Relacja FWB (friends with benefits) - czym jest? Zasady, rodzaje, zalety i wady układu FWB

Friends with benefits - fwbFWB, czyli friends with benefits to nowy rodzaj relacji, który najbardziej przypadł do gustu młodym ambitnym osobom. Jak pokazują statystyki, na relację FWB najczęściej decydują się młodzi mieszkańcy dużych miast. Są to osoby stawiające na rozwój osobisty i zdobywanie kolejnych szczebli w swojej ścieżce zawodowej, nie szukające miłości, a jedynie seksu, ale nie z przypadkowymi osobami. Friends with benefits to nic innego jak przyjaźń połączona z seksem. Sprawdź, czym dokładnie jest FWB i czy warto wchodzić w taką relację.

FWB to skrót, który oznacza friends with benefits, czyli rodzaj relacji między dwójką przyjaciół, którzy dzielą wspólne pasje, lubią razem spędzać czas i świadomie rezygnują z miłości, nie chcąc jednocześnie rezygnować z seksu ani też uprawiać go z przygodnymi osobami. FWB w wolnym tłumaczeniu oznacza przyjaźń z korzyścią w relacji dwojga osób lub przyjaźń połączoną z seksem bez żadnych zobowiązań. Zdaniem socjologów coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z prawdziwego związku opartego na miłości, wybierając FWB.

Co to jest friends with benefits?

Friends with benefits (FWB) to jest przyjaźń połączona z seksem, oparta na jasnych zasadach. W takiej relacji dwójka przyjaciół ma wspólne pasje i lubi spędzać razem czas, ale nie ma między nimi uczucia. Tworzą luźny związek bez żadnych zobowiązań i ograniczeń, żadna ze stron nie wymaga zaangażowania ani wierności od drugiej. Nie szukają związku i jest im w takiej relacji wygodnie.

Osoby decydujące się na relację FWB nie chcą rezygnować ze swojej niezależności, ale też z seksu. Zamiast szukać przygodnych partnerów, decydują się na wspólny seks bez zobowiązań. Doskonałym przykładem takiej relacji jest dwójka przyjaciół z filmu zatytułowanego właśnie "Friends with Benefits" z 2011 roku. Główni bohaterowie to osoby, które mają za sobą nieudane związki i nie chcą się angażować uczuciowo, ale łącząca ich chemia jest tak mocna, że postanawiają umówić się na seks bez zobowiązań, relację, która w żaden sposób nie będzie ich ograniczać w życiu osobistym, jak i zawodowym. Podobną relację mogliśmy obserwować w kultowym serialu "Seks w Wielkim Mieście", był to związek Carrie Bradshaw i Mr Biga, który nie oczekiwał od zakochanej po uszy Carrie niczego innego jak właśnie FWB. Ona natomiast nie mogąc liczyć na nic innego przez lata, godziła się na przyjaźń z seksem bez żadnych zobowiązań i deklaracji.

Układ friends with benefits

W praktyce układ friends with benefits wygląda różnie, a wszystko zależy od umowy, jaką zawarli kochankowie - przyjaciele, a także granic, jakie sobie wyznaczyli.

Są pary, które razem pracują i w miejscu pracy zachowują się jak nieznane sobie osoby. W innych relacjach obserwujemy prawdziwą przyjaźń i osoby te spędzają razem każdą wolną chwilę. Łączą ich wspólne zainteresowania, oglądają te same filmy i to najczęściej razem, wspólnie spędzają urlopy, chodzą razem na imprezy, ale nie chcą się zaangażować w poważny związek. Są to bratnie dusze o podobnym spojrzeniu na świat, będące na podobnym etapie życiowym, które umawiają się na luźny związek. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak idealna para, która marzy o ślubie i gromadce dzieci. Zdarza się, że taka relacja trwa długie lata, dojrzewa i potem rzeczywiście przeradza się w głębokie dojrzałe uczucie lub kończy się, kiedy jedna z osób spotka prawdziwą miłość.

Inne pary przez lata łączy FWB, ale wśród znajomych wyglądają jak kuple z podwórka i dopiero kiedy zostają sami, okazują sobie czułość lub umawiają się na seks. Jednak za każdym razem jest to układ oparty na seksie, fascynacji fizycznej, porozumieniu. Osoby przebywające w tej relacji mają świadomość, że ta druga osoba jest wyjątkowa i pewnie doskonale nadaje się na życiowego partnera lub partnerkę, ale z różnych względów nie pasują do siebie lub są na takim etapie w życiu, że nie myślą o miłości i zaangażowaniu. Wówczas związek bez zobowiązań jest dla nich idealnym układem, który pozwala poświęcić się pracy, realizować swoje pasje, prowadzić bujne życie towarzyskie.

