Fakty i mity na temat owulacji

OwulacjaOwulacja, zwana również jajeczkowaniem, jest momentem przypadającym na środek cyklu miesięcznego kobiety. Przy regularnych cyklach zazwyczaj jest to ich 14 dzień. Na jej temat krąży wiele historii. Niektóre z nich są niezaprzeczalnymi faktami, ale inne to mity, w które nie należy wierzyć.

Na uwagę zasługują zwłaszcza te ostatnie, zaburzające obraz owulacji i generujące wiele nieprawdziwych sądów na jej temat. Warto przyjrzeć się im bliżej i odpowiedzieć sobie na pytanie: jak jest naprawdę?

Pierwszym mitem jest wielokrotna owulacja. Każda kobieta doskonale wie, że jest to niemożliwe, ponieważ po owulacji wydzielane są duże ilości progesteronu. Hormon ten ma za zadanie hamowanie wzrostu i dojrzewania w jajnikach kolejnych pęcherzyków. Jest tak na wypadek, gdyby komórka jajkowa została zapłodniona w danym cyklu. Pojawia się wtedy pytanie: jaki dochodzi do poczęcia bliźniąt? W takim wypadku pęcherzyki dojrzewają jednocześnie w dwóch jajnikach i zostają zapłodnione mniej więcej w tym samym czasie przez dwa plemniki. Wtedy mamy do czynienia z ciążą mnogą.

Kolejnym mitem jest długotrwała płodność kobiety. Tak naprawdę każda przedstawicielka płci pięknej jest płodna jedynie w ciągu 24 godzin w jednym cyklu, czyli w ciągu doby po owulacji. Dni płodne jest to czas, kiedy zapłodnienie jest możliwe ze względu na kilkudniową żywotność plemników w drogach rodnych kobiety. Oznacza to, że jeśli para współżyła na kilka dni przed owulacją, w momencie jajeczkowanie w drogach wodnych kobiety mogą znajdować się jeszcze plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Dni płodne obejmują czas okołoowulacyjny, zazwyczaj są to około 3-4 dni przed nią i tyle samo czasu po niej.

Kolejnym mitem na temat owulacji jest możliwość jej przyspieszenia, na przykład poprzez wydarzenie stresowe czy chorobę. Natura rozwiązała to nieco inaczej, ponieważ jest dokładnie odwrotnie. Infekcja lub stresujące wydarzenie nie przyspiesza owulacji, ale ją opóźnia. Jest to wyjaśnione poprzez bronienie się organizmu przez zajściem w ciążę w czasie stresu czy pogorszonego stanu zdrowia i czekanie na lepszy moment.

Następnym mitem jest możliwość poczucia momentu owulacji. Tylko niektóre kobiety deklarują, że odczuwają ból owulacyjny w okolicy jajnika, związany z uwalnianiem dojrzałego pęcherzyka. Nie jest to jednak regułą, podobnie jak gorsze samopoczucie w momencie jajeczkowania. Niektóre kobiety uskarżają się na ból głowy, a nawet nudności, podczas gdy inne nie zauważają nawet momentu jajeczkowania. Jest to więc kwestia subiektywna i wysoce indywidualna.

Ostatni mit związany jest z wyznaczaniem owulacji. Nie ma jednej sprawdzonej metody, która da nam 100% pewności, że w danym dniu będzie miało miejsce jajeczkowanie. Warto jednak skupić się na poznaniu reakcji własnego ciała, aby móc z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zbliża jej jajeczkowanie. Jego symptomami są między innymi lekko podwyższona temperatura ciała oraz zagęszczenie i zwiększenie ilości śluzu w szyjce macicy. Ponadto, w każdej aptece można kupić specjalny test owulacyjny. Pozwoli on na określenie momentu cyklu, w jakim znajduje się dana kobieta oraz przybliżyć moment jajeczkowania. Takie testy użytkowane są zarówno przez kobiety planujące ciążę jak i panie, które chcą jej na razie uniknąć. Nie należy jednak traktować testów owulacyjnych jako jedynej metody antykoncepcji, ale stosować również inne środki.

Komentarze

Edytka
Ja korzystam z cyclotestera myway i śpię spokojnie. Inne metody w wyznaczaniu dni płodnych zawodziły
Patrycja
Do wyznaczania swoich dni płodnych, kontroli cyklu owulacyjnego polecam komputer cyklu cyclotest myway jest bardzo skuteczny.