Gdzie oddać stary, wysłużony materac?

MateracWszystko ma swoją żywotność i nawet najlepszy materac w końcu się zużywa. Kupujemy wtedy nowy, ale co zrobić ze starym? Nie możemy wrzucić go do kontenera na śmieci, a nawet gdybyśmy mogli to i tak pewnie pojawiłby się problem z wyborem odpowiedniego. Co zatem zrobić z dużym i już niepotrzebnym materacem? Na całe szczęście mamy kilka pomysłów i prezentujemy Wam dzisiaj wszystkie możliwości oddania starego materaca.

Czy można oddać stary materac do sklepu?

Konieczność oddania starego, wysłużonego materaca pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy kupujemy nowy. Niektóre sklepy prowadzą recykling starych materacy, dlatego warto dowiedzieć się, czy ta opcja jest możliwa. Różne mogą być jej warunki. Czasami jest to związane z dodatkową opłatą, ale w zamian otrzymujemy usługę, w której sklep odbiera materac bezpośrednio z naszego domu. Jest to bardzo wygodne, bo nie musimy nigdzie z nim jeździć. Sklep następnie podda materac recyklingowi lub utylizacji.

Wesprzyj wysłużonym materacem schronisko lub zwierzęcą fundację

Organizacje zajmujące się bezdomnymi zwierzętami zazwyczaj bardzo chętnie przyjmują stare materace, które służą później jako legowiska dla ich podopiecznych. Jest to cenna pomoc o każdej porze roku, więc warto w ten sposób choć trochę poprawić los niechcianych zwierząt. Wprawdzie zazwyczaj konieczne jest samodzielne zorganizowanie transportu, jednak zyskujecie świadomość, że zrobiliście coś pożytecznego i dobrego. To też dobra okazja, by pozbyć się takze innych, zalegających w mieszkanku rzeczy jak stare koce, ręczniki, kołdry i prześcieradła.

Zgłoś się z materacem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

W każdej gminie znajduje się miejsce zbierające śmieci, których nie można wyrzucić do zwykłego kontenera. Tam również możecie oddać swój stary materac i zapewne będziecie musieli go samodzielnie zawieźć. Przyjmowanie odpadów odbywa się bezpłatnie, ale różne punkty mają różne zasady dotyczące formalności. Na pewno trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, ale możliwe też, że będą wymagane inne dokumenty jak np. zaświadczenie o uiszczaniu opłat za śmieci. Warto wcześniej zadzwonić i dowiedzieć się, co w danym punkcie jest wymagane.

Sprawdź, kiedy organizowana jest zbiórka śmieci wielkogabarytowych

Niektóre gminy organizują też samodzielny odbiór problematycznych śmieci. W konkretne dni miesiąca można wystawić je w miejscu zbiórki i zostaną one zabrane przez firmę zajmującą się utylizacją odpadów. Informacja o tym, w jakie dni miesiąca organizowana jest zbiórka, powinna znajdować się na tablicy ogłoszeń w Waszym budynku mieszkalnym. Możecie też zadzwonić do firmy zarządzającej odpadami i tam dowiedzieć się o obowiązujących terminach. Pamiętajcie, że materac należy wystawić najwcześniej dzień przed planowanym odbiorem.

Oddaj materac potrzebującym (jeśli nie jest aż tak bardzo wysłużony)

Jeśli Wasz materac nie jest wcale bardzo zniszczony i poplamiony, a Wy sami moglibyście jeszcze z niego spokojnie korzystać, to możecie spróbować przekazać go potrzebującym. Być może są w Waszej okolicy Domy Samotnych Matek, Schroniska dla Bezdomnych, czy inne organizacje zajmujące się osobami w potrzebie. Możecie też spróbować przekazać taki materac konkretnej osobie lub rodzinie. Może nawet sami znacie takich ludzi, albo znają ich Wasi sąsiedzi lub znajomi. Zawsze też pozostaje możliwość umieszczenia ogłoszenia w Internecie o chęci oddania za darmo używanego, ale wciąż nadającego się do użytku materaca.

Daj materacowi nowe życie

Nie zawsze musicie stary materac wyrzucać lub oddawać. Możecie spróbować go dalej wykorzystać, ale w innym celu. Dobrym pomysłem jest uszycie pokrowca z materiału i przerobienie materaca na poduszki do mebli ogrodowych, czy też nawet stworzenie osobnego siedziska z palety i właśnie starego materaca. Taki materac może też posłużyć jako legowisko dla psa do kojca lub budy. Przerobienie materaca będzie od Was wymagać trochę wysiłku i czasu, ale jeśli lubicie takie kreatywne, manualne zajęcia, to nie powinni to być problemem.

Czy już wiecie gdzie oddać stary, wysłużony materac?

To już wszystkie sposoby na oddanie starego materaca. Jest ich tyle, że na pewno będziecie mogli wybrać dla siebie najlepszą metodę. W przypadku materacy nadających się jeszcze do użytku, na pewno warto rozważyć przekazanie ich do dalszego wykorzystania - dla ludzi lub zwierząt. Jeśli Wasz materac jest bardzo zniszczony, to wtedy należy poddać go prawidłowemu recyklingowi lub utylizacji. Takie wielkogabarytowe śmieci mogą być problemem, ale z naszą instrukcją szybko się go pozbędziecie i znowu będziecie mogli spać spokojnie.

Autor: https://materace-dla-ciebie.pl.

Komentarze