Innym powodem wkraczania w tą relację jest fascynacja fizyczna osobą, która kompletnie nie nadaje się na życiowego partnera. Jest to wówczas rodzaj kompromisu, zaspokojenia swoich fizycznych pragnień bez zaangażowania emocjonalnego. Zafascynowana osoba bierze tylko tyle, ile może otrzymać od drugiej strony nikogo przy tym nie raniąc.

Friends with benefits to łatwa relacja, ale pod warunkiem, że obie strony oczekują dokładnie tego samego i żadna z nich nie żyje w nadziei, że druga strona zapragnie założyć wspólną rodzinę. Kluczem do sukcesu w niej jest nieprzekraczanie ustalonych granic. Jeśli osoby rzeczywiście mają podobne podejście do związków i są w podobnej życiowej sytuacji, FWB może być idealnym antidotum na samotność.

Mimo, że przyjaciele umawiają się na luźny związek i często powodem takiej decyzji jest obawa przed zaangażowaniem, wcześniej lub później zaczynają się do siebie przywiązywać, a to oznacza, że ewentualne rozstanie może być bolesne.

Kto najczęściej wybiera FWB?

Na friends with benefits decydują się najczęściej osoby młode z dużych miast, dobrze wykształcone, będące na początku swoje ścieżki zawodowej, które nie mają czasu i chęci na budowanie związku.

Jak pokazują statystyki, młodzi ludzie na pierwszym miejscu stawiają wykształcenie i karierę zawodową. Coraz więcej osób decyduje się na założenie rodziny dopiero po ukończeniu studiów i wypracowaniu pozycji zawodowej. A to oznacza, że coraz więcej małżeństw jest zakładanych wśród osób 30+, które pierwsze dziecko mają w wieku powyżej 30 lat. Socjologowie mówią otwarcie, że współcześni 30 latkowie mają takie priorytety jak ich rodzice w wieku 20 lat. Dość wyraźnie, bo o ponad dekadę, przesunęła się zatem granica wiekowa poszukiwania swojej drugiej połówki i zakładania rodziny. Wśród młodych ludzi powstaje problem związany z zaspokajaniem potrzeb seksualnych. Warto zauważyć, że współcześni 20 latkowie to osoby pewne siebie, które świadomie dążą do swoich celów i doskonale wiedzą czego od życia oczekują i nie wstydzą się otwarcie mówić o swoich potrzebach. Łatwiej jest im przyznać się niż ich rodzicom w tym samym wieku, że do pełni szczęścia brakuje im seksu. Otwarcie też mówią, że nie chcą brać odpowiedzialności za drugą osobę, wiązać się z kimś na całe życie czy angażować emocjonalnie. Z drugiej strony są to osoby zapracowane, które często starają się pogodzić studia z pracą zawodową na pełny etat i nie chcą tracić czasu na poszukiwanie przygodnych partnerów. Kolejna kwestia to higiena, współczesne młode osoby są świadome tego, jakie zagrożenia zdrowotne może nieść za sobą seks z przygodnymi partnerami, dlatego zdecydowanie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest relacja FWB. Jeden partner seksualny, nie wymagający wierności i nie oczekujący miłości aż do grobowej deski, to rozwiązanie które spełnia oczekiwania części młodych osób. Wybiera ją aż 60% amerykańskich studentów. W Polsce odsetek młodych ambitnych zawodowo osób decydujących się na FWB wciąż rośnie, choć już teraz wielu młodych Polaków przyjaźń z korzyścią uważa za dobrą relację.

Jakie grupy osób decydują się na FWB?

