Grill ogrodowy - który wybrać?

Grill ogrodowyGrille ogrodowe są coraz częściej traktowane wręcz jako konieczny element wyposażenia przestrzeni wypoczynkowej przy domu. Aby jednak w pełni cieszyć się zakupem, trzeba dobrze przemyśleć decyzję dotyczącą wyboru grilla. Jakie są możliwości?

Grille na drewno i węgiel

Grille na węgiel i te na drewno często są ze sobą zestawiane. W praktyce jednak brykiet ma mnóstwo wad: trudno jest utrzymać stabilny żar, jakość tego paliwa budzi naprawdę poważne zastrzeżenia, a czyszczenie takiego grilla to często prawdziwa droga przez mękę. W przypadku grillów na drewno często można już kupić zdecydowanie bardziej dopracowane i ergonomiczne sprzęty, które są po prostu wygodniejsze. Drewno zapewni też stabilniejszy płomień, a dodatkowym atutem będzie fakt, że spora część grilli na drewno to dziś bardzo estetyczne i wysoce konfigurowalne rozwiązania. To właśnie grille ogrodowe opalane drewnem pozwalają szybko zmienić ruszt na inny typ, który pozwoli sprawniej przygotować inne potrawy. Fakt, że spora część z nich jest też po prostu ładniejsza niż grille węglowe, to już w tej sytuacji wisienka na torcie. Warto podejrzeć, jak dokładnie wyglądają grille na drewno na stronie https://cloveris.pl/pl/c/Grille-ogrodowe/138 - to da świetny ogląd sytuacji i świadomość, jak wiele może dzielić grill węglowy od opalanego drewnem.

Grille elektryczne

Lekkie, mobilne, całkiem ładnie wyglądające i łatwe do utrzymania w czystości. Takie są grille elektryczne. Ich największe wady to fakt, że trzeba zapewnić sobie zasilanie (czyli na przykład dołożyć spory przedłużacz, który może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie) oraz koszt energii elektrycznej. W nowoczesnym grillu elektrycznym można uzyskać smak znany z typowego grilla, natomiast będzie to oczywiście wymagało nieco wprawy. To świetne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku osób, które grillują stosunkowo rzadko, ale chcą robić to w doskonałym stylu, nie martwiąc się jednocześnie o ciągłe kontrolowanie temperatury. Z jednej strony - to znaczne ułatwienie, ale z drugiej - sposób na przygotowanie dania idealnego.

Grille gazowe

Gazowe grille ogrodowe łączą w sobie styl grillów węglowych i komfort elektrycznych. Owszem, trzeba zapewnić im zasilanie, a to sprawia automatycznie, że nie będą szczególnie mobilne (wszystko przez wagę). Z drugiej strony, para kół rozwiązuje ten problem, a taki grill nadal jest łatwy w obsłudze, zapewnia pełną kontrolę i jedyne, w czym ustępuje temu na drewno, to fakt, że nie ma już radości dokładania paliwa i przygotowywania. Choć czy dla każdego to taka wielka radość? Zapewne nie, dlatego grille ogrodowe zasilane gazem są coraz popularniejsze.

Podsumowanie

Oczywiście paliwo nie jest jedynym kryterium. Warto jeszcze przyjrzeć się wielkości czy estetyce i cenie, jednak w przypadku grilla ogrodowego podstawowym kryterium wyboru będzie najczęściej właśnie rodzaj paliwa. Czy są tutaj złe rozwiązania? Wydaje się, że nie, choć grille węglowe zasługują na większą część krytyki. Zamiast jednak od razu skreślać je z listy, warto dokładnie przyjrzeć się swoim potrzebom.

Komentarze