd, jednak zastosowanie ich zbyt wysokiego stężenia może spowodować bardzo poważne poparzenie, które skończy się bólem i pęcherzami, a nawet zejściem całego naskórka w miejscu aplikacji.

Za bezpieczne stężenie uważa się od jednej do trzech kropli takiego olejku na łyżkę stołową oleju bazowego - czy będzie to oliwa z oliwek, czy olej kokosowy, czy masło shea, lub dowolny naturalny i tłoczony na zimno tłuszcz. Nawet przy stosowaniu takich ilości powinno się przeprowadzić test, nakładając takie mikstury zawierające olejki eteryczne na skórę. Powinno się nanieść bardzo małą ilość specyfiku punktowo na dłoń, odczekując trochę czasu. Jeżeli nie pojawi się ciężkie do zniesienia pieczenie, zaczerwienienie i inne nieprzyjemne doznania, znaczy to, że preparat jest bezpieczny. Jeżeli takie reakcje wystąpią, trzeba spróbować z mniejszymi stężeniami, znów przeprowadzając test.

Niektóre olejki eteryczne na skórę nie działają parząco, jednak mogą spowodować między innymi jej silne wysuszenie lub złuszczanie się. Uważać trzeba na olejek herbaciany, który powszechnie używany jest na trądzik i łojotok. Nałożenie go na skórę w zbyt wysokim stężeniu skończy się pieczeniem, podrażnieniem i wysuszeniem, jednak nie jest on tak niebezpieczny, jak wspomniane olejki z cynamonu i jałowca.

Po nałożeniu niektórych olejków eterycznych na skórę nie można też wychodzić na światło słoneczne przynajmniej przez kilka godzin, gdyż zastosowanie zawierających je kosmetyków, czy to sklepowych, czy przygotowanych samodzielnie, sprawi, że będzie ona bardziej narażona na niekorzystne działanie słońca, gdyż posiadają one właściwości fotouczulające. Do takich olejków należy między innymi olejek cytrynowy.

Warto też wspomnieć, że nie zaleca się częstego nakładania olejków na duże powierzchnie ciała i nie chodzi tu już tylko o to, że dostają się one wtedy w dużej ilości do krwiobiegu, działając ogólnie, lecz bardziej o to, że niszczą one naturalną florę skóry. To samo zresztą dotyczy wielu przeciwbakteryjnych i dość agresywnych kosmetyków. Chociaż wiele osób dba o florę jelitową, o tej znajdującej się na skórze łatwo się zapomina, a jest on a bardzo ważna przy utrzymaniu zdrowia tego największego i jednocześnie najbardziej narażonego na działanie czynników zewnętrznych.

Olejków też nie powinno się stosować na podejrzanie wyglądające znamiona, czy w przypadku posiadania bardzo dużej ilości pieprzyków. Chociaż olejki eteryczne, nakładane na skórę ostrożnie i przy odpowiednim rozcieńczeniu, są bezpieczne, nakładanie specyfików zawierających duże ich stężenia może przyspieszyć rozwój nowotworu skóry, jeżeli nałoży się je na podatne na przekształcenie się w niego znamiona.

Olejki eteryczne a dzieci

Olejków eterycznych nie można stosować u dzieci bez konsultacji z lekarzem. Niektórych z nich w ogóle nie powinno się w ich przypadku używać lub trzeba ich używać z olbrzymią ostrożnością. Organizmy maluchów są o wiele słabsze i nie są jeszcze w pełni rozwinięte oraz odporne na wiele czynników. Naturalne olejki eteryczne, które osobie dorosłej pomagają, dla nich mogą być zbyt toksyczne. Dopiero z upływem czasu te same substancje staną się w ich przypadku bezpieczne, a ich stosowanie przyniesie ze sobą więcej potencjalnych korzyści niż potencjalnych zagrożeń.

Skóra małych dzieci jest bardzo delikatna i o wiele bardziej podatna na niepożądane reakcje alergiczne. Chociaż niektóre naturalne kosmetyki dla dzieci zawierają olejki, ich stężenie jest bardzo niskie. Absolutnie powinno się jednak unikać w przypadku dzieci domowych specyfików z olejków nakładanych na skórę, gdyż może to być powodem ogromnego cierpienia pociech.

Bardzo spore niebezpieczeństwo stanowi też niezwykle atrakcyjny i często smakowity zapach olejków eterycznych, które dzieci mogą postanowić wypić, a to może zakończyć się tragedią. Olejki należy więc trzymać poza zasięgiem maluchów.

Naturalne olejki eteryczne to wspaniałe substancje, które wielu osobom pozwalają wrócić do równowagi psychicznej i fizycznej. Potrafią upiększyć ciało, a do tego cieszą się uznaniem ze względu na swoje przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne właściwości. Chociaż wiele osób dzięki nim pozbyło się infekcji antybiotykoopornymi bakteriami i przewlekłych zakażeń grzybiczych, to substancje te charakteryzują się mocą tak wielką, że mogą stanowić one realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dobry aromaterapeuta, naturoterapeuta, zielarz, a w wielu przypadkach najlepiej lekarz, pomogą stosować te dary natury bezpiecznie.

Komentarze