Na FWB decydują się osoby, które nie są jeszcze gotowe na miłość, ale nie tylko. Wśród osób, które zamiast małżeństwa wybierają FWB, są osoby młode jeszcze nie gotowe na stały związek - Ci, dla których wolność i niezależność jest najważniejsza, a także osoby po różnych miłosnych zawodach, tj.:

Młodzi i ambitni
Czyli osoby, które są skoncentrowane na pięciu się po szczeblach kariery zawodowej i realizowaniu swoich pasji. Pewni siebie, dobrze wykształceni, kierujący się rozumem i zdrowym egoizmem, asertywni nastawieni na sukces zawodowy, przyszli politycy, bankierzy i przedsiębiorcy, a także pracownicy dużych koncernów i korporacji. Osoby, które cenią swoją wolność i niezależność, świadomie rezygnując z miłości i zakładania rodziny na rzecz samorealizacji. Przyjaźń z seksem na z góry ustalonych zasadach jest dla nich relacją idealną, która pozwala zachować niezależność, wolność i pełną kontrolę nad swoim życiem. Życie intymne w takiej relacji nie musi jedynie zaspokajać potrzeb fizycznych, często zaspokaja psychiczną potrzebę bliskości, ale daje poczucie niezależności i wolności. Czy wybór przyjaźni z seksem jest więc przejawem egoizmu? Niekoniecznie, czasem jest podyktowany prowadzonym trybem życia, a osoba dokonująca takiego wyboru postrzega relację typu FWB, jako jedyne rozsądne rozwiązanie. Dla przykładu młody pracoholik, który dla sukcesu zawodowego jest w stanie z dnia na dzień przeprowadzić się na inny kontynent, nie zakłada rodziny i nie buduje związku z drugą osobą, nie chcąc nikogo ranić. Zaspokaja potrzebę bliskości wchodząc w relację FWB, którą w każdej chwili bez skrupułów może zakończyć.

Osoby w średnim wieku po przejściach
W grupie osób decydujących na relację friends with benefits znajdują się również 30-, 40- i 50-latkowie, którzy mają już za sobą wielką miłość i wielkie rozczarowania. Złe doświadczenia z poprzednich związków są na tyle silne, że osoby te obawiając się kolejnego zawodu miłosnego, wybierają FWB - relację, w której mogą otrzymać wszystko, czego im brakuje po utracie dotychczasowego partnera. Dla singli z odzysku przyjaciel-kochanek to układ idealny, same korzyści, zero zobowiązań i rozczarowań. Ostrożność po nieudanym związku jest zupełnie naturalna, podobnie jak potrzeba bliskości z drugą osobą. Ponadto w takiej relacji każdy dba o siebie, osoby mają takie same prawa, a żadna ze stron nie przekracza wcześniej wyznaczonych granic. Jeśli więc strony nie szukają podświadomie w tej relacji miłości, nie muszą się obawiać kolejnego rozczarowania. Warto jednak już od początku stawiać jasne granice i zasady.

Osoby, które nigdy nie chciały zakładać rodziny, nie potrafiące kochać nikogo innego niż siebie
Takie osoby są niestałe w uczuciach i na samą myśl o stałym związku lub ślubie mają ochotę uciekać. Dla osób o takich cechach charakteru FWB jest związkiem idealnym, ponieważ nie muszą się obawiać utraty swojej wolności i w każdej chwili mogą zakończyć związek.

Friends with benefits - rodzaje relacji

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest znalezienie osoby, która ma podobne poglądy na temat związków.

Istnieje kilka rodzajów tej relacji:

