Irygator do zębów - jak działa i dla kogo jest polecany?

Irygator do żębówWłaściwa higiena jamy ustnej to podstawa dla utrzymania zdrowych, mocnych zębów i dziąseł. Warto podkreślić, że dbając o zdrowie jamy ustnej, dbamy również o zdrowie całego organizmu. Nieleczona próchnica czy choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy choroby neurodegeneracyjne. Dlatego codzienne mycie zębów i przestrzeni międzyzębowych jest tak ważną sprawą. Poza szczoteczką do zębów i nicią dentystyczną do pielęgnacji jamy ustnej służy także irygator. Co to za urządzenie i dla kogo jest szczególnie polecane? Wyjaśniamy!

Jak działa irygator do zębów?

Irygator dentystyczny to urządzenie, które za pomocą wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje spomiędzy zębów, z obszarów poniżej linii dziąseł zalegające resztki jedzenia i płytkę nazębną. Strumień wody z łatwością dociera do ciasnych i wąskich miejsc, które są trudno dostępne dla włókien szczoteczki. Wspomaga oczyszczanie nie tylko przestrzeni międzyzębowych, ale również ułatwia czyszczenie miejsc przy stałych aparatach ortodontycznych.

Irygatory posiadają regulację ciśnienia wody, co pozwala dostosować ich siłę działania do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej. Wyższe ciśnienie rekomendowane jest do oczyszczania wąskich i ciasnych szczelin między zębami, a także do aparatów ortodontycznych. Z kolei niższe ciśnienie wody sprawdzi się przy problemach z dziąsłami i do oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Wytwarzany przez irygator pulsujący strumień wody niezwykle ułatwia wypłukiwanie bakterii i płytki nazębnej z obszarów pod dziąsłami, co jest istotnym elementem wspierającym leczenie już istniejących stanów zapalnych dziąseł. Sporo badań naukowych potwierdza korzystne działanie irygatora. Systematyczna irygacja jamy ustnej pozwala zmniejszyć zapalenie i krwawienie dziąseł oraz ilość patogennych bakterii odpowiedzialnych za choroby przyzębia.

Rodzaje irygatorów do zębów

Na rynku możemy znaleźć na prawdę spory wybór irygatorów do zębów. Dzięki temu, każdy użytkownik jest w stanie dopasować najlepszy wariant dla siebie. Irygatory możemy podzielić na stacjonarne (sieciowe) lub bezprzewodowe (przenośne). Stacjonarne urządzenia charakteryzują się płynną regulacją ciśnienia wody, posiadają spory zbiornik na wodę i zdecydowanie najlepiej sprawdzą się do użytku domowego dla całej rodziny. Z kolei modele przenośne, dzięki mniejszym rozmiarom, są świetnym wyborem dla osób, które są często w podróży lub na wyjazdach służbowych. Warto podkreślić, że irygator jest łatwy i prosty w użyciu. Pozwala w szybki sposób oczyścić trudno dostępne miejsca w jamie ustnej. W sklepie Shop-Dent znajdziesz duży wybór irygatorów do zębów https://www.shop-dent.pl/pl/menu/irygatory-do-zebow-160.html

Irygator do zębów - dla kogo jest polecany?

Irygator do zębów to urządzenie, które jest polecane dla każdego. W połączeniu, na przykład ze szczoteczką soniczną pozwoli jeszcze lepiej i skuteczniej zatroszczyć się o zdrowie zębów i dziąseł.

Kiedy warto po niego sięgnąć?

  • Gdy nosimy stały aparat ortodontyczny. Sprawdzi się też przy koronach, mostach i implantach.
  • Przy częstych stanach zapalnych dziąseł lub gdy borykamy się z chorobą przyzębia.
  • To świetny wybór dla osób, które mają ciasno stłoczone uzębienie - irygator wraz z nicią dentystyczną skutecznie oczyści wąskie przestrzenie między zębami.
  • Przy tendencji do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, zwłaszcza w obszarach poddziąsłowych.

Komentarze