  • Osoby nowo poznane - pierwsza grupa to osoby, które właśnie się poznały, znalazły nić porozumienia, odczuwają chemię między sobą, ale nie chcą się z nikim wiązać. Warto jednak pamiętać, że taka relacja może się udać tylko wówczas, jeśli obie osoby się zgodzą na seks bez zobowiązań, niezadawanie zbędnych pytań, stawianie wymagań i robienie pretensji. Oczywiście pierwszym krokiem do sukcesu jest ustalenie granic i zasad, których będą się trzymały obie strony.
  • Przyjaciele z piaskownicy - druga grupa przyjaciół kochanków to osoby, które znają się od lat, przyjaźnią i brakuje im życia intymnego. Rozpoczęcie tego rodzaju FWB nie jest wcale łatwiejsze, a czasem nawet bywa trudniejsze, ponieważ jedna ze stron musi powiedzieć wieloletniemu przyjacielowi, że oczekuje od niego/niej czegoś więcej, ale na pewnych zasadach. Rozmowę trzeba przeprowadzić bardzo ostrożnie, bo na szali znajduje się wieloletnia przyjaźń i co najważniejsze trzeba się liczyć z odmową.
  • Osoby, które chcą wyjść z friendzone - trzecia grupa kochanków - przyjaciół to jedna osoba, która szuka seksu bez zobowiązań i druga nieszczęśliwie zakochana, która godzi się na taką relację, ponieważ na nic innego nie może liczyć w danej chwili. Jest to zdecydowanie najbardziej destrukcyjna relacja, w której żadna ze stron nie będzie się czuła dobrze. Nieszczęśliwie zakochanej taki układ nie będzie wystarczał, a osoba pragnąca jedynie seksu będzie miała poczucie, że krzywdzi drugą stronę. W tym układzie nawet wspólne zainteresowania nie pomogą. Jeśli jedna z osób nie chce wchodzić w prawdziwy związek, nie ma co się łudzić, że to się zmieni, chociaż czasem zdarzają się takie sytuacje.
  • Osoby przebywające w formalnych związkach - ostatnia grupa osób to ludzie przebywający w formalnych nieudanych związkach. Takie osoby z różnych względów nie mogą lub nie chcą zakończyć małżeństwa lub konkubinatu np. z powodu wspólnych dzieci, wspólnego majątku, ale poszukują antidotum na samotność w swoim związku. FWB tworzona przez takie osoby najczęściej jest prosta - oparta na bardzo przejrzystych zasadach. Najczęściej obojgu zależy na dyskrecji i miłym spędzeniu czasu. Tacy kochankowie są bezproblemowi, niczego więcej od siebie nie oczekują i nie narzekają. Sprawy się komplikują, kiedy tylko jedno z zaprzyjaźnionych kochanków przebywa w formalnym związku, a drugie godzi się na FWB, nie mogąc liczyć na nic więcej. Taka relacja najczęściej kończy się szybko i boleśnie dla obu stron, ponieważ oczekiwania osób są zupełnie inne.

Zasady friends with benefits

Zasady relacji typu FWB

FWB to relacja, która jest oparta na jasnych zasadach, których głównym założeniem jest seks, brak zobowiązań i ograniczeń. Zatem osoby nie mogą od siebie oczekiwać głębokiego uczucia, zaangażowania, wierności czy miłosnych deklaracji.

W takiej relacji nie ma trzymania się za ręce, czułych słówek, adorowania czy wspólnych wakacji, nie można też liczyć, że narodzi się głębokie uczucie. Warto pamiętać, że FWB nie jest etapem prawdziwego związku i w zdecydowanej większości przypadków nie będzie. Oczywiście główną zasadą jest tu obustronna umowa, układ oparty na wspólnie ustalonych zasadach, które mogą być różne. To osoby wyznaczają granice wspólnego zaangażowania, najczęściej jednak jest to relacja dająca obu stronom wolność i poczucie niezależności, również w kwestii intymnej. Niektóre pary łączy wspólna pasja i wspólne wyjazdy. Inne osoby potrzebują partnera na spotkania służbowe i jest to część umowy w takiej relacji. Przeważnie jednak FWB jest rodzajem odskoczni od życia zawodowego i codzienności oraz sposobem na zaspokojenie potrzeb seksualnych dwójki osób.

Główne zasady FWB to:

  • przyjaźń,
  • seks bez zobowiązań,
  • luźna relacja,
  • zero ograniczeń,
  • zero wymagań.

Jak zawsze, to co dla jednych jest zaletą, dla innych będzie wadą, dlatego zanim wejdziecie w taką relację zastanówcie się, czy taki zasady Wam odpowiadają i czy taka relacja da Wam satysfakcję i radość.

Jak długo trwa relacja FWB?

Statystycznie friends with benefits kończy się po pół roku, po tym czasie następuje zaspokajanie fizycznych potrzeb, a seksualna "sytość" sprawia, że przyjaciel-kochanek zaczyna się nudzić, przez co fizyczna atrakcyjność drugiej osoby spada. Osoby zaczynają rozglądać się za nową "zdobyczą", zdarza się również, że brak miłości w tej relacji uświadamia jednej lub obu stronom, że taki związek nie spełnia ich oczekiwań. Wielu zdeklarowanych singli, już po paru miesiącach w przebywania w relacji FWB zupełnie zmienia swoje poglądy o związkach i seksie. O ile większość wielkich miłości kończy się zerwaniem kontaktów lub ograniczeniem ich do minimum, to przyjaciele-kochankowie, wychodząc z relacji friends with benefits, nadal pozostają przyjaciółmi i spotykają się.

Kiedy kończy się friends with benefits?

Friends with benefits kończy się najczęściej wtedy, kiedy w relacji pojawia się miłość, czyli kiedy jedna z osób zakocha się w drugiej lub w kimś zupełnie innym. Inną rzadziej spotykaną możliwością jest miłość, która połączy kochanków i zapomną o potrzebie wolności i niezależności. 10% zdeklarowanych seks-przyjaciół zakochuje się w sobie i zakłada rodziny, zapominając o ustalonych wcześniej zasadach. Pozostali wcześniej lub później rozstają się, ale większość z nich nadal utrzymuje stały kontakt.

Zalety i wady friends with benefits

Zalety friends with benefits

  • Bezpieczeństwo - główną zaletą friends with benefits jest stały partner seksualny, osoba zaufana, po której wiemy, czego możemy się spodziewać. Zatem przyjaciele kochankowie nie muszą szukać przygodnych partnerów, więc nie narażają się na niebezpieczeństwa;
  • Niezależność - kolejną zaletą jest zachowanie swojej niezależności, możliwości poznawania nowych osób i poszukiwania prawdziwej miłości w czasie trwania takiej relacji;
  • Komfort moralny - brak kaca moralnego. Przebywając w relacji FWB mamy poczucie, że uprawiamy seks z jedną osobą, co daje komfort moralny, że nie dzielmy życia intymnego z przygodnymi osobami, a z przyjacielem;
  • Brak zobowiązań - dla wielu osób jest to główny powód, dla którego wybierają właśnie taką relację. Młode niezależne i nie gotowe na budowanie związku czy zakładanie rodziny osoby często decydują się na relację, zapewniającą im maksimum korzyści i zero ograniczeń.

Wady friends with benefits

  • Problem z rozdzieleniem życia uczuciowego i fizycznego - wiele osób już po wejściu w taką relację nieświadomie zaczyna się angażować emocjonalnie. A to może odstraszyć przyjaciela-kochanka i doprowadzić do szybkiego zakończenia FWB;
  • Ryzyko, że jedna ze stron będzie nas traktować zbyt przedmiotowo - to z kolei może prowadzić do dyskomfortu psychicznego i moralnego;
  • Niechciana ciąża - jest to rzadki finał FWB, jednak wchodząc w taką relację, należy wziąć pod uwagę ryzyko zajścia w ciążę, ponieważ nie ma antykoncepcji, która daje 100% pewności;
  • Rozczarowanie i zawód miłosny - wiele osób wkraczających świadomie w FWB zakochuje się w przyjacielu bez wzajemności. Nie mogąc oczekiwać niczego nadto, na co się wcześniej umówiły, Ci zakochani często tkwią w relacji, która zaczyna być dla nich bolesna i toksyczna.

Agata Balcer - psycholożka, dziennikarka, blogerka, żona i mama, autorka artykułów na portale kobiece. Lubię poznawać świat, ludzkie historie, pisać i dzielić się wiedzą z innymi.

Komentarze

AnnA
Praktyka pokazuje, że najwięcej mężczyzn szuka relacji typu "fwb" w serwisach randkowych, takich jak Badoo czy Tinder. Wydaje się jednak, że większość z nich zapomina o pierwszym członie skrótu, a mianowicie o słowie "friends", ponieważ niezwykle trudno jest zawrzeć przyjaźń z osobą poznaną przez Internet, również i szukanie osoby na portalach randkowych nie należy do zadań najłatwiejszych . Podkreślić należy także, że mężczyźni z reguły przeceniają liczbę kobiet, które zainteresowane są pozostawaniem w takiej relacji, co przekłada się na sporo rozczarowań na tym tle.
Ocena FWB
Osoby w FWB nie tworzą związku, a zatem wzajemnie się nie kontrolują, nie są zobowiązani do pomocy w trudnych życiowych sytuacjach, a nade wszystko – nie muszą być sobie wierni. Cała relacja ma charakter "dorywczy" – dwie osoby spotykają się tylko wówczas, gdy mają ochotę na wspólną zabawę, rozrywkę bądź seks. Ocena "friends with benefits" jest skrajnie różna. Jedni uważają, że to najlepsza forma pogodzenia potrzeby bliskości z wolnością. Inni natomiast wskazują, że idea tej relacji jest w gruncie rzeczy bardzo płytka, sprowadza się do krótkich, hedonistycznych uniesień, a w istocie nie może zastąpić prawdziwej miłości.